Baví mě radost z tvoření

Seznamte se s výtvarnicí Janou Novotnou (Špráchalovou), jejíž krásné ilustrace se objevily v Rozmarýnce – v novém časopise o tvoření (nejen) pro děti. Jana pro Rozmarýnku vytvořila vystřihovánku roztomilých ježečků.

S Janou Novotnou jsem se poprvé potkala v Čelákovicích, kde už deset let žije se svou rodinou, na výstavě jejích poutavých olejových obrazů, ručních ilustrací, podmaleb na sklo, výtvorů ze skla, z keramiky… Ano, je toho opravdu hodně, co Jana dokáže vytvořit. Já zůstávám v největším úžasu z jejích pohádkových maleb na zdi, ze kterých dýchá tichá krása a tajemno.

Pohádkový mlýn vytvořený Janou na zdi hotelu ve Špindlerově Mlýně

Jano, poznaly jsme se při spolupráci pro časopis věnovaný tvoření převážně pro děti. A tak mě zajímá, jak jsi to měla ty jako dítě – tvořila jsi ráda odmalička?

Jsem si jistá, že v dětství jsme všichni rádi tvořili! Mě to bavilo moc, a proto jsem navštěvovala ZUŠ v Jilemnici. Pak jsem šla na střední průmyslovou školu sklářskou. Ne proto, že bych měla jasno, co chci dělat, ale proto, že talentové zkoušky pro mě byly nadějí i motivací zároveň. Byla to nádherná zkušenost, skvělí lidé, skvělé prostředí. O to víc jsem smutná, že tato škola v Novém Boru už nefunguje… Následně jsem absolvovala v Novém Boru ještě vyšší odbornou školu sklářskou.

Jana miluje vůni hlíny. Ráda z ní tvoří misky, sošky a nejrůznější legrácky

A setkávala ses s podporou od rodičů a učitelů, nebo jsi také narazila na podrývání dětského výtvarného nadšení, což řada z nás zná ze svého dětství?

Rodiče byli a stále mi jsou velkou oporou a moc jim za vše děkuju! Měla jsem opravdu štěstí i na pedagogy. Vše je to o lidech. Ale řekla bych, že nejtěžší nástrahou byla (a někdy možná ještě je) základní škola – atmosféra srovnávání a tlaku na výkon… Myslím, že na ZŠ mnoho lidí ke své škodě uvěřilo, že nemá talent.

Při malování v horských hotelích se Jana někdy neobejde bez lešení a teplého oblečení

Máš dva syny – Adama (8 let) a Matouše (4 roky) a často pracuješ s dětmi. Co je podle tebe pro společný čas s dětmi důležité?

Děti jsou darem od Boha a já své syny moc miluju. Nejpodstatnější je podle mě zachovat klid a nechat v klidu i děti. Adam samostatně modeluje z keramické hlíny své výtvory a já jen žasnu. Oba kluci rádi kreslí, někdy se u nás sejde více dětí a všechny pak společně tvoří. Na nás dospělých je dát jim příležitost, prostor, možnosti, lásku a nezasévat strach, a to nejen při tvoření!

Tajemně krásná olejomalba s názvem Hvězdy ve vlasech

Navázala jsi spolupráci s novým časopisem Rozmarýnka, do kterého jsi připravovala vystřihovánku. Jak tě vymýšlení a vytváření bavilo?

Byla to nová a radostná zkušenost. Je mi ctí, že mohu takto přispět k dobré věci. Syn si ježečka hned s chutí vyzkoušel a byla radost ho pozorovat. Tak doufám, že těch dětí, které si to zkusily a bavilo je to, bylo víc.

Ilustrace pro nový časopis Rozmarýnka

Pracuješ s mnoha materiály a pomocí řady technik. Jaká technika a materiál tě nejvíce oslovují?

Malba, kresba, olejomalba na plátně. Malovat se dá na cokoli. Sklo je nádherný materiál, ale je to finančně náročnější… Miluju taky keramiku a její vůni! S manželem jsme si dokonce pořídili pícku, abychom si mohli hrát a tvořit i s dětmi. Prožíváme u toho společnou radost.

Máš doma nějaký prostor, kde můžeš tvořit?

Tvořím venku, na naší zahrádce, ale častěji ukrytá před počasím doma v kuchyni. Bylo by krásné mít jednou svůj ateliér.

Pocházíš z Vysokého nad Jizerou, tedy z hor, které dozajista poskytují širokou paletu inspirace. Nacházíš nyní inspiraci i v Polabí, kde žiješ? Co tě dnes inspiruje?

Inspirace je na každém kroku, za každým rohem, někdy stačí jen zavřít oči. Rodný kraj je srdeční záležitost, mám to tam ráda. Ale Čelákovice a Polabí mají také svůj půvab. Důležité je neztratit kontakt sama se sebou. Být tam, kde je ti dobře, s lidmi, které máš ráda. Cítit zem pod nohama, vidět nebe nad hlavou, cítit vítr ve vlasech a v duši svobodu.

Jak se stalo, že jsi začala tvořit i taková díla, jakými jsou velikánské obrazy na zdech domů, v pokojíčcích dětí, v halách horských hotelů a podobně?

Nečekaně… Jednou zazvonil telefon, člověk na druhém konci řekl co, jak a kde chce namalovat, a já už jsem jen přijela a malovala. Od té doby se tomu věnuji. Je to radost, ale i docela dost náročná práce. Nejsložitější je vše sladit s rodinou. Ale díky manželově podpoře a lásce jsme to vždy zvládli společně, takže jsem neodjížděla sama za prací, ale byl to zajímavě prožitý čas pro nás všechny. Jen já ho prožívám se štětcem v ruce u zdi, kluci venku v přírodě.

Jak takové malování ve velkém měřítku probíhá?

Podstatnou součástí je návrh a domluva se zadavatelem. Někdy dělám obraz věrně podle fotografie, ale není výjimkou, že maluju nadivoko a nechám dílo takzvaně vzniknout. Kromě malířských potřeb jsou pro mě nezbytné i štafle, lešení a někdy i teplé oblečení. A pak je samozřejmě důležitá oboustranná spokojenost s hotovým dílem.

Nastává podzim – čas dýní, jablek a dalšího podzimního ovoce. Máš nějaké své oblíbené jídlo nebo tip na tvoření z podzimních plodů?

Podzim umí být krásně barevný! Když se zadaří, pochutnáváme si všichni na polévce i dalších pochoutkách z dýní Hokkaido, ale letos si na nich, bohužel, nejvíc pochutnali slimáci. Rádi s dětmi vydlabáváme dýně, které pak večer necháváme svítit venku a připomínáme si tak „dušičkový čas“. A když je dostatek jablek, děláme mošt a to je pochoutka!

A otázka na závěr – v názvu výstavy i tvého webu stojí tajuplné slovo Nasaja. Můžeš nám vysvětlit jeho význam?

To tajuplné slovo mi ušil na tělo můj tatínek. Opravdu mi tehdy daroval vlastnoruční výšivku s nápisem NASAJA, což znamená trochu zkomoleně naše Jana. Také se v tom dá najít moje nynější i rodné příjmení Novotná Špráchalová Jana. No a je po tajemství!


Jana Novotná (Špráchalová)
výtvarnice a lektorka tvořivých dílen pro děti i dospělé

 


Text: Martina Arnoštová; foto a ilustrace: archiv Jany Novotné

Další články

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

První výšivku vyrobila pro syna na hody. Vyšívání na výřez, tedy výšivce podle počítané niti, se začala věnovat až poté, co její děti dospěly. Jarmila Kraváčková je dnes jednou z mála žen, která tuto techniku na Uherskohradišťsku ovládá. Je držitelkou značky Tradiční výrobek Slovácka a v roce 2019 získala za krojové vyšívání Cenu Vladimíra Boučka, kterou uděluje město Uherské Hradiště.

Celý článek

Keramik Martin Volf z Kolovče: O naše kvasné hrnce je zájem

Keramik Martin Volf z Kolovče: O naše kvasné hrnce je zájem

Už v roce 1785 začal rod Volfů vyrábět v Kolovči na Domažlicku tradiční lidovou keramiku. Hrnčířskému řemeslu, které se tu po celou dobu předává z otce na syna, se Volfovi věnují už po sedm generací. A dodnes se tu pracuje naprostou stejnými technologickými postupy jako kdysi. I v této těžké době se Martin Volf snaží řemeslo udržet.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.