Blahodárná aloe vera

Pěstujete doma aloi? Z jejích listů si můžete vyrobit nejen domácí léčivé přípravky či kosmetiku, ale také osvěžující džus nebo třeba sirup.

Aloe vera neboli aloe pravá je tradiční léčivou rostlinou odnepaměti. V dnešní době je běžnou složkou nejrůznějších kosmetických přípravků. Kromě mnoha vitaminů a stopových prvků obsahuje látku aloin, která má zklidňující i hydratační účinky a podporuje hojení. Právě díky těmto vlastnostem našla uplatnění při výrobě kosmetiky i mastí. Jejích hojivých účinků můžete využít i doma.


Pozitivní účinky aloe vera

• posiluje obranyschopnost a pomáhá tělu bojovat s virovými infekcemi
• působí protizánětlivě a dezinfekčně, zvyšuje odolnost proti bakteriím
• léčí záněty kůže, vyrážky, akné, ekzémy
• dezinfikuje ústní dutinu
• podporuje hojení oděrek, odřenin, modřin, popálenin a bodnutí hmyzem
• ulevuje od bolesti kloubů a svalů, podporuje jejich regeneraci
• hydratuje pokožku
• napomáhá správnému trávení, odbourává překyselení žaludku a pálení žáhy
• detoxikuje tělo

 


Rychlá první pomoc

Seříznutým listem aloe, z nějž vytéká čerstvá šťáva, si můžete rychle ošetřit drobné řezné rány, odřeniny, popáleniny, akné či jizvy. Před použitím nezapomeňte list dobře omýt.

Hojivý gel

1 velký silný list aloe vera, 50 ml kokosového oleje

List odřízněte úplně u stonku a podélně jej nařízněte. Mezi slupkou a gelem je nepotřebná dužina, po rozříznutí tedy nechte list vyschnout. Pak lžičkou naberte jen gel bez dužiny a smíchejte jej s mírně rozehřátým kokosovým olejem. Hotový přípravek uchovávejte v lednici a používejte ho na vnější ošetření pokožky.

 

Pleťová voda

160 ml Alpy, 3 listy aloe, 160 ml destilované vody, 1 lžička jablečného octa nebo citronové šťávy

Pokrájené listy rozmixujte a smíchejte s Alpou. Vše nalejte do uzavíratelné sklenice a uložte na tři týdny do temna. Poté směs přeceďte do čisté sklenice, přidejte destilovanou vodou a ocet nebo citronovou šťávu. Promíchejte a přeceďte přes filtrační papír.

 

Povzbuzující sirup

100 g gelu z listu aloe vera, 100 g cukru

Gel z aloe rozmixujte, přidejte cukr a povařte asi deset minut na mírném plameni. Občas sirup promíchávejte, poté ho přelejte do sklenic a uložte v chladu. Do sklenice vody přidejte přibližně půlku čajové lžičky sirupu a tento povzbuzující nápoj popíjejte po ránu.

Džus s aloe

Listy aloe vera, pomerančový džus, neperlivá minerální voda, med

Listy aloe oloupejte a dužinu rozmixujte. Zalijte ji pomerančovým džusem v poměru 3 díly džusu a 1 díl aloe. Přilijte vodu, podle chuti oslaďte medem a promíchejte.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Léto s bylinkami

Léto s bylinkami

Milujte bylinky? Dejte jim na zahradě větší prostor – získáte tak nejen bohatou sklizeň aromatických a léčivých rostlin, zároveň si také vytvoříte zákoutí plné vůně a pohody.

Celý článek

Mokré filcování

Mokré filcování

Filcování neboli plstění, je proces, během kterého vzniká z vlny pevná homogenní struktura. Vlněná vlákna se spojí a vytvoří materiál, který je tvarově stabilní a zároveň si ponechává vlastnosti vlny.

Celý článek

Domácí višňový sirup

Domácí višňový sirup

Udělejte si ho snadno a rychle z úrody domácích višní. Je výborný k přípravě osvěžující višňové limonády nebo na ochucení zmrzlinových dezertů.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.