Nábytek s patinou

Nábytek se starým opotřebeným vzhledem, dokáže v interiéru vykouzlit poklidnou atmosféru jako z dob našich babiček a dědů.

Hektický život plný spěchu přes týden ve městě řada lidí ráda kompenzuje klidnějším víkendem a dovolenou na venkově. A ten, komu to práce umožňuje, sem dokonce přesídlí trvale. Dobovou atmosféru ale nevytváří jen venkovský dům, stejnou měrou se na ní podílí i jeho vybavení, tedy nábytek a doplňky.

Původního nábytku se v chalupách většinou nedochovalo tolik, abychom jím zařídili celé stavení. A pokud i takový nábytek máme, často již není v dobrém stavu a natolik funkční, aby vyhovoval našim dnešním nárokům. I když někteří šikovní chalupáři dokážou i takovému nábytku vrátit život.

 

Do venkovského domu

Trendem nejsou jen dobové typy nábytku, jako například kredenc, spížní skříň, kuchyňská dřevěná lavice, skleník, psací stůl s nástavci, postele s vysokými čely a další. Důležitý je i jejich design – dříve oblíbený „selský“ typ nábytku je vytlačován nábytkem v takzvaném anglickém nebo provensálském stylu. U něj najdeme dvířka a zásuvky s plasticky vystupujícími rámečky a různým dalším členěním, žaluziová dvířka, ozdobně soustružené nohy stolů a sloupky u komod.

 

Barvy a patina

A nakonec to nejdůležitější – povrchová úprava. Vedle dosud převládajícího přírodního povrchu dřeva se ve stále větší míře uplatňují úpravy buď s jemně barevnou lazurou – nejčastěji bílou, šedou či modrou, nebo povrchy opatřené matnými krycími nátěry – především barvou bílou, smetanovou, šedou, ale začínají se prosazovat i decentní odstíny šedomodré, zelenkavé, šedozelené, vínově červené či dokonce tyrkysové.
Aby tyto nátěry nevypadaly příliš nově, ale vyvolaly onen požadovaný dojem letitosti, tak se různým způsobem zestařují, opatřují patinou. Je to trochu paradox, dříve chalupáři starý odřený nábytek natírali, aby vypadal pěkně. Teď, v touze po dobové atmosféře, se stal žádaným opačný trend – nábytek s viditelným zubem času.

 

Patinovaný nábytek

Způsobů, jak vytvořit opotřebený vzhled, je celá řada. Šikovní kutilové používají například ten, kdy se nanesou dva nátěry na sebe tak, aby v konečné fázi ten spodní částečně prosvítal, a vznikl tak dojem odřené barvy. Pokud barva prosvítá pravidelně, může takový nábytek sice vypadat pěkně, ale opravdu reálný dojem používaného nábytku nevyvolá.

Profesionální výrobci používají mnohem propracovanější postupy. Dosáhnou toho, že u nově vyrobeného nábytku je pod „odřenou“ barvou vidět dřevo nebo „starší“ nátěr opravdu v těch místech, kde by se při mnohaletém používání nábytek skutečně odřel. Tedy kolem úchytek a klíčů, na horních hranách dvířek a zásuvek, na horních a bočních hranách skříněk. Občas to může doplnit ještě nějaký vryp na desce. Zajímavým je i nábytek, vyrobený z masivního dřeva, které pochází z původního, již dříve používaného nábytku. Výsledkem této recyklace starého mobiliáře je originální kus s autentickou patinou a původními barvami.

 

Nábytkem to nekončí

Chceme-li vykouzlit v domě příjemnou atmosféru, měli bychom k nábytku vybrat i bytové doplňky, inspirované dobou minulou, půvabem venkova a romantikou přírody. Hodí se sem keramický dřez s vhodnou baterií, samostatně stojící chladnička s oblými hranami, retro kuchyňské spotřebiče, nádobí v pastelových barvách či s květinovým dekorem, textil z přírodních materiálů, stylové osvětlení atd. Na podlahu je vhodná „stará“ dlažba, žádné dokonale hladké dlaždice, nebo dřevěná či plovoucí podlaha s dezénem starých prken.

Zajímavě v interiéru vypadá i jedna stěna zbavená omítky, na níž vynikne teplá barva cihel. Dřevěné obklady stěn a podkrovních podhledů mohou získat lazurou bílý nebo šedý nádech.

 

Staré i moderní

Současných vymožeností se v takto zařízeném interiéru vzdávat nemusíme. Kuchyně může mít zabudovanou myčku, výsuvné kontejnery, varnou desku. Pod podlahu místností se schová podlahové vytápění. Takové vybavení je určené nejen pro majitele venkovských stavení či chalup, ale i lidi žijící ve městě a milující přírodu a venkovský styl. Pokud si tak nemůžeme zařídit celý interiér, i jen pár kousků nábytku a doplňků s nádechem minulosti a venkova dokáže jinak moderní interiér ozvláštnit a propůjčit mu osobitost a originalitu.

 

www.anglickasezona.cz, www.monport.cz,
www.sanubabu.cz, www.mirland.cz, www.apropos-shop.cz

 


Text: tvrz; foto: P. Veselý a archiv firem

Další články

Oživte byt mozaikou

Oživte byt mozaikou

Přemýšlíte o tom, jaký obklad zvolit do koupelny či kuchyně? Mozaika pomůže při obkládání problematických míst a dokáže také zajímavě doplnit větší plochy.

Celý článek

Zoubkované poličky

Zoubkované poličky

Kuchyni i světnici zdobívaly hospodyně vlastnoručně zhotovovanými textilními výrobky. Hezkým doplňkem byly i „zoubky“ na policích.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.