Zdobení provázkem

Z lahve můžete jen pomocí provázku a uzlíků vyrobit nevšední vázu, zrcadlu dát neobvyklý rám… Stačí málo a staré nebo nepotřebné věci proměníte v moderní stylové kousky.

Rámeček z provázku

budete potřebovat

 • kulaté zrcadlo
 • vyšívací kruh stejného průměru jako zrcadlo
 • rozčesávací macramé přízi
 • nůžky
 • hustý hřeben
 • lak na vlasy
 • tavnou pistoli
 • stuhu na zavěšení

 

postup

* Vyšívací kruh rozšroubujte a použijte jen jeho vnitřní část. Macramé přízi si odměřte a nastřihejte podle toho, jak široký rámeček budete chtít vytvořit (počítejte s dvojnásobnou délkou každého kousku příze).

* Začněte jednotlivé kousky příze na kruh navazovat. Přízi přeložte napůl, vložte ji pod kruh, konce příze protáhněte smyčkou a utáhněte. Takto navazujte jeden kus příze za druhým, dokud nebude kruh zcela zaplněný.

* Navázanou přízi pečlivě rozčešte hustým hřebenem. Konce zastřihněte do pěkného tvaru kruhu (pomozte si přiložením většího kruhu, např. talíře apod.). Na závěr přízi přestříkněte lakem na vlasy a nechte zaschnout.

* Nakonec přilepte připravený rámeček tavnou pistolí na zrcadlo. Nezapomeňte na poutko na zavěšení – zde je vytvořené z pěkné stuhy.


Opletená lahev

foto Shutterstock

budete potřebovat

 • přírodní provázek
 • skleněnou lahev
 • nůžky
 • tavnou pistoli

 

postup

* Provázkem můžete vyzdobit jakoukoli skleněnou lahev. Začněte tak, že z provázku uděláte kroužek, který uvážete do spodní části hrdla lahve (v místě, kde se začíná rozšiřovat).

* Nyní si nastřihejte dostatečně dlouhé kusy provázku (počítejte s tím, že se vázáním uzlů zkrátí – záleží na počtu uzlů), přeložte je napůl, přeloženou část podvlékněte pod kroužek a konce provázku protáhněte vzniklým očkem. Takto si navažte provázky po celém obvodu lahve.

* Nyní můžete začít lahev oplétat. Můžete použít pouze základní uzel na macramé a provázky jím v pravidelných odstupech spojovat, nebo pokud jste již zkušenější, zvládnete vytvářet na lahvi nejrůznější vzory. Záleží jen na vašich schopnostech a fantazii.

* Po dopletení zafixujte konce provázku lepidlem. Hrdlo lahve můžete nechat volné, nebo ho provázkem omotat jako na obrázku.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Náušnice z korálků

Náušnice z korálků

V dnešním dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se seznámíte s tvorbou šperků z korálků metodou takzvaného ketlování. Zkuste si s námi vyrobit originální náušnice.

Celý článek

Tmavomodré mlsání

Tmavomodré mlsání

Pochutnáte si rádi na ovocných moučnících? Můžete si je dopřát k obědu, ke svačince nebo je nabídnout hostům ke kávě. Co takhle šťavnatý borůvkový koláč, lehké taštičky nebo nadýchané muffiny?

Celý článek

Působivé hortenzie

Působivé hortenzie

Jejich květy jsou v zahradě nepřehlédnutelné, navíc vypadají krásně ve váze i v nejrůznějších květinových dekoracích včetně věnců. A tak není divu, že hortenzie patří k nejoblíbenějším okrasným rostlinám. Jak je správně pěstovat a z jakých druhů vybírat?

Celý článek

Péče o chrup psů a koček

Péče o chrup psů a koček

Představa psa s kartáčkem na zuby je sice úsměvná, přesto šlo donedávna spolu s okusováním tvrdých předmětů o jediný způsob čištění zvířecího chrupu v domácím prostředí. Nyní s péčí o chrup účinně pomáhají přípravky podávané v krmivu.

Celý článek

Přečtěte si

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

www.chatar-chalupar.cz

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Drátěná paráda

Drátěná paráda

www.chatar-chalupar.cz

Právě prošla vašima rukama nepotřebná klec. Co s ní? Zavěste ji do zahrady nebo do ní naaranžujte kytky a dejte ji na parapet. Vyrábějí se čistě ozdobné klece, které nemají dvířka pro ptáčky, ale celý vrchní díl je odklápěcí. V nich můžete pěstovat rostliny v květináči nebo sem postavit svíčky; jejich zapalování půjde snadno.