Voňavé sáčky a polštářky

Pořiďte si malý doplněk pro příjemný pocit a dobrou náladu. Bylinky ve vonném sáčku provoní vaše oblečení i celý byt. Můžete si je koupit, nebo raději vyrobit.

Textilní sáčky naplněné sušenými květy příjemně provoní prádelníky a skříně s oblečením.
Pro skříně a prádelníky našich babiček a prababiček bývaly typickými vůně aromatických květin, především levandule. Hospodyně tehdy pro voňavé prostředky nechodily do drogerie, ale na zahrádku nebo na louku.

 

Tradiční levandule

Usušené květy vkládaly do látkových sáčků a ty dávaly mezi prádlo nebo je věšely do skříně. Nejčastěji se používala levandule. Ta nejenže příjemně provoněla oblečení, ale její intenzivní aroma navíc také odpuzovalo moly i další hmyz.
Aromatickými sáčky si můžeme vybavit skříně a prádelníky i dnes. Ale pověsit je můžeme i kdekoli v místnosti. Zvláště ty hezky tvarované budou dělat parádu. Nemusí mít totiž jen podobu sáčků, velmi oblíbené jsou i polštářky, obal na voňavou náplň může mít i tvar srdíčka, taštičky, domečku, panenky, balíčků a podobně. Šijí se z bavlny, lnu, hedvábí a dalších materiálů. Na jednobarevné se dá kreslit textilními barvami nebo je doplnit výšivkou, aplikací, háčkovaným nebo korálkovým detailem či jiným zdobením.

Kupované vonné „sáčky“ jsou většinou plněné sušenými květy levandule. Ta pravá francouzská dokáže vonět i několik let. Někdy může náplň tvořit i vata napuštěná vonnou esencí. Tu si můžeme v malé lahvičce přikoupit a po čase, když vůně vyprchá, ji několika kapkami oživit.

 

Háčkované

Sáček s levandulí můžete vložit i do uháčkovaného polštářku – třeba ve tvaru srdce.

 


Vzorované

Pro výrobu sáčku můžete použít i látku s pěkným drobným, například květinovým vzorem.

 


Mušelínové

Pokud použijete jemný mušelín, bude vůně ze sáčku snadno pronikat.

 


S krajkou

Obyčejný jednobarevný sáček jednoduše zkrášlíte prostou bavlněnou krajkou a získáte tak dekoraci v babičkovském stylu.

 


Rozmanité

Nemusíte vyrábět jen sáčky nebo polštářky. Udělejte si polštářky rozmanitých tvarů.

 

Vyšívané

Vonný sáček můžete ozdobit i vlastnoruční drobnou výšivkou a použít jej jako dekoraci.

 


Zdobené

Pokud máte chuť si s výrobou polštářků opravdu vyhrát, můžete je ušít třeba ze saténu a ozdobit krajkami, perličkami, stuhami, volánky a dalšími ozdůbkami.

 


Text: vrz; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek