Voňavé sáčky a polštářky

Pořiďte si malý doplněk pro příjemný pocit a dobrou náladu. Bylinky ve vonném sáčku provoní vaše oblečení i celý byt. Můžete si je koupit, nebo raději vyrobit.

Textilní sáčky naplněné sušenými květy příjemně provoní prádelníky a skříně s oblečením.
Pro skříně a prádelníky našich babiček a prababiček bývaly typickými vůně aromatických květin, především levandule. Hospodyně tehdy pro voňavé prostředky nechodily do drogerie, ale na zahrádku nebo na louku.

 

Tradiční levandule

Usušené květy vkládaly do látkových sáčků a ty dávaly mezi prádlo nebo je věšely do skříně. Nejčastěji se používala levandule. Ta nejenže příjemně provoněla oblečení, ale její intenzivní aroma navíc také odpuzovalo moly i další hmyz.
Aromatickými sáčky si můžeme vybavit skříně a prádelníky i dnes. Ale pověsit je můžeme i kdekoli v místnosti. Zvláště ty hezky tvarované budou dělat parádu. Nemusí mít totiž jen podobu sáčků, velmi oblíbené jsou i polštářky, obal na voňavou náplň může mít i tvar srdíčka, taštičky, domečku, panenky, balíčků a podobně. Šijí se z bavlny, lnu, hedvábí a dalších materiálů. Na jednobarevné se dá kreslit textilními barvami nebo je doplnit výšivkou, aplikací, háčkovaným nebo korálkovým detailem či jiným zdobením.

Kupované vonné „sáčky“ jsou většinou plněné sušenými květy levandule. Ta pravá francouzská dokáže vonět i několik let. Někdy může náplň tvořit i vata napuštěná vonnou esencí. Tu si můžeme v malé lahvičce přikoupit a po čase, když vůně vyprchá, ji několika kapkami oživit.

 

Háčkované

Sáček s levandulí můžete vložit i do uháčkovaného polštářku – třeba ve tvaru srdce.

 


Vzorované

Pro výrobu sáčku můžete použít i látku s pěkným drobným, například květinovým vzorem.

 


Mušelínové

Pokud použijete jemný mušelín, bude vůně ze sáčku snadno pronikat.

 


S krajkou

Obyčejný jednobarevný sáček jednoduše zkrášlíte prostou bavlněnou krajkou a získáte tak dekoraci v babičkovském stylu.

 


Rozmanité

Nemusíte vyrábět jen sáčky nebo polštářky. Udělejte si polštářky rozmanitých tvarů.

 

Vyšívané

Vonný sáček můžete ozdobit i vlastnoruční drobnou výšivkou a použít jej jako dekoraci.

 


Zdobené

Pokud máte chuť si s výrobou polštářků opravdu vyhrát, můžete je ušít třeba ze saténu a ozdobit krajkami, perličkami, stuhami, volánky a dalšími ozdůbkami.

 


Text: vrz; foto: Shutterstock

Další články

Byliny pro péči o ústní dutinu

Byliny pro péči o ústní dutinu

Citlivé nebo zanícené dásně, afty či jiné bolestivé problémy v ústech dovedou nepříjemně potrápit. K jejich léčbě se osvědčila přírodní cesta. Které bylinky vám mohou pomoct?

Celý článek

Rozkvetlá sakura

Rozkvetlá sakura

Baví vás práce s papírem? Z růžového krepového papíru si můžete celkem snadno vyrobit rozkvetlou větvičku sakury a přenést si tak domů něžnou jarní atmosféru.

Celý článek

Svíčka jako dekorace

Svíčka jako dekorace

Můžete je použít jako originální, vlastnoručně vyrobený dárek, nebo si s nimi zkrášlit vlastní interiér. Vytvořte si dekorativní svíčky zdobené sušenými květinami.

Celý článek

Renovovaný srdíčkový závěs

Renovovaný srdíčkový závěs

Některé starší dekorace se časem okoukají, tak proč jim nedat nový vzhled? Zrenovujte je s námi pomocí ubrousků, akrylových barev a plastických motivů. Podívejte se, jak na to.

Celý článek

Přečtěte si

Podlahy se vzhledem dřeva

Podlahy se vzhledem dřeva

www.chatar-chalupar.cz

Kvalitní podlaha je základ každého interiéru, kritéria jejího výběru má ale každý trochu odlišná. Zatímco někdo vychází z objektivních požadavků na odolnost povrchu, jiný dává přednost svým pocitům.

ZAHRADNÍ kuchyně vašich snů

ZAHRADNÍ kuchyně vašich snů

www.floranazahrade.cz

Už delší čas toužíte po letním vaření ve speciálním zahradním domku, honí se vám hlavou spousta otázek, ale na konzultaci s architektem ještě nedošlo? Nevadí, vyzpovídali jsme zkušeného odborníka za vás.