Zimolez kamčatský – první zdroj čerstvých vitaminů

Tento zajímavý keř, kterému se také říká kamčatská borůvka, má nejen krásné plody sytě modré barvy, ale je to vůbec nejdříve dozrávající ovoce v našich zeměpisných šířkách.

Plody zimolezu kamčatského jsou výrazně modré, s voskovým ojíněním, nepravidelného válcovitého tvaru. Starší odrůdy měly bobule drobné, ty dnešní je mají čím dál větší, u některých dorůstají i do čtyř centimetrů. Obsahují mnoho pro zdraví velmi cenných látek, například velké množství železa, vitaminů C a A i dalších.

Květy dokážou odolat mrazům

Jak na správné pěstování

Zimolez se může vysazovat celoročně s výjimkou měsíců, kdy je půda promrzlá. Vyhovují mu standardní podmínky, nemá žádné speciální nároky. Jen musíte zohlednit způsob jeho růstu a tomu přizpůsobit spon. Zimolez tvoří kompaktní keříky, které velikostí odpovídají třeba rybízům. Dorůstají do výšky asi 1,5 až 1,8 metru, do šířky o trochu méně. Proto se dají volně kombinovat právě například s rybízem, ale dodržujte mezi rostlinami rozestup asi jeden metr.

Plody jsou chutné a velice zdravé

V prvních letech po výsadbě roste zimolez kamčatský středně silně, a díky tomu se do plné plodnosti dostane přibližně za čtyři roky. Tedy pokud zajistíte optimální podmínky pro bezproblémový vývoj, k nimž patří pravidelná okopávka. Keře mají mělce uložený kořenový systém a o vodu a živiny musí bojovat s plevelem. V sušších měsících nezapomínejte ani na pravidelnou závlahu a občasné přihnojení.

Keř můžete vysazovat po celý rok

Pravidelný řez pro lepší úrodu

Důležitý je také správně provedený řez. Po výsadbě podpoříte růst, a to – podobně jako u rybízů – hlubším zásahem. V následujících letech se zaměřte na nejsilnější výhony, které dlouhým řezem donutíte k nasazení květů a plodů. Později je třeba pravidelně obměňovat plodící výhony.

Zimolez má tendenci k zahušťování keřů, proto je třeba odstraňovat nejen nadpočetné a neperspektivní výhony, ale i ty již odplozené. Správně ošetřovaný keř může dávat ovoce až třicet let.

Odrůda ‘Woloszebnica‘

Kamčatský původ je výhodou

Zimolez patří mezi nejodolnější ovocné druhy. Díky svému kamčatskému původu mimořádně dobře odolává mrazům, a to včetně květů, jimž neublíží ani pokles teploty až na pět stupňů pod nulou. Rostliny nepoškodí ani houbové choroby a nenapadají je škůdci, v tuzemských podmínkách se proto pěstují bez jakékoli chemické ochrany.

Třebaže se zimolez v některých zemích pěstuje na velkých plochách, vy se s ním zatím můžete setkat výlučně v zahradách. Ve světě se jeho pěstování a šlechtění intenzivně věnují zejména v Severní Americe, Rusku, baltských a skandinávských zemích, ze sousedů pak v Polsku.

‘Dlinoplodna‘

Dostupných odrůd přibývá

Ještě před nedávnem se keře tohoto zajímavého druhu prodávaly jen pod všeobecným druhovým označením. Velmi rychle se do zahradnických center a e-shopů dostaly vyšlechtěné odrůdy a jejich sortiment se rozšiřuje nevídaným tempem. Na trhu nyní napočítáte několik desítek druhů. Sice se u mnohých setkáte s částečnou samosprašností, ale na tuto vlastnost se nelze zcela spolehnout. Berte zimolez jako cizosprašný druh a do zahrady vysaďte minimálně dvě různé odrůdy.

 


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Levandulová inspirace

Levandulová inspirace

Milujete levanduli? Pusťte se do jejího pěstování, nebo si ji pořiďte sušenou. Je krásná, pomůže vám relaxovat a navodit pocit klidu a pohody.

Celý článek

Namnožte si levanduli

Namnožte si levanduli

Pečovat o levanduli zvládne každý. Můžete si ji vypěstovat ze semínek, nebo jednodušeji z takzvaných řízků. Poradíme vám, jak na to.

Celý článek

Věnec z kulatých bodláků

Věnec z kulatých bodláků

Bělotrn modrý, kterému se také říká kulatý bodlák, roste běžně na loukách, ale pěstuje se i jako okrasná trvalka. Kvete od července do září, a tak si ještě ne zcela rozkvetlé modrofialové květy nezapomeňte nasušit, abyste si z nich mohli vytvořit pěkný věnec.

Celý článek

Suvenýr z Portugalska? Korek!

Suvenýr z Portugalska? Korek!

Chystáte se na dovolenou k moři? Pokud zamíříte do Portugalska, pak se nejspíš setkáte se zdejším tradičním řemeslem – zpracováním korku. Co všechno se z něj dá vyrobit? Vydejte se s námi na výlet.

Celý článek

Přečtěte si

Altán na velké zahradě

Altán na velké zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Posezení na zahradě může mít mnoho tváří – od nejjednoduššího altánku až po částečně či zcela zděnou stavbu ve stylu bungalovu. Taková stavba sluší především větším zahradám.