Voňavé sáčky a polštářky

Pořiďte si malý doplněk pro příjemný pocit a dobrou náladu. Bylinky ve vonném sáčku provoní vaše oblečení i celý byt. Můžete si je koupit, nebo raději vyrobit.

Textilní sáčky naplněné sušenými květy příjemně provoní prádelníky a skříně s oblečením.
Pro skříně a prádelníky našich babiček a prababiček bývaly typickými vůně aromatických květin, především levandule. Hospodyně tehdy pro voňavé prostředky nechodily do drogerie, ale na zahrádku nebo na louku.

 

Tradiční levandule

Usušené květy vkládaly do látkových sáčků a ty dávaly mezi prádlo nebo je věšely do skříně. Nejčastěji se používala levandule. Ta nejenže příjemně provoněla oblečení, ale její intenzivní aroma navíc také odpuzovalo moly i další hmyz.
Aromatickými sáčky si můžeme vybavit skříně a prádelníky i dnes. Ale pověsit je můžeme i kdekoli v místnosti. Zvláště ty hezky tvarované budou dělat parádu. Nemusí mít totiž jen podobu sáčků, velmi oblíbené jsou i polštářky, obal na voňavou náplň může mít i tvar srdíčka, taštičky, domečku, panenky, balíčků a podobně. Šijí se z bavlny, lnu, hedvábí a dalších materiálů. Na jednobarevné se dá kreslit textilními barvami nebo je doplnit výšivkou, aplikací, háčkovaným nebo korálkovým detailem či jiným zdobením.

Kupované vonné „sáčky“ jsou většinou plněné sušenými květy levandule. Ta pravá francouzská dokáže vonět i několik let. Někdy může náplň tvořit i vata napuštěná vonnou esencí. Tu si můžeme v malé lahvičce přikoupit a po čase, když vůně vyprchá, ji několika kapkami oživit.

 

Háčkované

Sáček s levandulí můžete vložit i do uháčkovaného polštářku – třeba ve tvaru srdce.

 


Vzorované

Pro výrobu sáčku můžete použít i látku s pěkným drobným, například květinovým vzorem.

 


Mušelínové

Pokud použijete jemný mušelín, bude vůně ze sáčku snadno pronikat.

 


S krajkou

Obyčejný jednobarevný sáček jednoduše zkrášlíte prostou bavlněnou krajkou a získáte tak dekoraci v babičkovském stylu.

 


Rozmanité

Nemusíte vyrábět jen sáčky nebo polštářky. Udělejte si polštářky rozmanitých tvarů.

 

Vyšívané

Vonný sáček můžete ozdobit i vlastnoruční drobnou výšivkou a použít jej jako dekoraci.

 


Zdobené

Pokud máte chuť si s výrobou polštářků opravdu vyhrát, můžete je ušít třeba ze saténu a ozdobit krajkami, perličkami, stuhami, volánky a dalšími ozdůbkami.

 


Text: vrz; foto: Shutterstock

Další články

Levandulová inspirace

Levandulová inspirace

Milujete levanduli? Pusťte se do jejího pěstování, nebo si ji pořiďte sušenou. Je krásná, pomůže vám relaxovat a navodit pocit klidu a pohody.

Celý článek

Namnožte si levanduli

Namnožte si levanduli

Pečovat o levanduli zvládne každý. Můžete si ji vypěstovat ze semínek, nebo jednodušeji z takzvaných řízků. Poradíme vám, jak na to.

Celý článek

Věnec z kulatých bodláků

Věnec z kulatých bodláků

Bělotrn modrý, kterému se také říká kulatý bodlák, roste běžně na loukách, ale pěstuje se i jako okrasná trvalka. Kvete od července do září, a tak si ještě ne zcela rozkvetlé modrofialové květy nezapomeňte nasušit, abyste si z nich mohli vytvořit pěkný věnec.

Celý článek

Suvenýr z Portugalska? Korek!

Suvenýr z Portugalska? Korek!

Chystáte se na dovolenou k moři? Pokud zamíříte do Portugalska, pak se nejspíš setkáte se zdejším tradičním řemeslem – zpracováním korku. Co všechno se z něj dá vyrobit? Vydejte se s námi na výlet.

Celý článek

Přečtěte si

Altán na velké zahradě

Altán na velké zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Posezení na zahradě může mít mnoho tváří – od nejjednoduššího altánku až po částečně či zcela zděnou stavbu ve stylu bungalovu. Taková stavba sluší především větším zahradám.