Zaujalo nás – ekologická kuchyně

Rozmanité tipy a nápady, jak si zútulnit domov a zahradu.

Zahrádka za oknem

Využijte okenní parapety k pěstování vlastních bylinek a listové zeleniny. Petrželka, bazalka, pažitka, cibulová a česneková nať, máta, to všechno vám na parapetu bude pěkně růst. Můžete si vypěstovat i tzv. mikrogreens – mladé rostlinky řeřichy, rukoly, hořčice a dalších a pak si je přidávat do salátů, polévek nebo třeba na chleba s pomazánkou.

 

 

 

Bavlna místo igelitu

Chránit přírodu můžete i doma v kuchyni. Vybavte svou domácnost praktickými bavlněnými sáčky. Snadno si je ušijete a poslouží vám ke skladování ovoce, zeleniny, ořechů, pečiva nebo třeba sušených bylinek. Na jejich výrobu můžete zrecyklovat třeba staré bavlněné povlečení. Opatřete je tunýlkem se stahovací šňůrkou a ve spíži je snadno zavěsíte.

 

Dřevěný pomocník

Praktický odkapávač na nádobí nemusí být jen z plastu. K dostání jsou také dřevěné nebo bambusové, které poslouží stejně dobře, a navíc pěkně vypadají.

 

Kartáče z přírodních vláken

Kuchyňské kartáče, štětky, žínky, houbičky a další pomocníci na mytí a drhnutí nádobí se dělají i ze dřeva, celulózy a přírodních vláken. Běžně je zakoupíte v ochodech či na internetu, vyrábějí je i české firmy a nejsou vůbec drahé.

 

Ekologické mycí prostředky

Zbytečné chemie, která zatěžuje životní prostředí, a navíc příliš neprospívá ani našemu zdraví, se můžete zbavit i v kuchyni. K mytí nádobí lze používat i čistě ekologické prostředky, které zakoupíte například v obchodech, kde nabízejí sortiment „ekodrogerie“. Přípravek na mytí si ale také můžete vyrobit sami – 50 g přírodního mýdla najemno nastrouhejte, pomalu ho vmíchejte do 500 ml horké vody a když je mýdlo rozpuštěné, za stálého míchání přidejte 1 lžičku sody na praní. Vzniklý gel naplňte do vhodné lahvičky a můžete ho používat.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Výzdoba s vůní jehličí

Výzdoba s vůní jehličí

I jediná smrková, borová či jedlová větvička disponuje onou nenahraditelnou ingrediencí, která přičaruje do našich příbytků kouzlo Vánoc. Zakomponování do sváteční výzdoby je tak sázkou na jistotu.

Celý článek

Jak využít volné stěny

Jak využít volné stěny

Přemýšlíte, jakou dekorací si zkrášlit stěny bytu kromě klasických obrázků. Na výběr máte z mnoha možností. Vybrali jsme pro vás několik tipů pro inspiraci.

Celý článek

Půvab podzimu

Půvab podzimu

Zkrášlete svůj domov hřejivými barvami podzimu. Vnesete tak do něj útulno i optimismus. Oranžová, žlutá i červená působí vesele a příjemně. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…