Spaní na míru

Kvalitní spánek je důležitou součástí našeho života, a proto se snažíme postele přizpůsobit tak, aby nám stoprocentně vyhovovaly po všech stránkách. Jaké máme možnosti?

Může se stát, že v místnosti, kde spíme, nechceme mít postel stále vytaženou, proto si chceme pořídit takovou, která bude mít výsuvnou část. Možná preferujeme spaní nízko či naopak vysoko nad zemí. Také pod lůžkem uvítáme vhodně řešený úložný prostor. Nebo bychom měli rádi velkou postel, do které by se vešly i tři osoby. Důležité ale je, že všechny naše požadavky mohou být splněny!

 

Na míru prostoru

Pokud máme například v podkroví ložnici, kam se nevejde žádný sériově vyráběný nábytek, budeme si muset nechat vyrobit postel na míru. Atypický nábytek je sice o něco dražší, ale můžeme si ho nechat zhotovit z vybraného druhu dřeva.

Jednou z možností je navštívit interiérové studio, kde nám dokonce odpustí cenu za návrh v případě, že si postel u nich opravdu necháme vyrobit. Jestliže se rozhodneme využít služeb architekta, musíme počítat s tím, že se platí zvlášť. Ceny se pohybují okolo 6 tisíc korun za návrh středně velké místnosti, ale může to být ještě mnohem víc. Se skicou, kterou od architekta dostaneme, půjdeme navštívit truhlářskou dílnu, kde šikovní truhláři postel na míru vyrobí. Poradí si i s návrhem postele do rohu nebo s nevšedními rozměry.

Výsuvnou postel lze udělat i tak, že nemusí být obě lůžka ve stejné výšce

Výsuvná a sklápěcí postel

Někdy nám rozloha ložnice nedovolí, abychom do ní umístili velkou postel pro dva, protože v takovém případě by v místnosti nebyl prostor téměř pro nic jiného. Řešením je postel výsuvná, jejíž jedna část se ráno po probuzení zasune a po ustlání ji můžeme využívat jako gauč. Oproti rozkládacím celočalouněným pohovkám jsou výsuvné postele lepší v tom, že na nich spíme na matraci, kterou si můžeme vybrat dle našich potřeb a v případě opotřebování koupit novou.
Způsob rozkládání takových postelí se liší. Nejčastěji volíme variantu, kdy složíme obě lůžka na sebe a po rozložení se matrace položí vedle sebe a utvoří tak lůžko, které je celé v jedné úrovni. Nebo je postel tvořena větším jednolůžkem a vysunovací půlenou matrací, která se promění v gaučovou opěrku. Další možností je postel se spodním výsuvným lůžkem, které po vysunutí není ve stejné rovině, ale je níž než vrchní část postele. To nám umožní zasouvat ho pod postel i s matrací.

Sklápěcí postele jsme dřív vídali spíše v zahraničních filmech a dnes jsou k vidění i u nás. Jde o to, že postel je pevně přišroubovaná ke zdi čelní nebo boční stranou a při rozkládání ji stačí tažením sklopit. Mechanismy takových typů lůžek jsou různé a lze je umístit třeba do velké skříně nebo výklenku.

Šuplíky pod postelí můžeme mít přes celou šířku obou lůžek

Nízká a vysoká

Zdali zvolit nízkou, či vysokou postel, je věc individuální. Vysoká je například vhodná pro alergiky a starší lidi, ale je pohodlná kvůli vstávání pro každého, nízké postele v interiéru hezky vypadají, ale hodí se spíše pro lidi bez pohybových problémů. Musíme myslet na to, že k nízké posteli budeme ráno i večer dělat dřep, se kterým mají problém i mladší generace. Čím vyšší postel, tím lépe se vstává. Do této skupiny patří postele, jejichž lůžka jsou 60 až 80 cm nad podlahou.

Postel je v místnosti umístěná tak, aby byl prostor využit efektivně

Úložné prostory

Každý úložný prostor navíc je vítán, a proto si rádi necháme vyrobit takovou postel, která bude mít velké zásuvky, do kterých můžeme dávat třeba povlečení, sezónní oděvy nebo peřiny. Mohou být dlouhé, které se táhnou přes celou šířku postele, z každé strany dvě nebo čtyři na jedné straně.

I do těžko využitelného místa pod oknem lze umístit lůžko (Velux)

 


Text: wab; foto: Pavel Veselý, Petr Živný, archiv firem a Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek