Krásné léto bez potíží

Chcete si léto opravdu užít? Pak je dobré vyhnout se intimním potížím, které pobyt u vody může vyvolat. Patří mezi ně záněty i kvasinková infekce. Jak se jich vyvarovat?

Kvasinkám se daří ve vlhku a teple, a tak není divu, že právě léto bývá období, kdy ženy velmi často trpí kvasinkovou infekcí. Ta se projevuje nepříjemným svěděním, pálením, ale i výtokem. Co dělat, abychom se tomuto problému vyhnuly? Myslete i na to, co si obléknete. Upnutý oděv ze syntetických materiálů vytváří ideální prostředí pro přemnožení kvasinkových kmenů; pokožka nemůže dýchat a zapařuje se. Míváte-li tyto problémy, určitě vsaďte na kvalitní bavlnu a v létě dávejte přednost vzdušným šatům před těsnými kalhotami. Po plavání se co nejdříve osprchujte čistou vodou a převlečte do suchého.

Správná hygiena

V žádném případě, zvláště pokud máte s kvasinkami své zkušenosti, nepoužívejte na intimní partie obyčejné mýdlo. Je příliš agresivní a mohlo by snížit žádoucí pH v pochvě a okolí. Speciální přípravky na intimní hygienu používejte také s rozumem, doporučuje se maximálně třikrát do týdne, aby nedošlo k narušení přirozené samočisticí schopnosti ženského těla. Ze stejného důvodu se ani nedoporučují vnitřní výplachy. Určitě zapomeňte na aplikaci deodorantů do intimních partií nebo používání přehnaně parfémovaného toaletního papíru.

Pozor na přírodní koupaliště

Typicky letním problémem jsou i gynekologické záněty. Může za ně zejména koupání v přírodních koupalištích. Záněty rodidel a pochvy patří mezi nejčastější ženská onemocnění a jejich nebezpečí spočívá hlavně v přechodu infekce až do močových cest nebo děložního hrdla. Je proto nutné obnovovat zejména se začátkem letních měsíců přirozenou obranyschopnost organismu a vyhýbat se rizikům – zejména v premenstruačním období. Právě tehdy totiž vzniká a graduje velká většina těchto onemocnění. Jako prevenci můžeme využít i bylinné přípravky. Pro likvidaci bakterií jsou vhodné například lichořeřišnice a brusinka, protizánětlivě působí olše či třezalka.

Nebezpečná Escherichia coli

V drtivé většině – až z 85 procent – má záněty močových cest na svědomí bakterie Escherichia coli, která se běžně vyskytuje například ve střevech. Infekce se většinou ohlašuje pálením, řezáním, častým nucením na močení, bolestí při a po močení, únavou, někdy i horečkami a krví v moči. V takových případech je nutné jít k lékaři a začít okamžitě s léčbou.
Pokud rozeznáte infekci hned v počátku, může vám pomoci samoléčba a režimová opatření, to znamená dostatečně pít a vyvarovat se dráždivých pokrmů a nápojů, jako jsou například ostrá kořeněná jídla či silná káva.

Vyhněte se prochladnutí

Samozřejmě myslete na to, abyste v mokrých plavkách nebo při posezení na restaurační zahrádce či při letním grilování nebo pikniku neprochladla. Ženy jsou v mnoha ohledech na vnější podněty a chlad přirozeně citlivější než muži. Preventivně i akutně můžete užívat lichořeřišnici, olši, brusinku, vřes a maliník. Tyto bylinky působí na ženské orgány opravdu blahodárně. Mezi základní byliny, vhodné pro močové ústrojí, pak samozřejmě patří i měsíček lékařský. Základem je také správně prováděná hygiena po použití toalety a častá výměna prádla a ručníků.

Bylinky proti intimním potížím


Lichořeřišnice větší

Tropaeolum majus

Působí výrazně antibioticky na mnoho bakterií a také antimykoticky – zejména v oblasti močových cest a vagíny. Působí na kandidózy, stafylokoky, streptokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely a další druhy bakterií, částečně působí příznivě i v oblasti dýchacích cest.
Podává se buď v čerstvém stavu (každý den snězte pár květů), nebo po usušení ve formě nálevu (pijte 3x denně 250 ml čaje).


Brusnice brusinka

Vaccinium vitis-idaea

Brusinky obsahují látky, které preventivně působí proti zánětu ledvin a onemocnění močového měchýře a močových cest. Mají silné antibakteriální účinky a blokují uchycení bakterií. Je to přírodní protizánětlivý prostředek. Brusinky užívejte čerstvé nebo sušené či ve formě džusu (pokud možno bez přidaného cukru).


Medvědice lékařská

Arctostaphylos uva-ursi

Přípravky z medvědice působí diureticky a antisepticky na močové cesty, a proto se užívají zejména při zánětech ledvin a močového měchýře, při ledvinových nebo žlučníkových kamenech a při dně. Medvědice obsahuje artibutiny, které zklidňují sliznice a tlumí tak projevy zánětu.

Čaj při zánětu močových cest

25 g medvědice lékařské, 50 g listu borůvky černé, 15 g natě řebříčku obecného a 10 g listu jitrocele kopinatého
2 čajové lžičky směsi přelijte 200 ml vroucí vody, 15 minut vyluhujte a sceďte. Pijte 2x či 3x denně.


Přeslička rolní

Equisetum arvense

Posiluje sliznice, působí protizánětlivě. Pomáhá při zánětech močového měchýře, při úniku moči.

Na čaj: Nasypte 1 lžičku přesličky do 500 ml vody a nechte 10–15 minut povařit. Vypijte denně 2–3 šálky.

Přesličková koupel: 100 g přesličky rolní dejte do 2 1 teplé vody, 1 hodinu vyluhujte, pak přiveďte k varu, 15 minut vařte, sceďte a přidejte do koupele. Ta by měla mít okolo 38 °C, koupel by měla trvat 10–15 minut. Po koupeli si ještě lehněte a pořádně se na 1 hodinu zabalte. Můžete si také dát teplý obklad termoforem nebo nahřátým polštářkem s třešňovými peckami. Postel je možné předem vyhřát.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Hrát loutkové divadlo začala Hanka Čížková už v osmi letech. Ještě více ji ale o několik let později zaujalo vyřezávání loutek ze dřeva. Jako řezbářka a loutkářka pak pracovala v plzeňském Divadle ALFA nebo v Loutkovém filmu ve Studiu Jiřího Trnky v Praze. Před lety založila vlastní autorské divadlo Divadýlko HáČek. Loutky ji tak provázejí po celý profesní život.

Celý článek