Ozdobné úchytky

Přemýšlíte, jak zrenovovat starý nábytek? Pomyslnou třešničkou na dortu může být kování u skříní, skříněk, komod či knihoven.

K nábytkovému kování patří úchytky na dvířkách a zásuvkách, klíčové štítky, klíče a závěsy neboli panty. Nejvýrazněji se na nábytku uplatňují právě úchytky. Pokud se nám ty původní nelíbí nebo na nich léta používání už zanechala viditelnou stopu, můžeme je vyměnit za nové. Nemusíme se držet původního tvaru a stylu, ale klidně vybereme úchytky odlišné. Měly by ale ladit s interiérem nebo výraznějšími doplňky v místnosti. Tvarově a barevně zajímavé kování dokáže nábytek pěkně oživit i výrazněji proměnit. Nápadnější úchytky mohou vzhledově sjednotit i různé kousky nábytku.

Na venkovský nábytek se hodí porcelánové knopky

Různé tvary i názvy

Nejčastěji se používají takzvané knopky, což jsou vystouplé úchytky mající kulatý, oválný, hranatý i jiný tvar. Upevňují se k nábytku v jednom bodě.

Podélné úchytky – vodorovné nebo svislé – mohou být rovné nebo obloukově vyklenuté, pevné nebo s pohyblivým madlem či kruhem, upevňují se ve dvou bodech. Pokud jsou na štítku, vyžadují většinou čtyři body pro upevnění. Výhodou kování se štítkem je, že dokáže překrýt i případné poškození nábytku kolem původní úchytky.

Knopka ve tvaru kytičky (Bella Rose)

Takzvané kapsy nacházely dříve uplatnění především u kancelářského nábytku, dnes se běžně používají pro bytový nábytek, hlavně u zásuvek. Upevňují se ve třech či čtyřech bodech.

Zápustné úchytky nepřekážejí v prostoru, ale musí být do nábytkových dvířek zadlabány. Většinou si můžeme ve stejném designu koupit knopku, oblouk, visací úchytku, klíč i klíčový štítek.

Pohyblivý oblouk se štítkem (Sekar)

Vyberte si styl

Vedle základních tvarů kování zvolíme i vhodný styl. Vybrat můžeme kování v různém historizujícím pojetí, a to ve zdobnějším zámeckém či měšťanském stylu nebo ve střízlivějším rustikálním. Někdo dá spíše přednost jednoduchým moderním nebo originálním tvarům, jež podtrhnou i zajímavé materiály. Ty hrají také svou roli v konečném vzhledu kování.

Keramické úchyty Argilla Nostalgica série Vintage farm

Materiály a povrchová úprava

Nábytkové úchytky bývají nejčastěji ze dřeva a kovu, v poslední době se hodně objevuje keramika a porcelán. Někdy se materiály kombinují – kov s porcelánem, keramikou, sklem, přírodním kamenem nebo kůží. Úchytky pro dětský nábytek se kvůli bezpečnosti vyrábějí i z gumy a podobných měkčích hmot. Kovové úchytky mohou být z mosazi, mědi, nerezu, železa i různých slitin, povrchy v odstínu zlata, stříbra, mědi, mosazi, bronzu, chromu, niklu, oceli, železa, a to v lesklém nebo matném provedení či s patinou.

Kovaná úchytka s kruhem s povrchovou úpravou staré železo (Sekar)

 

Hranatý knopek s plastickým dekorem (Bella Rose)

 

Klíčová rozeta s povrchovou úpravou nikl (Sekar)

 

pevná úchytka kombinuje proplétanou kůži a kov (Sekar)

 

Kulovitý knopek imitující řezaný kámen (Bella Rose)

 

Knopek s barevným dekorem (Bella Rose)

 

Nábytková úchytka kombinuje kov a porcelán (Sekar)

 

Pevný oblouk s ozdobně tvarovaným zakončením (Sekar)

 

Malovaná květina na keramice (Bella Rose)

 

 


Text: tvr; foto: archiv firem a Shutterstock

Další články

Dagmar Hálová: Roztavená sklovina je nádherná

Dagmar Hálová: Roztavená sklovina je nádherná

Už základní škole Dagmar Hálová věděla, že chce ve studiu pokračovat ve výtvarném oboru. Nakonec nastoupila na Střední školu sklářskou v Železném Brodě. I když to nebyla její první volba, nelituje. Její skleněné figurky vypadají, jako by byly živé.

Celý článek

Bezová limonáda Socată

Bezová limonáda Socată

Socată je tradiční rumunský fermentovaný nápoj připravovaný z květů černého bezu. Nejen, že je velmi chutný, ale je i zdravý a snadno hotový. Tak neváhejte a pusťte se do toho!

Celý článek