Nostalgická koupelna

Nelákají vás strohé rovné linie, chlad chromu a střízlivé obklady? Zařiďte si koupelnu v nostalgickém duchu doby našich babiček a prababiček.

Zvláště do staršího venkovského stavení se koupelna v retro stylu hodí. Jak se zařizuje? Stejně jako ta moderní, jen budeme pečlivě vybírat jednotlivé zařizovací předměty. Dnešní nabídka obkladů a dlažeb, van, umyvadel, klozetových mís, bidetů, umyvadlových, sprchových a vanových baterií, nábytku a ostatních koupelnových doplňků je velmi široká a najdeme v ní vše potřebné. Styl koupelny ale dělá i úprava stěn – například ponechané cihelné nebo kamenné zdivo, přiznané trámy a podobně. Leckdy se dá zajímavě využít i nábytek nebo předměty původně určené pro jiné prostory a příležitosti.

Střízlivé obklady

Do „staré“ koupelny se hodí obklady především v bílé a krémové barvě, doplněné třeba jen pruhem střízlivě dekorovaných kachlů (drobná kostička, geometrické vzory, secesní dekor), případně bordurou. Rozhodně nic nezkazíme černobílou kombinací. Pokud dáváme přednost romantickému stylu, mohou se v koupelně uplatnit i něžné pastelové barvy – růžová, zelenkavá, světle modrá – a drobný květinový dekor.

Vany na nohách

Velmi módní jsou oválné retro vany, které stojí na čtyřech nohách, většinou v podobě mohutných tlap. Vany se vyrábějí z keramiky i litiny, někdy mají zvýšenou část za zády, mohou být celé bílé, případně s barevným vnějším pláštěm. Tyto vany se umísťují volně do prostoru, vyžadují proto speciální vysokou vanovou baterii stojící na podlaze. Vyjímají se hezky především v prostornější koupelně. Klasické obdélníkové vany se – pokud to je technicky možné – mohou částečně zapustit do podlahy a dlažba pak přechází i na bok vany, takže ta částečně s podlahou splývá.

Tvary sanitární keramiky

Pokud chceme mít sanitární keramiku co nejvíc podobnou historické, zvolíme umyvadla, klozety a bidety hranatých tvarů, s ozdobnými žlábkovanými okraji. Umyvadla podpírají kovové nebo porcelánové nohy nebo se zapouštějí do koupelnových skříněk. K takovým umyvadlům volíme i vodovodní baterie v retro stylu – se samostatnými kohoutky na studenou a teplou vodu, s povrchovou úpravou připomínající mosaz nebo jiný kov s patinou. Kov se kombinuje s porcelánem či dřevem. Dřevěná by měla být i prkénka na toaletě a bidetu.

Umyvadla jako mísy

Do nostalgicky laděné koupelny se hodí i umyvadla ve tvaru široké kulaté nebo oválné mísy stojící na koupelnovém stolku či skříňce. Umyvadlo nemusí být jen v bílé barvě, sytější zemité tóny bude mít mísa z přírodního kamene nebo z kompozitních materiálů. Ručně vyráběná keramická umyvadla mohou zdobit různé barvy i dekory, mohou mít i tvar listu, mušle a podobně.

Nenápadné sprchové kouty

U sprchového koutu se obejdeme bez plastové vaničky, prostor pro sprchování bude tvořit jen dlažba s odtokovým otvorem nebo žlábkem. Nenápadná zástěna ze skla nebo voděodolného závěsu zabrání rozstřikování vody po koupelně. Sprchové růžice jsou co největší.

Koupelnový nábytek

Se stylovou sanitární keramikou musí samozřejmě ladit i koupelnový nábytek. Hodí se sem skříňky a police v barvě bílé, krémové, ale i modré či zelené s patinou nebo v odstínech tmavého dřeva. Hezky budou vypadat žaluziová nebo jinak zdobená dvířka, do obloučků tvarované okraje horních desek, kombinace s patinovaným kovem, keramické nebo porcelánové úchytky.

 


Text: tvr; foto: archiv firem

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek