Ozdobte si zavařeniny!

Blíží se doba zrání, a tím pádem i zavařování. Chcete svými domácími zavařeninami někomu udělat radost? Pak by měly mít nejen originální obsah, ale i obal. Inspirujte se našimi nápady.

Dekorativní visačky

Nejjednodušší je opatřit sklenici jen vlastní visačkou. Mezi papíry na scrapbook najdete i spoustu takových, které jsou potištěné motivy ovoce a zeleniny. Když je zkombinujete s několika jednobarevnými či jemně vzorovanými čtvrtkami, můžete vytvořit různé visačky.

 


1. Ozdobnými nůžkami si vystřihněte nejdřív motiv ovoce, pak o něco větší bílý, a nakonec červený papír.
2. Obrázek na něj nalepte pomocí 3D lepítek – malých oboustranně lepících čtverečků.

 


Visačky mohou být různě tvarované – pomocí děrovačky můžete vyrazit přímo visačku nebo jen u čtverce zaoblit rohy. Pak si vystřihněte jednotlivé motivy ovoce. Na visačku navrstvěte vzájemně ladící papíry a motivy. Nakonec pomocí děrovacích kleští udělejte otvor a uvažte stužku nebo bavlnku.

 

Jak zkrášlit skleničky

 


Při zdobení nezapomeňte ani na víčko. Obkreslete ho na barevný papír, vystřihněte a víčko jím přelepte. Do středu přilepte navrstvenou kytičku, která má uprostřed malou půlkulatou perličku. Boky můžete polepit stužkou.

 


Kulatou sklenici oblepte jutovou stuhou. Nejlépe drží rychleschnoucí tekuté lepidlo na papír a dřevo. Na oranžovou jutu přilepte nejdřív pásek ze žlutého papíru a na něj pásek se zeleninovými známkami. Jednu známku odstřihněte a nechte si ji na výrobu visačky, kterou přivážete na hrdlo sklenice zeleným jutovým provázkem. Na sklenici s hnědou jutou je přilepena oválná nálepka. Důležité je tu pořadí lepení: nejdřív přilepte na jutu dva papírové ovály, pak zelenou stuhu a nakonec pomocí 3D lepítek obrázek.

 


Pokud budete připravovat bylinkový ocet, nemělo by být zdobení sklenice příliš výrazné, aby byly vidět i bylinky uvnitř. Láhev pořádně umyjte a do středu namalujte světle žlutou akrylovou barvou obdélník, na který po zaschnutí nalepíte vystřižený motiv bylinky. Okraje olemujte nepravidelnou vlnovkou pomocí měděné kontury na sklo.

 


Jste-li milovníky starých časů, můžete usušené bylinky darovat ve staré lékovce, která vypadá jak z babiččiny krabičky. Polepte ji papírem s vintage motivy květin a písma, hrdlo omotejte krouceným provázkem, na který zavěsíte malou kovovou ozdobu. Kolem uzlíku provázku přilepte drobné papírové kytičky.

Tip

Ozdobné sklenice, například na ovocnou šťávu, bylinkový ocet nebo vlastnoručně vypěstované a nasušené bylinky, si můžete vyrobit předem – třeba v některý deštivý den. A jistě vám při tom rády pomůžou i děti.


Scrapbookové papíry

Vyrábějí se v tisících různých designů a najdete na nich snad každý motiv, jaký si vzpomenete. Ovšem kromě velkého výběru mají ještě další výhody – na všech najdete nápisy Acid free a Lignin free, což znamená že mají speciální složení, díky němuž neblednou a nekřehnou po mnoho let. Srapbookové papíry bývají čtvercové a mají pro nás poněkud neobvyklé rozměry 30,5 x 30,5 cm, případně jsou menší – vycházejí totiž z tradiční americké míry, kdy se tyto papíry vyráběly ve velikosti 12 x 12, 8 x 8 a 6 x 6 palců. Velké papíry se prodávají většinou po jednom papíru, ty menší v sadách. Koupit je můžete v prodejnách výtvarných potřeb, největší výběr mívají e-shopy specializované na scrapbooking – například www.scrapovani.cz

 


Realizace, text a foto: Sylva Šporková, www.scrapovani.cz

Další články

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je tradiční ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Jeho výrobou se začali zabývat manželé Lutonští ve Vizovicích v polovině 19. století.

Celý článek

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…