Foto: Unsplash

Dvoubarevné mýdlo s levandulí

Máte chuť pustit se do výroby domácího mýdla? Je to jednoduché a zábavné! Navíc si můžete vytvořit mýdlo přesně podle svého gusta. Ukážeme vám, jak na to.

Budete potřebovat:

  • 1 kg bílé mýdlové hmoty
  • gelovou barvu do mýdla (fialovou, růžovou nebo modrou)
  • levandulový esenciální olej
  • sušenou levanduli

Postup:

 

foto: Shutterstock

Bílou mýdlovou hmotu dejte do misky, postavte na hrnec s vroucí vodou a ve vodní lázni ji pomalu nechte rozehřát. Poté ji odstavte a nakapejte do ní esenciální levandulový olej (na 1 kg hmoty použijte maximálně 30 g esenciálního oleje, stačí ale mnohem méně). Část hmoty si odlijte stranou a udržujte ji v horké lázni rozehřátou. Zbylou hmotu obarvěte několika kapkami gelové barvy do mýdla.

 

foto: Shutterstock

K odlití můžete použít klasickou formu na chleba či biskupský chlebíček. Ideální je vystlat ji pruhem pečicího papíru, který přehnete přes okraje. Nalijte obarvenou hmotu do formy a počkejte, než povrch ztuhne. Pak ho nožem naškrabejte, aby nebyl zcela hladký. Další vrstva se tak lépe spojí. Na vršek nalijte bílou mýdlovou hmotu. Opět ji nechte trochu ztuhnout a pak ji posypte sušenou levandulí. Nyní nechte mýdlo důkladně vytvrdnout – aspoň 12 hodin. Z formy ho vyklopte nebo vytáhněte s pomocí pečicího papíru. Okraje předtím uvolněte nožem.

 

foto: Shutterstock

Ztuhlé mýdlo nakrájejte na jednotlivé kusy. Postačí vám k tomu klasický delší nůž.

 

foto: Shutterstock

Z 1 kg mýdlové hmoty si můžete vyrobit 6–10 kousků mýdla, záleží na tom, jak široké kusy nakrájíte.

Tip: Mýdlových hmot je na trhu velké množství. Bývají obohacené o různá přírodní másla a oleje a na rozdíl od obyčejných mýdel příliš nevysušují pokožku.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Proměňte skleničky ve vázičky

Proměňte skleničky ve vázičky

K povedené proměně obyčejných skleniček od zavařenin, omáček či kompotů ve vázičky na jarní květiny vám postačí jen lakový popisovač a trocha fantazie. Podívejte se, jak na to.

Celý článek