Foto: Shutterstock

Zlatá proměna: Dodejte interiéru nádech luxusu a elegance

Toužíte svůj domov trochu rozsvítit? Zakomponujte do něj trochu zlaté barvy. Kousky přírody, kterým dodáte zlatý nátěr, vnesou do vašeho interiéru spojení originality, luxusu a elegance.

Vyrábění dekorací z přírodních surovin, jako jsou suché listy, různé větvičky nebo trávy, je udržitelným způsobem, jak využít materiály, které máte po ruce a přetvořit je v kouzelné prvky zkrášlující váš domov. Získávání inspirace i materiálu pro tvorbu je navíc spojeno s příjemným pobytem v přírodě, který prospěje nejen vašemu tělu, ale i mysli.

Co budete potřebovat?

Ke zlacení s pomocí metalického spreje si vyberte ideálně již suché přírodniny, zejména pokud si je chcete uchovat dlouhodobě. Výborně se k tomu hodí například suché, pěkně tvarované větvičky, ideálně i s listy nebo bobulemi. Pěkně vypadají některé suché květy, například růže.

Krásně tvarované listy, kterých je na podzim všude kolem nás, jak naseto, můžete nazlatit, a pak je využít třeba k vytváření dekorativních obrázků, věnců či kytic. Vhodné jsou i velké listy pokojovek, například monstery nebo kapradin. Velice dekorativně působí i pozlacené podzimní plody – žaludy, ořechy, kaštany, šišky nebo různé lusky a nažky stromů.

Kvalitní metalický sprej si můžete koupit například ve výtvarných či hobby potřebách. Místo, kde bude pracovat, by mělo být dobře větrané. Povrch pracovního stolu zakryjte starými novinami, kartonem nebo igelitem.

 

Foto: Shutterstock

Jdeme na to…

Přírodniny, které se chystáte zlatit, by měly být čisté, zbavené prachu. K jejich očištění můžete použít například suchý měkký hadřík nebo jemný štětec.

Při aplikování metalického spreje držte plechovku ve vzpřímené poloze a barvu stříkejte na přírodniny z dostatečné vzdálenosti, aby ulpívala rovnoměrně a nestékala. Postupujte pomalu, v několika tenčích vrstvách, abyste dosáhli krásného metalického efektu. Nechte barvu dobře zaschnout.

Pozlacené přírodniny můžete využít k dalšímu tvoření. Suché listy můžete například nalepit na bílou či barevnou čtvrtku a zarámovat. Šišky, ořechy či jiné plody využijete při výrobě podzimních věnců nebo svícnů. Větvičky nebo stébla travin vyniknou v suchých aranžmá a kyticích.

 

Foto: Shutterstock

Kam se hodí

Přírodniny nastříkané zlatým sprejem se hodí do různých typů interiérů. Můžete je umístit do moderního bytu jako kontrastní prvek, nebo je použít v rustikálním domově pro zdůraznění jeho přírodního charakteru. Můžete si s nimi zkrášlit stěny nebo si je vystavit na poličku, komodu či na stůl.

 

Foto: Shutterstock

Jak o ně pečovat

Takto vyrobené dekorace vyžadují trochu péče, aby vám dlouho vydržely pěkné. Chraňte je před přímým slunečním zářením, které může způsobit vyblednutí a degradaci barvy.

Pravidelně je zbavujte prachu, který může snižovat jejich lesk. Otírejte je jemnou prachovkou nebo hadříkem.
Přírodniny jsou citlivé na vlhkost, a proto by měly být umístěny v suchém prostředí. Vysoká vlhkost může způsobit poškození surovin a rozklad barvy.

Při manipulaci s dekoracemi buďte opatrní a vyvarujte se nárazům a pádům. Pokud dojde k odření nebo odloupnutí nátěru, můžete ho pomocí spreje snadno opravit. Skladujte je v pevné kartonové krabici, na suchém místě.

 

Foto: Shutterstock


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Pestré kouzlo jara

Pestré kouzlo jara

Svěží jarní květy vnesou barvy, vůně a optimismus snad do každého interiéru. Obzvlášť, když si z nich vytvoříte vlastní osobitou dekoraci. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek