Zaujalo nás – které barvy k sobě ladí?

Rozmanité tipy a nápady, jak si zútulnit domov a zahradu.

Klíčem k úspěchu při zařizování interiéru je vybrat si takové barvy, které k sobě ladí a které na nás působí příjemně. Je vhodné zkombinovat raději méně barev, případně použít jejich odstíny. V místnosti by měly být zastoupeny jak barvy studené (např. šedá, modrá, fialová), tak teplé (např. žlutá, oranžová, červená). Méně syté barvy jsou vhodné pro větší plochy, naopak ty hodně syté použijte jen na menší doplňky. Bytoví designéři například pro kombinaci tří barev rádi používají pravidlo 60:30:10, přičemž na 60 procent interiéru uplatní základní, většinou neutrální či světlejší barevný odstín, další výraznější barvu použijí na 30 procent a tu nejvýraznější na 10 procent interiéru. Jaké barvy společně vytvářejí harmonické kombinace si můžete prohlédnout na našich tipech.

Okrové odstíny s nádechem do růžova evokují rozpálený pouštní písek. Dojem letního dne podtrhují doplňky z ratanu, proutí a trávy a také klobouky proti slunci. Teplé barvy vyvažuje chladná světle šedá.

 

Této ložnici vévodí odstíny zelené, které si dobře rozumí se zemitě hnědou a jemně růžovou. Světle šedá a bílá barva vnášejí do místnosti klid potřebný pro relaxaci.

 

Kombinace světle modré a tyrkysové barvy navozuje pocit čisté vody a čerstvého vzduchu. Jasně žluté křesílko tvarem i barvou připomínající citrón tuto svěžest ještě podtrhuje.

 

Odpočinkový kout s dominantní tmavě modrou pohovkou doplňuje výmalba a doplňky v odstínech růžové a béžové. Díky nim nepůsobí modrá příliš studeně.

 

Žlutá a modrá jsou výraznými barvami léta. Proto by jich v interiéru nemělo být mnoho, stačí je použít na menší kus nábytku nebo na doplňky. Jen tak pokoj příjemně rozzáří.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy můžete natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto druhů nátěrů má své klady, zápory i specifika pro využití podlahy a její údržbu. Přečtěte si, podle čeho si správně vybrat.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.