Zaujalo nás – ekologická kuchyně

Rozmanité tipy a nápady, jak si zútulnit domov a zahradu.

Zahrádka za oknem

Využijte okenní parapety k pěstování vlastních bylinek a listové zeleniny. Petrželka, bazalka, pažitka, cibulová a česneková nať, máta, to všechno vám na parapetu bude pěkně růst. Můžete si vypěstovat i tzv. mikrogreens – mladé rostlinky řeřichy, rukoly, hořčice a dalších a pak si je přidávat do salátů, polévek nebo třeba na chleba s pomazánkou.

 

 

 

Bavlna místo igelitu

Chránit přírodu můžete i doma v kuchyni. Vybavte svou domácnost praktickými bavlněnými sáčky. Snadno si je ušijete a poslouží vám ke skladování ovoce, zeleniny, ořechů, pečiva nebo třeba sušených bylinek. Na jejich výrobu můžete zrecyklovat třeba staré bavlněné povlečení. Opatřete je tunýlkem se stahovací šňůrkou a ve spíži je snadno zavěsíte.

 

Dřevěný pomocník

Praktický odkapávač na nádobí nemusí být jen z plastu. K dostání jsou také dřevěné nebo bambusové, které poslouží stejně dobře, a navíc pěkně vypadají.

 

Kartáče z přírodních vláken

Kuchyňské kartáče, štětky, žínky, houbičky a další pomocníci na mytí a drhnutí nádobí se dělají i ze dřeva, celulózy a přírodních vláken. Běžně je zakoupíte v ochodech či na internetu, vyrábějí je i české firmy a nejsou vůbec drahé.

 

Ekologické mycí prostředky

Zbytečné chemie, která zatěžuje životní prostředí, a navíc příliš neprospívá ani našemu zdraví, se můžete zbavit i v kuchyni. K mytí nádobí lze používat i čistě ekologické prostředky, které zakoupíte například v obchodech, kde nabízejí sortiment „ekodrogerie“. Přípravek na mytí si ale také můžete vyrobit sami – 50 g přírodního mýdla najemno nastrouhejte, pomalu ho vmíchejte do 500 ml horké vody a když je mýdlo rozpuštěné, za stálého míchání přidejte 1 lžičku sody na praní. Vzniklý gel naplňte do vhodné lahvičky a můžete ho používat.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek

7+2 tipů, jak si vybavit a zařídit kuchyň

7+2 tipů, jak si vybavit a zařídit kuchyň

Každý velký projekt začíná především plánováním a u kuchyně tomu není jinak. Předtím, než se pustíte do výběru barev a spotřebičů, je důležité si určit rozpočet a také si promyslet, v jakém stylu budete kuchyň zařizovat. Důkladné promyšlení vám pak usnadní rozhodování v dalších fázích. Celý článek

7 tipů na rekonstrukci bytu

7 tipů na rekonstrukci bytu

Čeká vás nevyhnutelná rekonstrukce nebo zkrátka plánujete koupi něčeho nového, co pozvedne hodnotu nemovitosti a zároveň také estetickou stránku? Poradíme vám, jak noční můru proměnit v procházku růžovou zahradou a jak se vyhnout drobnému prachu, komplikacím s financováním či jakými úkony ušetříte finance za energie. Celý článek