Dvoubarevné mýdlo s levandulí

Máte chuť pustit se do výroby domácího mýdla? Je to jednoduché a zábavné! Navíc si můžete vytvořit mýdlo přesně podle svého gusta. Ukážeme vám, jak na to.

budete potřebovat

  • 1 kg bílé mýdlové hmoty
  • gelovou barvu do mýdla (fialovou, růžovou nebo modrou)
  • levandulový esenciální olej
  • sušenou levanduli

 

 

postup

 

 

foto: Shutterstock

1 Bílou mýdlovou hmotu dejte do misky, postavte na hrnec s vroucí vodou a ve vodní lázni ji pomalu nechte rozehřát. Poté ji odstavte a nakapejte do ní esenciální levandulový olej (na 1 kg hmoty použijte maximálně 30 g esenciálního oleje, stačí ale mnohem méně). Část hmoty si odlijte stranou a udržujte ji v horké lázni rozehřátou. Zbylou hmotu obarvěte několika kapkami gelové barvy do mýdla.

 

 

foto: Shutterstock

2 K odlití můžete použít klasickou formu na chleba či biskupský chlebíček. Ideální je vystlat ji pruhem pečicího papíru, který přehnete přes okraje. Nalijte obarvenou hmotu do formy a počkejte, než povrch ztuhne. Pak ho nožem naškrabejte, aby nebyl zcela hladký. Další vrstva se tak lépe spojí. Na vršek nalijte bílou mýdlovou hmotu. Opět ji nechte trochu ztuhnout a pak ji posypte sušenou levandulí. Nyní nechte mýdlo důkladně vytvrdnout – aspoň 12 hodin. Z formy ho vyklopte nebo vytáhněte s pomocí pečicího papíru. Okraje předtím uvolněte nožem.

 

 

foto: Shutterstock

3 Ztuhlé mýdlo nakrájejte na jednotlivé kusy. Postačí vám k tomu klasický delší nůž.

 

 

foto: Shutterstock

4 Z 1 kg mýdlové hmoty si můžete vyrobit 6–10 kousků mýdla, záleží na tom, jak široké kusy nakrájíte.

 


Tip
Mýdlových hmot je na trhu velké množství. Bývají obohacené o různá přírodní másla a oleje a na rozdíl od obyčejných mýdel příliš nevysušují pokožku.


 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Narcisy, nenáročné květiny na záhony i do skalek

Narcisy, nenáročné květiny na záhony i do skalek

K výhodám narcisů patří poměrně snadné pěstování. Jsou méně náročné než tulipány, nemusíte je pravidelně přesazovat do dobře vyhnojené půdy, stačí jednou za tři až čtyři roky. Méně tvoří dceřiné cibule ani nejsou tak citlivé na kvalitu zeminy. Lépe se hodí zejména do vlhčích míst s vyšší hladinou spodní vody, kde ostatní cibuloviny hnijí. Neohrožují je tolik ani virózy.

Celý článek

Zkrášlete se motýlí broží

Zkrášlete se motýlí broží

Jsou krásné a originální. Vytvořte si svou vlastní vyšívanou brož, například ve tvaru pestrého motýlka. Patříte-li mezi zkušené vyšívačky, bude to pro vás hračka!

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.