Zlatá a zdravá divizna

Také jste při letních vycházkách po loukách a pastvinách obdivovali vysoké a štíhlé siluety divizen? Až je uvidíte příště, nasbírejte si žluté květy na sušení, jsou výborné proti kašli. A nejen to.

Divizny nejčastěji objevíte na slunných lukách a okrajích pastvin nebo ve stráních, nevadí jim ani kamenité prostředí. Jde o rostlinu, která se v krajině objevuje ve velkém množství už celá staletí. A stejně tak dlouho se využívají její léčivé účinky.

Nejen na kašel

Diviznové květy obsahují saponiny, flavonoidy a slizové látky – přeloženo do jazyka laiků látky usnadňující například vykašlávání, vitamin P se silnými antioxidačními účinky a uklidňující rostlinné slizy. Kombinace těchto látek uleví při různých typech kašle, protože potáhne sliznice a chrání je nejen mechanicky před dalším drážděním, ale i před napadením škodlivými mikroorganismy. Pro léčebné účinky se používají dva druhy divizen s velkými květy. Jde o diviznu velkokvětou (Verbascum densiflorum) a diviznu sápovitou (V. phlomoides). Jejich květy měří až pět centimetrů a zaujmou výraznou vůní. Od sebe je rozeznáte například podle toho, že první má listy částečně pokryté chloupky, druhá je téměř lysá. V přírodě se často setkáte ještě s diviznou malokvětou (V. thapsus). Ačkoli se také řadí mezi léčivky, nasbírat dostatek drobných květů na sušení je pracné, proto se na výrobu čajů, olejů a dalších přípravků téměř nevyužívá.

Verbascum bombyciferum

Na sběr jděte dopoledne

Divizny kvetou dlouho, každé ráno se na stvolu objeví tři až čtyři nové rozvité květy, které ovšem do odpoledne zvadnou a odpadnou. Proto se na sběr vydejte dopoledne, kdy jsou nejvíce rozvité. Vytrhávají se po jednom z kalichu. Protože stvoly během sezony stále přirůstají, rostliny kvetou řadu týdnů, za příznivého a slunečného počasí od června až do října. Správně usušené květy si uchovávají zářivou barvu a měly by v papírovém sáčku chrastit. To se vám povede, když je nepomačkáte (jinak zhnědnou) a každý den je rozložíte v co nejtenčí vrstvě například na síto. Sušení by mělo být co nejrychlejší, jinak divizna zplesniví. Divizny sbírané v různých dnech by se neměly dávat dohromady.

Verbascum nigrum

Dva roky života

Divizny jsou v naprosté většině typické dvouletky – první rok vytvoří robustní přízemní růžici listů, druhý vykvetou. Jestliže ji na zahradě máte, bude se zde sama vysemeňovat a udrží se na pozemku dlouhé roky. Vypěstovat se dá i ze semen, která jsou běžně k dostání. Pozor, drobná černá semena potřebují ke klíčení slunce, proto se nezasypávají příliš silnou vrstvou půdy. Třebaže v přírodě rostou divizny i na velmi chudých stanovištích, na zahradě jim vytvořte lepší podmínky. Potřebují přiměřeně vlhkou půdu a dostatek slunce. Setkat se můžete i s kultivary určenými přímo k pěstování na zahradě, které vznikly z divizny černé (V. nigrum), což kupodivu není dvouletka, ale trvalka. Na rozdíl od divizny velkokvěté má tmavě zelené a hladké listy, vnitřek drobného žlutého květu vždy tvoří kontrastní fialové tyčinky. Květní laty dorůstají do výšky zhruba jeden metr. Na zahradách se často pěstuje i dvouletá divizna hedvábná (V. bombyciferum). Od ostatních druhů se liší výrazně větvenými květními výhony. Jde o opravdu mohutnou rostlinu, která se hodí například na pozadí stepních partií na slunci. U vysokých druhů divizen můžete provádět i zpětný řez příliš vysokých odkvetlých výhonů. Z paždí listů vám pak vyrostou boční laty, a rostlina tak zůstává až do podzimu hustá a pěkná.

Verbascum densiflorum


Diviznový čaj

Jednu čajovou lžičku diviznových květů přelijte sto padesáti mililitry vroucí vody. Nechte deset až patnáct minut louhovat a přeceďte přes jemné sítko, abyste odstranili velmi jemné chloupky, které by mohly dráždit. Čaj pomáhá při odkašlávání a tlumí podráždění hrtanu.

Verbascum phlomoides

Výluh za studena

Smíchejte po dvaceti gramech květů divizny, listů podbělu a jitrocele kopinatého, slézových květů a fenyklových nažek. Směs roztlučte v hmoždíři a čajovou lžičku této drtě nechte v šálku jednu a půl hodiny louhovat ve studené vodě. Poté slijte. Výluh tiší dráždivý kašel, pije se třikrát denně šálek po dobu jednoho týdne.

Verbascum thapsus

Diviznový olej

Hrst čerstvých květů nasypte do sto mililitrů olivového panenského oleje. Uzavřenou sklenici postavte na osluněné místo a každý den obsah pořádně protřepte. Po třech týdnech olej slijte přes jemné sítko do tmavé lahvičky a dejte do chladu. Přípravek používejte k ošetření ran, odřenin a vyrážek i jako obklad na revmatické klouby.

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Jak zvládat stres?

Jak zvládat stres?

Dříve byl stres impulzem k aktivaci obranných mechanismů lidského organismu, dnes je jeho dlouhodobé působení, příčinou mnoha zdravotních potíží. Jak si s ním poradit?

Celý článek

Kachní pečeně

Kachní pečeně

Dozlatova upečená drůbež patří k oblíbeným pokrmům. Připravte si tradiční kachnu tak trochu netradičním způsobem – například na mandarinkách nebo s jablky.

Celý článek

Odolné borovice

Odolné borovice

Jehličnany jsou krásné, voňavé, odolné a většinou zdobí zahradu i v zimě zelenými jehlicemi. Co třeba borovice? Můžete si je vysadit v nízké formě na skalku nebo vysoké, jako dominantu zahrady…

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.