Zařiďte si domácí kovárnu

Kovařina je vážené a staré řemeslo, ale i hezký tvůrčí koníček. Vybudovat si domácí kovářskou dílnu není až tak náročné. A chcete-li se v kovařině zdokonalovat, neobejdete se bez ní.

Drobné dekorativní předměty, závěsné háky a věšáky, svícny, popelníky, kliky a kování, to vše můžete ukovat na vlastní kovadlině. A i když budou vaše výrobky zpočátku nedokonalé, budou v každém případě originální a můžete jimi udělat spoustu radosti svým blízkým. Naučit se kovářskému řemeslu vám pomůže literatura, workshopy, ale i sledování práce mistrů při kovářských setkání. Těchto setkání (např. Hefaiston na Helfštýně) se účastní i prodejci kovářského nářadí.

Abyste své teoretické vědomosti o řemesle mohli vyzkoušet v praxi, neobejdete se bez kovářské dílny. Budete potřebovat dobře větratelnou místnost s komínem pro odvod spalin z kovářské výhně. A rovněž zmíněnou výheň, kovadlinu, sud či jinou nádobu s vodou a olejem na chlazení a kalení. Neobejdete se bez kovářského svěráku a dostatečně stabilního pracovního stolu. Kovařina je silová práce, tvořivý souboj se železem, který vyžaduje, aby bylo vše bytelné a pevné. Je to důležité i pro vaši bezpečnost.

Proud vzduchu z ventilátoru zaručí, že palivo bude dostatečně žhnout

Kolik stojí výheň

Většina kovářů dnes používá nejrůznější typy výhní s elektrickým ventilátorem. Uhlí je totiž potřeba udržovat žhavé a proud vzduchu z ventilátoru to výrazně usnadňuje.

Výhně se obvykle prodávají jako komplet včetně ocelového stolu a ventilátoru, připojeného ke vzduchové komoře. Spodní část nejčastěji používané konstrukce výhně tvoří vzduchová komora, která je nahoře zakončena dmýchací trubicí opatřenou roštem. Rošt a dmýchací trubice jsou umístěny na dně ohňové mísy. Do té bývají vloženy i pláty z litiny, které umožňují navršit na rošt větší množství paliva.

Množství vzduchu je regulováno vysunováním roštu. K nastavení množství přiváděného vzduchu slouží páka na vzduchové komoře. Druhá páka otevírá záklopku k vypouštění popela ze dna vzduchové komory.

Ceny nových kovářských výhní začínají na necelých patnácti tisících korunách. Často se rovněž objevují inzeráty s nabídkami starších kovářských výhní a při koupi zachovalého kusu tak můžete nějakou korunu ušetřit.

Pořádně těžká

Další důležitou součástí dílny je kovadlina. Pořádná kovadlina by měla vážit minimálně padesát kilogramů, kováři však doporučují ještě těžší. Pokud to myslíte alespoň trochu vážně, pořiďte si stokilogramovou kovadlinu, je stabilní, lépe se na ní pracuje a nebude vás omezovat ani při zpracování rozměrnějšího materiálu.

Kovadlin existuje několik typů a zkušení kováři jich mají buď v dílně k dispozici více, nebo se postupem času dopracují k typu, který jim nejvíce vyhovuje. Pokud zvolíte padesátikilogramovou kovadlinu, zaplatíte za novou kolem osmi tisíc korun. Desetikilogramová pro drobnější práce vyjde na necelé dva tisíce. Lze samozřejmě opět hledat nabídky v inzerátech.

Hledejte levný materiál

Mezi další základní vybavení domácí kovárny patří kladiva a kleště. Můžete je koupit nové jako sadu, po jednotlivých kusech nebo opět z druhé ruky. Zkušení kováři si často vyrábějí nářadí podle svých potřeb sami, už proto, že tradiční kovařina počítá při mnoha typech prací s pomocníkem a jsou-li k dispozici jen dvě ruce, neobejdete se bez speciálních přípravků.

Kladiva lze však pořídit bez problémů a zvláště u nich se nevyplatí šetřit na kvalitě. Ceny nových speciálních kovářských kladiv se pohybují kolem šesti set korun.

Při kování se samozřejmě neobejdete ani bez paliva a materiálu. Ve výhních se spaluje vysoce výhřevné kovářské uhlí a koks, prodejci ho obvykle dodávají v pytlích, což usnadní manipulaci i uskladnění.

Pro nákup železa pak zkušení kováři doporučují hledat nejen u dodavatelů hutního materiálu, ale i ve výkupech železného šrotu či na vrakovištích. Mečíři například považují za velmi kvalitní a cenově dostupný materiál staré automobilové poloosy.

Profesionálové vědí, že lze nakupovat draze i levně a proto své zdroje cenově výhodného materiálu včetně nýtů či oceli vhodné pro kalení často pečlivě tají. A součástí domácí kovařiny může být i radost z nacházení výhodných nabídek a zdánlivě nepotřebných kusů kvalitního železa. To pak můžete vrátit k životu v podobě kovářských výrobků pro radost i užitek.


Praktické tipy

Místnost pro domácí kovárnu musí být dobře větratelná.

Kovářské výhně s motorem 400 V a přídavnými klíny do ohňové mísy jsou dražší, ale lépe se s nimi pracuje.

Těžší kovadlina je stabilnější, bezpečnější a pohodlnější na práci.

Mnoho kvalitního materiálu ke kování najdete mezi železným šrotem.

 


Text: gur; foto: Shutterstock

Další články

Ze sklípku do sklípku

Ze sklípku do sklípku

V rohu náměstíčka z vinných sklepů v Pouzdřanech najdete vedle sebe dva, které mají štíty stavěné do oblouku. Mají i společný příběh a přinejmenším do jednoho z nich se vám možná podaří nahlédnout.

Celý článek

Horké léto v barvě vějířovky

Horké léto v barvě vějířovky

Každá kapka dešťové vody je v Podkrkonoší vzácná. I když přes léto v Lázních Bělohradě skoro neprší, v zahradě Bernardových se trávník zelená a horké počasí nebývá na většině rostlin vidět.

Celý článek

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

Vyšívačka Jarmila Kraváčková: Svou výšivku poznám na první pohled

První výšivku vyrobila pro syna na hody. Vyšívání na výřez, tedy výšivce podle počítané niti, se začala věnovat až poté, co její děti dospěly. Jarmila Kraváčková je dnes jednou z mála žen, která tuto techniku na Uherskohradišťsku ovládá. Je držitelkou značky Tradiční výrobek Slovácka a v roce 2019 získala za krojové vyšívání Cenu Vladimíra Boučka, kterou uděluje město Uherské Hradiště.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.