Podtácky z pryskyřice

Práce s epoxidovou pryskyřicí není tak složitá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Zvládne ji i začátečník a odměnou za vynaložené úsilí mu budou velice efektní výrobky.

Budete potřebovat:

  • epoxidovou pryskyřici a tvrdidlo
  • barvy do pryskyřice
  • metalické vločky
  • plastové kelímky
  • dřevěné špachtle na míchání
  • silikonové formy na podtácky
  • jednorázové rukavice
  • digitální váhu
  • horkovzdušnou pistoli nebo fén
  • metalickou zlatou barvu (tzv. tekuté zlato)

Postup:

 

Foto: Shutterstock

Před začátkem práce formy důkladně vyčistěte. Navlékněte si rukavice. Odvažte si potřebné množství epoxidové pryskyřice a tvrdidla a důkladně ji rozmíchejte v plastovém kelímku.

 

Foto: Shutterstock

Připravenou pryskyřici můžete obarvit barevnými pigmenty podle svého výběru. Doporučujeme zvolit aspoň tři odstíny jedné barvy, od nejsvětlejšího po nejtmavší. Část pryskyřice nechte čirou, neobarvenou.

 

Foto: Shutterstock

Do formy na podtácek nalijte malé množství čiré pryskyřice a s pomocí horkovzdušné pistole z ní odstraňte bublinky. Doprostřed formy (nebo kamkoli jinam budete chtít) naneste s pomocí dřevěné špachtličky metalické plátky.

 

Foto: Shutterstock

Nyní je čas na nalévání barevných pryskyřic. Nejtmavší (například tmavě modrou) barvu nalijte po obvodu, co nejvíce k okraji. Světlejší odstín (například tyrkysovou) nalijte těsně vedle nejtmavší barvy, blíže ke středu. Pak, co nejblíže středu, nalijte nejsvětlejší barvu (například světle modrou nebo bílou). Nakonec přilijte bezbarvou pryskyřici, aby se barvy propojily.

 

Foto: Shutterstock

S pomocí horkovzdušné pistole nebo fénu opatrně odstraňte bublinky. Nechte pryskyřici aspoň 12 hodin vytvrdnout. Očistěte povrch od případného prachu a naneste ještě jednu vrstvu čiré pryskyřice. Odstraňte bublinky horkovzdušnou pistolí. Nechte dalších 12–24 hodin tvrdnout.

 

Foto: Shutterstock

Vytvrzené podtácky vyjměte z formy. Okraje podtácku můžete natřít zlatou metalickou barvou, ideálně tzv. tekutým zlatem.


Text: red, foto: shutterstock

Další články

Zkrášlete se motýlí broží

Zkrášlete se motýlí broží

Jsou krásné a originální. Vytvořte si svou vlastní vyšívanou brož, například ve tvaru pestrého motýlka. Patříte-li mezi zkušené vyšívačky, bude to pro vás hračka!

Celý článek

Šálka jako šperk

Šálka jako šperk

Baví vás háčkování? V aktuálním dílu našeho kreativního seriálu si ukážeme, jak si uháčkovat ozdobnou šálku, kterou budeme moct nosit jako šperk. Doplníme ji třásněmi a bižuterií.

Celý článek

Pestré jarní dekorace

Pestré jarní dekorace

Vytvořte si doma svěží jarní atmosféru! Ve speciálu Pestré jarní dekorace najdete inspiraci na výrobu jarních a velikonočních dekorací a bytových doplňků. Speciál přináší jednoduché a srozumitelné návody na vlastnoruční jarní tvoření z přírodnin a dalších snadno dostupných materiálů.

Celý článek

Nápady pro ruční práce

Nápady pro ruční práce

Chladné a možná i trochu depresivní období si můžete snadno zpříjemnit, vrhnete-li se na zábavné a relaxační tvoření. Stačí vzít do ruky háček, jehlice nebo vyšívací bavlnky, a hned je člověku lépe na duši.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.