Jak pověsit obrazy

Bez obrazů a fotografií na stěnách by žádná místnost nepůsobila útulně. Jak ale spojit moderní prvky s tradičními a díla uspořádat tak, aby výsledek nevypadal chaoticky?

Žádný obrázek nevěšíme na zeď nezarámovaný, je proto potřeba – pokud máme například své výtvarné dílko, kterým si chceme zeď ozdobit, nejprve obraz zarámovat. Jak to udělat nejlépe?

Ke světlému nábytku se hodí světlé rámy, které neruší a vhodně doplňují interiér

První krok – rámování

Základem je vybrat vhodné rámy, které pozvednou obraz jako takový, ať jde o malbu, grafiku, či fotografii, a pak jej vhodně umístit. Grafikám a kresbám pomohou vyniknout pasparty. Stejně tak malé obrázky na stěně zaujmou, když je vložíme do rámu spolu s paspartou, která obrázek zvýrazní. Ještě více obrázek zdůrazníme, když si necháme v rámařství do pasparty připravit filet, tenký rámeček kolem pasparty. Ten může mít podobu pouhé linky, barvu vybíráme podle rámu. Nebo se zhotovuje i plastický, záleží na tematice obrazu a stylu místnosti, kde bude obraz vystaven.

Díky vhodnému rámu a paspartě můžete i z vlastnoručně vyrobeného obrázku vytvořit reprezentativní umělecké dílo

V obchodech dnes pořídíme třeba rámové lišty zdobené profilováním či řezbou nebo různými výlisky, které mohou mít povrch zlacený či postříbřený nebo upravený patinou a voskem. Tyto produkty vycházejí z tradic staré řemeslné výroby. Seženeme i moderní hladké rámy. Módní jsou i jednoduché lišty imitující kov.

Symetrické uspořádání obrázků stejného rozměru

Rozmístění obrazů

U velkých děl je to celkem jednoduché. Umístíme je třeba nad komody nebo příborníky, nad postel, pohovku či křeslo, prostě tam, kde je na ně dobře vidět a skutečně vyniknou. Složitější je to se skupinami menších obrázků. Chybu neuděláte, když na jednom místě společně vystavíte obrázky se stejnou tematikou. Třeba rodinné fotografie, krajinomalby, květiny, mapy, herbáře. Pak nevadí, že má každý obraz jiný rám. Při rozmísťování obrazů je nutné uvědomit si, jak vysoké jsou stropy, kolik světla je v místnosti (na obrázky by nemělo dopadat přímé sluneční záření) a jak velkou plochu máme. Důležitý je i fakt, že doma se na obrazy většinou díváme z pozice vsedě, proto bychom je neměli na stěny dávat příliš vysoko.

Pasparty a stejné rámy vytvoří ze skupiny rodinných fotografií nostalgické zátiší nad psacím stolem

Pokud si nejsme jisti, vyplatí se vzít papír a tužku a nakreslit si několik variant možných skladeb, kde si pohrajeme s velikostí a tvarem obrazů a určíme si i mezery, které budeme dodržovat. Velmi zajímavě působí na stěně skládanky obrazů hranatých a kulatých či oválných tvarů.

Několik pravidel

Aby z obrazů vznikla dokonalá kompozice, je dobré řídit se osvědčenými principy. Například obrazy ve stejné velikosti a tvaru se budou skvěle vyjímat, pokud je pověsíme vedle sebe nebo nad sebe v dokonalém geometrickém tvaru. Naopak různě velké obrazy rozvěsíme podél imaginárních čar, které protínají buď jejich střed anebo jsou vedeny u jejich horní či dolní hrany. Aranžmá pak bude působit harmonicky. Obvykle větší skupiny obrazů mohou vytvářet čtverec, ovál nebo kruh. Jistou alternativou může být uskupení obrazů kolem imaginárního kříže, který bude tvořit střed aranžmá.

Vhodně umístěný obraz se může stát dominantou místnosti

Jak je pověsit?

K zavěšení obrazů na zeď existuje kromě již osvědčených hřebíků i řada dalších možností. Lehčí obrazy můžeme na zeď připevnit doslova neviditelně, a to oboustrannou pěnovou lepicí páskou. Moderní interiéry si žádají méně tradiční řešení, a tak je možné k zavěšení obrazů použít například hliníkové profily ve tvaru U, které slouží vlastně jako police. Na ty pak obrazy jednoduše postavíme a opřeme je o zeď. K zavěšení lze použít i obrazové konzole upevňující se na strop. Sladíme s nimi barevně strop. Obrazy visí na neviditelných nylonových nitích. Takto zavěšené obrazy můžeme posunovat do stran anebo měnit jejich výšku.


Naše tipy

Při věšení obrazů vedle sebe můžeme držet spodní nebo horní linii rámů.
Na menší ploše mohou být dva obrázky zavěšené pod sebou.
Nad robustní příborník nedáváme malý obraz v tenkém rámu a opačně, nad subtilní skříňku nevěšíme obraz babičky v životní velikosti.
Vertikální zavěšení obrazů dobře vypadá v místnostech s vysokými stropy.

 


Text: tet; foto: P. Veselý, Český kutil a Shutterstock

Další články

Kuře 7x jinak

Kuře 7x jinak

Patří k nejoblíbenějším druhům mas a dají se z něj připravit skutečně různorodé pokrmy. Nechte se inspirovat kuchyněmi celého světa a vyzkoušejte naše recepty.

Celý článek

Sporáky nejen úsporné

Sporáky nejen úsporné

Jejich název je odvozen od slova „spořit“. Dlužno ovšem podotknout, že mnohá jsou nejen úsporná, ale jsou též skutečnou ozdobou našich kuchyní.

Celý článek

Valentýnské potěšení

Valentýnské potěšení

Chcete svou drahou polovičku překvapit romantickou snídaní či obědem, nebo jí dokonce vystrojit slavnostní večeři? Nechte se inspirovat našimi tipy.

Celý článek

Přečtěte si

Dům postavený z příběhů

Dům postavený z příběhů

www.chatar-chalupar.cz

Renata Bernardi pořádá už několik let hojně navštěvované semináře o tvorbě přirozeného, harmonického a účelného bydlení. Můžete jí věřit, vše má vyzkoušeno doslova na vlastní kůži.

Nádobí na indukci

Nádobí na indukci

www.peknebydleni.cz

Pokud jste ještě nikdy nevařili v kvalitním nádobí, s indukční varnou deskou máte jedinečnou příležitost ke změně – pořiďte si nové vhodné hrnce a pánve, které vám zajistí dokonalý výsledek.