Zoubkované poličky

Kuchyni i světnici zdobívaly hospodyně vlastnoručně zhotovovanými textilními výrobky. Hezkým doplňkem byly i „zoubky“ na policích.

Takzvané zoubky byly ozdobné lemy, které zdobily okraje polic kuchyňského nábytku nebo prádelníků. Jednalo se o vyšívané nebo háčkované pásy a „zoubky“ se jim říkalo proto, že měly spodní okraj většinou tvarovaným do špičatých nebo zaoblených „zoubků“. Pásy bývaly široké dva až deset centimetrů.

 

Steh ke stehu

Na vyšívané zoubky se používalo husté bílé plátno. Jeho spodní tvarovaný okraj (zoubky) byl obšitý hustým smykovacím stehem a nad ním byly stonkovým nebo plným stehem vyšity buď různé kuchyňské motivy, například hrnečky či konvičky, nebo ovoce či květiny. Střídaly se různé motivky, neopakoval se pouze jediný. Vyšívalo se jednou barvou, černou, červenou, světle a tmavě modrou, případně bílou.

 

Háčkované ozdoby

Vedle vyšívání zhotovovaly ženy také háčkované „zoubky“. Hodně se používala technika filetového háčkování, při kterém se vzor vytváří střídáním prázdných a plných čtverečků. Zvolená šířka „zoubků“ umožňovala vytvářet jednodušší či složitější vzory, většinou květinové, ornamentální nebo geometrické. Pomocí háčkování krátkých a dlouhých sloupků se zas vytvářel krajkový vzor. Některým háčkovaným bordurám se říkalo cokýnky.

V jedné skříňce ani nemusely být všechny „zoubky“ stejné, respektive stejně široké. Někdy se používaly na policích nad sebou i v odlišné šířce, s podobným, ale jednodušším a složitějším háčkovaným vzorem. Jednodušší variantou „zoubků“ byly pruhy z bílé látky, olemované jen úzkou háčkovanou nebo strojovou krajkou.

Další varianty

Později se objevily i strojově zhotovované lemy, buď bíle vyšívané, nebo napodobující háčkované. Takové si můžete koupit v textilní galanterii i dnes. Výjimečně se vyskytovaly i lemy s barevným tištěným dekorem.

Zoubky se připevňovaly buď na hranu police, nebo přesahovaly až na horní desku. Upevňovaly se malými hřebíčky nebo připínáčky.

 

Zoubky dnes

Tyto romantické textilní doplňky naštěstí nezmizely, na mnoha chalupách je můžeme vidět i dnes. Chalupářky je podědily po své babičce, nebo si je zhotovily samy či je koupily. Komu se tenhle textilní nápad líbí, ale má radši střízlivější design, může si na ozdobu polic ušít z hezky vzorované bavlny jen rovné látkové pruhy.

Zdobit můžeme police v prosklených i otevřených skříňkách i v zavřených prádelnících a skříních. Při jejich otevření na nás dýchne atmosféra starých časů.


Text: Iva Tvrzová; foto: P. veselý, Z. Roller, Ikar, autorka a archiv

Další články

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je tradiční ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Jeho výrobou se začali zabývat manželé Lutonští ve Vizovicích v polovině 19. století.

Celý článek

Výzdoba s vůní jehličí

Výzdoba s vůní jehličí

I jediná smrková, borová či jedlová větvička disponuje onou nenahraditelnou ingrediencí, která přičaruje do našich příbytků kouzlo Vánoc. Zakomponování do sváteční výzdoby je tak sázkou na jistotu.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…