Nostalgická koupelna

Nelákají vás strohé rovné linie, chlad chromu a střízlivé obklady? Zařiďte si koupelnu v nostalgickém duchu doby našich babiček a prababiček.

Zvláště do staršího venkovského stavení se koupelna v retro stylu hodí. Jak se zařizuje? Stejně jako ta moderní, jen budeme pečlivě vybírat jednotlivé zařizovací předměty. Dnešní nabídka obkladů a dlažeb, van, umyvadel, klozetových mís, bidetů, umyvadlových, sprchových a vanových baterií, nábytku a ostatních koupelnových doplňků je velmi široká a najdeme v ní vše potřebné. Styl koupelny ale dělá i úprava stěn – například ponechané cihelné nebo kamenné zdivo, přiznané trámy a podobně. Leckdy se dá zajímavě využít i nábytek nebo předměty původně určené pro jiné prostory a příležitosti.

Střízlivé obklady

Do „staré“ koupelny se hodí obklady především v bílé a krémové barvě, doplněné třeba jen pruhem střízlivě dekorovaných kachlů (drobná kostička, geometrické vzory, secesní dekor), případně bordurou. Rozhodně nic nezkazíme černobílou kombinací. Pokud dáváme přednost romantickému stylu, mohou se v koupelně uplatnit i něžné pastelové barvy – růžová, zelenkavá, světle modrá – a drobný květinový dekor.

Vany na nohách

Velmi módní jsou oválné retro vany, které stojí na čtyřech nohách, většinou v podobě mohutných tlap. Vany se vyrábějí z keramiky i litiny, někdy mají zvýšenou část za zády, mohou být celé bílé, případně s barevným vnějším pláštěm. Tyto vany se umísťují volně do prostoru, vyžadují proto speciální vysokou vanovou baterii stojící na podlaze. Vyjímají se hezky především v prostornější koupelně. Klasické obdélníkové vany se – pokud to je technicky možné – mohou částečně zapustit do podlahy a dlažba pak přechází i na bok vany, takže ta částečně s podlahou splývá.

Tvary sanitární keramiky

Pokud chceme mít sanitární keramiku co nejvíc podobnou historické, zvolíme umyvadla, klozety a bidety hranatých tvarů, s ozdobnými žlábkovanými okraji. Umyvadla podpírají kovové nebo porcelánové nohy nebo se zapouštějí do koupelnových skříněk. K takovým umyvadlům volíme i vodovodní baterie v retro stylu – se samostatnými kohoutky na studenou a teplou vodu, s povrchovou úpravou připomínající mosaz nebo jiný kov s patinou. Kov se kombinuje s porcelánem či dřevem. Dřevěná by měla být i prkénka na toaletě a bidetu.

Umyvadla jako mísy

Do nostalgicky laděné koupelny se hodí i umyvadla ve tvaru široké kulaté nebo oválné mísy stojící na koupelnovém stolku či skříňce. Umyvadlo nemusí být jen v bílé barvě, sytější zemité tóny bude mít mísa z přírodního kamene nebo z kompozitních materiálů. Ručně vyráběná keramická umyvadla mohou zdobit různé barvy i dekory, mohou mít i tvar listu, mušle a podobně.

Nenápadné sprchové kouty

U sprchového koutu se obejdeme bez plastové vaničky, prostor pro sprchování bude tvořit jen dlažba s odtokovým otvorem nebo žlábkem. Nenápadná zástěna ze skla nebo voděodolného závěsu zabrání rozstřikování vody po koupelně. Sprchové růžice jsou co největší.

Koupelnový nábytek

Se stylovou sanitární keramikou musí samozřejmě ladit i koupelnový nábytek. Hodí se sem skříňky a police v barvě bílé, krémové, ale i modré či zelené s patinou nebo v odstínech tmavého dřeva. Hezky budou vypadat žaluziová nebo jinak zdobená dvířka, do obloučků tvarované okraje horních desek, kombinace s patinovaným kovem, keramické nebo porcelánové úchytky.

 


Text: tvr; foto: archiv firem

Další články

Narcisy, nenáročné květiny na záhony i do skalek

Narcisy, nenáročné květiny na záhony i do skalek

K výhodám narcisů patří poměrně snadné pěstování. Jsou méně náročné než tulipány, nemusíte je pravidelně přesazovat do dobře vyhnojené půdy, stačí jednou za tři až čtyři roky. Méně tvoří dceřiné cibule ani nejsou tak citlivé na kvalitu zeminy. Lépe se hodí zejména do vlhčích míst s vyšší hladinou spodní vody, kde ostatní cibuloviny hnijí. Neohrožují je tolik ani virózy.

Celý článek

Sami uprostřed přírody

Sami uprostřed přírody

Když koupili pozemek pod lesem, postavili v nejvyšším místě na stráni lavičku. Spali pod širákem a říkali si, že jednou tu bude stát jejich chalupa.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.