Jak na sennou rýmu

Alergickou rýmou trpí nejméně každý desátý člověk – podle jiných odhadů je to dokonce každý pátý. Jak si ulevit od nepříjemných potíží?

Počet alergiků stále roste. Přesná příčina toho, proč trpíme alergiemi stále více, není známa – předpokládá se ale, že roli hraje znečištěné prostředí, ve kterém žijeme, obecně nezdravý životní styl, a nejspíš také dědičnost.

Při senné rýmě stejně jako při jiné alergii tělo reaguje překotně na podnět, který ho nijak neohrožuje: v tomto případě na alergen ze vzduchu. Pokud přitom příznaky nejsou výrazně omezující, v mnoha případech si lidé – a zejména děti – na alergickou rýmu dokážou zvyknout a brát ji jako běžnou nepříjemnost, která se přežije. I tak je to ale pro tělo zátěž a neléčená může přispět k rozvoji závažnějšího onemocnění – astmatu – nebo k zánětům dutin (u dětí i středního ucha).

Základem je důkladné vyšetření

Pokud máte podezření, že trpíte alergickou rýmou, měli byste si zajít k praktickému lékaři, který vás nejspíš odešle k alergologovi nebo i na ORL. Vyšetření na alergologii vám dá nejen jistotu, že jste správně léčeni, ale umožní také přesněji zjistit, co je zdrojem vaší alergie. Obecně však platí, že pokud člověk trpí alergickou rýmou jen v některých částech roku a provází ji pálení očí a akutní výtok z nosu, je pravděpodobné, že jde o pylovou alergii; pokud je rýma trvalá a trápí člověka i doma, půjde spíš o alergii na roztoče, případně na domácí zvíře nebo plíseň.

Chraňte sebe i svůj domov

Logickým prvním krokem při boji s alergickou rýmou je snaha vyhnout se původci reakce.

Pyly:

V době, kdy máte pylovou sezonu, omezte pobyt venku.
Doma se snažte nevětrat a vzduch si ochlazujte spíše klimatizací (s kvalitním filtrem).
Pokud klimatizaci nemáte, dávejte si při větrání do okna mokré prostěradlo nebo si pořiďte okenní sítě proti pylu.
Nesušte prádlo venku a nevětrejte peřiny mimo byt.
V pylové sezoně se po příchodu domů osprchujte a umyjte si vlasy.
Pokud plánujete pobyt v přírodě, jezděte na hory nebo k moři, a pro procházky volte spíše lesy než rozkvetlé louky nebo meze.
Snažte se nepobývat venku především v odpoledních hodinách a v suchých větrných dnech, kdy je ve vzduchu alergenů nejvíce.

Roztoči:

Prach je váš nepřítel. Proto musíte v domácnosti důkladně uklízet (dobrým pomocníkem bude výkonný vysavač s HEPA filtrem), utírat prach a omezit materiály, v nichž se prach drží (koberce, závěsy, záclony, látkové čalounění).
Zapomeňte na péřové lůžkoviny a postýlky plné plyšáků – pořiďte si ložní prádlo, které snese pravidelné praní na 60 °C (případně povlečení a prostěradla pro alergiky), a počet textilních hraček omezte na minimum.

Domácí zvířata:

Pokud máte domácí zvíře a nechcete se ho vzdát, musíte aplikovat stejná opatření jako u roztočů – s tím rozdílem, že je potřeba mazlíčka důsledně vykázat z ložnice a z látkami čalouněného nábytku (ten je ostatně lepší nemít).
U psů pomohou pravidelné koupele.

Plísně:

Častým alergenem jsou i plísně. Ty by v bytě rozhodně nikdy neměly být – ale pokud se objeví alergie, je na místě zakročit opravdu razantně. Prohledejte pečlivě domácnost a zjistěte, zda se vám někde ve skrytu nemnoží: například v koupelně, kolem oken, za skříněmi nebo ve špatně odvlhčeném sklepě.

Pomoc lékaře

Pokud se potvrdí, že příčinou vaší rýmy je alergie, není čas na hrdinství a odmítání pomoci lékaře. Než oteklé oči, ucpaný nos a neklidné spaní, to už je lepší sezonně – nebo i trvale – užívat léky. Nejčastějšími medikamenty, které se při alergii předepisují, jsou antihistaminika – léky potlačující hysterickou reakci organismu. Moderní léky z této skupiny už nemají některé nepříjemné nežádoucí účinky (např. malátnost, ospalost, riziko při řízení), takže je možné je užívat dlouhodobě. Pokud jsou příznaky intenzivnější, může lékař předepsat i protizánětlivé nosní steroidy ve spreji. Ty potlačují zánět nosní sliznice, podávají se ale vždy jen v co nejnižší dávce.

Od příznaků rýmy mohou ulevit i takzvaná dekongestiva – přípravky proti otoku nosní sliznice – ale ty by se měly užívat maximálně po dobu deseti dní na potlačení nejhorších příznaků a rozhodně nejsou použitelné pro dlouhodobou léčbu. Šetrnější jsou spreje s mořskou vodou, které mohou mít podobný účinek (i když slabší), avšak nepoškozují nosní sliznici.

Co ještě pomáhá

Pokud chcete proti příznakům alergické rýmy bojovat i jinak než léky, můžete zkusit některé postupy alternativní medicíny. Pomoc vám mohou nabídnout jak odborníci na homeopatii, tak například i na akupunkturu – i když studie její účinnost jednoznačně nepotvrzují, není pravděpodobné, že by vám mohla uškodit. Podle některých studií se může alergická rýma zlepšit i díky užívání probiotik – přípravků obsahujících užitečné bakterie střevní mikroflóry. Z přírodních přípravků se účinek proti alergické rýmě připisuje devětsilu, sinici spirulina, keři chebuli srdčité, paprice, medu, vitaminu C nebo rybímu oleji.

Bylinky pro zmírnění příznaků alergie

Kopřiva dvoudomá
Urtica dioica

Užívá se k léčbě alergických reakcí, obzvláště k léčbě senné rýmy. Obsahuje biologicky aktivní složky zmírňující zánět. Pijte čaj po dobu šesti týdnů.

Na čaj: 1 polévkovou lžíci kopřivové natě zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 15 minut luhovat.

Ostropestřec mariánský
Silybum marianum

Silně regeneruje játra, která jsou u alergiků zatížená. Nejúčinnější je použití nadrcených semen, která nepřišla při drcení do kontaktu s kovem a nebyla vystavena teplotám vyšším než 40 °C. V lékárnách můžete zakoupit i olej, ze semen si můžete připravit i čaj.

Na čaj: 1 čajovou lžičku drcených semen zalijte 250 ml vroucí vody. Po 20 minutách sceďte a popíjejte po malých doušcích.

Černý rybíz
Ribes rubrum nigrum

Výborné antialergikum, pomáhá při senné rýmě, ekzému i astmatu. Nejúčinněji pomáhá tinktura z pupenů mladých listů. Můžete si také uvařit čaj z listů i plodů.

Čaj z listů: 2 lžičky zalijte 250 ml vroucí vody, nechte 10 minut vyluhovat, pijte 2–3x denně. Používejte mladé listy.
Čaj z plodů: 2 lžičky sušených plodů zalijte 250 ml studené vody, zahřejte, nechte přejít varem a 15 minut vyluhovat, pijte 3 šálky denně.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Bylinky proti jarní únavě

Bylinky proti jarní únavě

Cítíte se unavení a bez energie? Na vině může být málo odpočinku, špatné trávení i nedostatek vitaminů. S většinou těchto neduhů pomohou bylinky, jen stačí vědět které.

Celý článek