Provoňte si byt

V zimním čase si byt rádi provoníme tradiční purpurou, františkem nebo aromalampou s kapkou esenciálního oleje. Použít ale můžeme i vonné vosky, difuzéry a katalytické lampy.

K nejstarším vánočním vůním patří v domácnostech tradičně používaná purpura – směs bylinek, smolných třísek a koření, která potřebuje pro uvolnění vůně teplo. Proto ji můžeme použít na desce kamen nebo na plotně, kde se praží a šíří vůni. Pořídíme ji třeba na vánočních trzích nebo v drogeriích. Stejně jako další tradiční vůní – uhelného kominíčka neboli františka. Ten se vyrábí z rozemletého páleného dřevěného uhlí smíchaného s kadidlem (olibanum) a bylinkami. Při pálení kominíčka nezapomeneme na nehořlavou podložku, abychom si žárem z františka nepoškodili desku stolu. Při likvidaci popele musíme dát pozor, aby byl kužel z popele skutečně vychladlý, protože si dlouho drží žhavé jádro. Voňavé dekorace vykouzlíme také z citrusů, do kterých vypícháme vzory z hřebíčku a badyánu. Rádi si připravujeme i pot pourri. Vonné směsi sušených bylin, plodů, kousků ovoce a květů vložené do krabiček, na misky nebo do sáčku. Když přestanou vonět, lze do nich přidat kapky aromaesencí nebo vonných olejů. Ve vánočním čase k nim můžeme přidat lístky jmelí, modřínové šišky a chvojí.

Pomeranče zdobené voňavým hřebíčkem by během adventu neměly v bytě chybět

Vonné svíčky, aromalampy a difuzéry

Oblíbené jsou i parfémované svíčky, které při hoření do prostoru uvolňují rozmanité vůně stejně jako vonné vosky a esence užívané v aromalampách. Vosky mají oproti vodě s kapkami oleje tu výhodu, že je nemusíme hlídat. Když se z misky vypaří voda, může se použitý vonný olej připálit.

Badyán, skořice, muškátový ořech, kardamom, hřebíček… vyberte si z koření takové, které vám voní nejlahodněji

Aromadifuzéry jsou nádobky s vonnou esencí, do níž jsou vloženy dřevěné (nejčastěji bambusové, ale také vytvořené z umělého vlákna) tyčinky. Esence se do nich nasákne, odpařuje se do vzduchu a voní v okolí difuzéru. Difuzéry jsou proto vhodné do menších místností.

Katalytické lampy uvolňují voňavou esenci ze žhnoucího knotu. Katalytická reakce se zahájí krátkým zapálením lampy a následným uhašením plamene. Pak již funguje sama bez hoření a vypouští do interiéru vůně, nikoliv škodliviny.
Novinkou jsou ultrasonické difuzéry, které zaručují díky ultrazvukové technologii tiché, avšak stálé provonění. Stačí jen nakapat esenci do vody a vzduchem se začne šířit vůně. Zapomenout nemůžeme ani na vonné tyčinky, aromatické sáčky do zásuvek a šatníku nebo na vonné esence ve sprejích.


Vyrobte si difuzér

Naplňte jej svou oblíbenou vůní a postavte na místo, kde se hýbe vzduch – například nedaleko okna či dveří.

Budete potřebovat

  • vázičku
  • dětský olejíček
  • vonný esenciální olej
  • bambusové špízy nebo špejle

postup

Naplňte vázičku dětským olejíčkem a přidejte asi 30 kapek oblíbeného esenciálního oleje. Špízy nebo špejle vložte do vázičky a difuzér je hotový.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Bylinky proti jarní únavě

Bylinky proti jarní únavě

Cítíte se unavení a bez energie? Na vině může být málo odpočinku, špatné trávení i nedostatek vitaminů. S většinou těchto neduhů pomohou bylinky, jen stačí vědět které.

Celý článek

Objevte kouzlo quillingu

Objevte kouzlo quillingu

Už jste někdy vyzkoušeli techniku, která využívá papírové proužky stočené do spirálek a dalších tvarů k vytváření půvabných objektů? Pokud ne, máte nyní možnost se s ní seznámit.

Celý článek