Foto: Unsplash

Dvoubarevné mýdlo s levandulí

Máte chuť pustit se do výroby domácího mýdla? Je to jednoduché a zábavné! Navíc si můžete vytvořit mýdlo přesně podle svého gusta. Ukážeme vám, jak na to.

Budete potřebovat:

  • 1 kg bílé mýdlové hmoty
  • gelovou barvu do mýdla (fialovou, růžovou nebo modrou)
  • levandulový esenciální olej
  • sušenou levanduli

Postup:

 

foto: Shutterstock

Bílou mýdlovou hmotu dejte do misky, postavte na hrnec s vroucí vodou a ve vodní lázni ji pomalu nechte rozehřát. Poté ji odstavte a nakapejte do ní esenciální levandulový olej (na 1 kg hmoty použijte maximálně 30 g esenciálního oleje, stačí ale mnohem méně). Část hmoty si odlijte stranou a udržujte ji v horké lázni rozehřátou. Zbylou hmotu obarvěte několika kapkami gelové barvy do mýdla.

 

foto: Shutterstock

K odlití můžete použít klasickou formu na chleba či biskupský chlebíček. Ideální je vystlat ji pruhem pečicího papíru, který přehnete přes okraje. Nalijte obarvenou hmotu do formy a počkejte, než povrch ztuhne. Pak ho nožem naškrabejte, aby nebyl zcela hladký. Další vrstva se tak lépe spojí. Na vršek nalijte bílou mýdlovou hmotu. Opět ji nechte trochu ztuhnout a pak ji posypte sušenou levandulí. Nyní nechte mýdlo důkladně vytvrdnout – aspoň 12 hodin. Z formy ho vyklopte nebo vytáhněte s pomocí pečicího papíru. Okraje předtím uvolněte nožem.

 

foto: Shutterstock

Ztuhlé mýdlo nakrájejte na jednotlivé kusy. Postačí vám k tomu klasický delší nůž.

 

foto: Shutterstock

Z 1 kg mýdlové hmoty si můžete vyrobit 6–10 kousků mýdla, záleží na tom, jak široké kusy nakrájíte.

Tip: Mýdlových hmot je na trhu velké množství. Bývají obohacené o různá přírodní másla a oleje a na rozdíl od obyčejných mýdel příliš nevysušují pokožku.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Korálkový závěs na květiny

Korálkový závěs na květiny

Staré nepoužívané síto po babičce může ještě sloužit jako parádní závěs na kvetoucí převislé květiny. Podívejte se, jak na to, a pusťte se do proměny spolu s námi!

Celý článek

Roztomilé myšky z ruliček od papíru

Roztomilé myšky z ruliček od papíru

Při vytváření dalších ruličkových zvířátek přijdou ke slovu hlavně nůžky, šikovné ruce, a hlavně vaše fantazie. Díky ní se mohou ruličky proměnit v nejrůznější živočichy, například myšky.

Celý článek

Květináče jako malované

Květináče jako malované

Co se starými terakotovými květináči, které už nevypadají pěkně? Využijte je jako malířské plátno, dejte jim nové barvy a vzory a vytvořte si tak originální doplňky. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek