Zdobení provázkem

Z lahve můžete jen pomocí provázku a uzlíků vyrobit nevšední vázu, zrcadlu dát neobvyklý rám… Stačí málo a staré nebo nepotřebné věci proměníte v moderní stylové kousky.

Rámeček z provázku

budete potřebovat

 • kulaté zrcadlo
 • vyšívací kruh stejného průměru jako zrcadlo
 • rozčesávací macramé přízi
 • nůžky
 • hustý hřeben
 • lak na vlasy
 • tavnou pistoli
 • stuhu na zavěšení

 

postup

* Vyšívací kruh rozšroubujte a použijte jen jeho vnitřní část. Macramé přízi si odměřte a nastřihejte podle toho, jak široký rámeček budete chtít vytvořit (počítejte s dvojnásobnou délkou každého kousku příze).

* Začněte jednotlivé kousky příze na kruh navazovat. Přízi přeložte napůl, vložte ji pod kruh, konce příze protáhněte smyčkou a utáhněte. Takto navazujte jeden kus příze za druhým, dokud nebude kruh zcela zaplněný.

* Navázanou přízi pečlivě rozčešte hustým hřebenem. Konce zastřihněte do pěkného tvaru kruhu (pomozte si přiložením většího kruhu, např. talíře apod.). Na závěr přízi přestříkněte lakem na vlasy a nechte zaschnout.

* Nakonec přilepte připravený rámeček tavnou pistolí na zrcadlo. Nezapomeňte na poutko na zavěšení – zde je vytvořené z pěkné stuhy.


Opletená lahev

foto Shutterstock

budete potřebovat

 • přírodní provázek
 • skleněnou lahev
 • nůžky
 • tavnou pistoli

 

postup

* Provázkem můžete vyzdobit jakoukoli skleněnou lahev. Začněte tak, že z provázku uděláte kroužek, který uvážete do spodní části hrdla lahve (v místě, kde se začíná rozšiřovat).

* Nyní si nastřihejte dostatečně dlouhé kusy provázku (počítejte s tím, že se vázáním uzlů zkrátí – záleží na počtu uzlů), přeložte je napůl, přeloženou část podvlékněte pod kroužek a konce provázku protáhněte vzniklým očkem. Takto si navažte provázky po celém obvodu lahve.

* Nyní můžete začít lahev oplétat. Můžete použít pouze základní uzel na macramé a provázky jím v pravidelných odstupech spojovat, nebo pokud jste již zkušenější, zvládnete vytvářet na lahvi nejrůznější vzory. Záleží jen na vašich schopnostech a fantazii.

* Po dopletení zafixujte konce provázku lepidlem. Hrdlo lahve můžete nechat volné, nebo ho provázkem omotat jako na obrázku.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Dejte dřevu patinu

Dejte dřevu patinu

Dřevo můžeme pomocí různých technik upravit tak, aby získalo zdánlivě zašlou a věkovitou patinu. Lépe pak souzní s interiérem starého domu a dotváří nostalgickou atmosféru.

Celý článek

Dřevěné stolečky

Dřevěné stolečky

Vlastnoručně vyrobené stolečky vás budou těšit, a navíc budou i praktickou pomůckou v domácnosti. Vkusně jimi vyplníte prostor v obývacím pokoji nebo venku na terase.

Celý článek

Mísa s kamínky

Mísa s kamínky

Dáváte rádi věcem novou podobu? Starou bambusovou mísu můžete ozvláštnit nalepenými kameny, které zalijete betonovou směsí. A pozoruhodný bytový doplněk je na světě!

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.