Foto: Shutterstock

Zářivě barevné nebo jemně pastelové: Těšte se ze zahrady plné letniček

Chcete mít zahradu plnou barev? Zasejte si letničky! Už za deset týdnů se budete moci těšit z jejich květů. Připravili jsme pro vás užitečné rady, jak je úspěšně pěstovat.

Z letniček vytvoříte elegantní záhon s ohromným množstvím květů, vysít můžete i zářivě barevné nebo jemně pastelové obrazce. Tyto rostliny nabízejí stovky rozličných variet, tvarů a barev, najdete mezi nimi druhy dvoumetrové i nízké kvetoucí při zemi. Oproti trvalkám mají jednu výhodu – díky nim může zahrada vypadat každé léto bez velkých nákladů úplně jinak.

Jak začít?

Letničkové záhony lze vytvořit z několika druhů, které se doplňují z hlediska barev, tvaru i velikosti, anebo z nich vytvořit směs napodobující louku, ovšem barevnější a bohatší. Při jejím míchání zvolte méně druhů mohutnějších a rozpínavějších, berte ohled i na rychlost růstu, aby měly šanci vykvést všechny. Pokud takový mix sami připravit nezvládnete, kupte si ho. V obchody a hobby markety nabízejí spoustu takových, které navrhli a důkladně prověřili zkušení zahradníci.

Letničky se v nich vzájemně doplňují jak výškou, tak barvou a kvetou po celou sezonu. Důležité jsou také dostatečné rozestupy, u většiny druhů postačí deset rostlin na metr čtvereční, u menších pak dvacet. U již namíchaných směsí se stačí řídit návodem. Letničky však poslouží nejen pro tvorbu nových záhonů, vysít je můžete mezi trvalky, vyplní mezery mezi mladými keři. Suchomilné druhy lze pěstovat přímo ve štěrkových záhonech, kde se mohou samy přesévat. Růže doplní třeba krásenky, které pokvetou i v době, kdy trvalky už opadají. Popínavé letničky zkrášlí plot i pergolu, mnohé druhy se hodí i do nádob.

 

Foto: Shutterstock

Setí a sázení

Po odeznění posledních mrazíků lze vysévat přímo na záhon všechny druhy letniček včetně teplomilných. I když zvolíte rychle rostoucí druhy, jako jsou slunečnice, krásenky, měsíčky, lichořeřišnice, chrpy, černuchy, brutnáky a jiné, vykvetou až v polovině července. Ovšem vydrží až do prvních mrazů. Chcete-li mít záhony hezčí dříve, vysejte je již na počátku měsíce a přikryjte netkanou textilií, která klíčící semena i semenáčky před lehkým mrazíkem ochrání a drží u země teplo i vlhko. Zalévat můžete i přes ni, zabrání také případnému vyplavování semínek.

U druhů, které potřebují od vyklíčení ke kvetení více času (to jsou třeba gazánie, netýkavky, aksamitníky, a zvláště pak lobelky či petúnie), sázejte již zapěstované rostliny. Až na výjimky mají letničky rády slunce a propustnou půdu. Nároky na vláhu a živiny jsou u některých minimální, jiné potřebují zalévat častěji. Pokud je půda jílovitá, zapravte do ní drobný štěrk, písek, drcené dřevěné uhlí, kompost a listovku. Výborně poslouží i perlit a vermikulit, jejichž částečky umějí nasávat vodu, a přitom udržují půdu vzdušnou, jde však o nákladnější variantu.

 

Foto: Shutterstock

Připravte jim dobře záhon

Při přípravě záhonu nejprve odstraňte kořeny a oddenky vytrvalých plevelů. Navrch rozprostřete vrstvu zralého kyprého kompostu, a pokud může obsahovat semínka plevelů, vyplatí se tak učinit co nejdříve a dva či tři týdny počkat, ona za tu dobu vyklíčí a vy se jich snadno zbavíte – stačí je podseknout motyčkou nebo plecím očkem, nejlépe za suchého počasí. Na slunci zvadnou a můžete je nechat na místě jako hnojivo. Kdyby klíčila spolu s letničkami, bude pletí mnohem zdlouhavější. Na povrch záhonu se také dá nasypat kupovaný substrát bez semen nebo podobně pleveluprostý kompost, který vznikne například pracnějším horkým rozkladem.

 

Foto: Shutterstock

 

Myslete na dostatečnou vlhkost

Pěticentimetrová vrstva většině semen plevelů klíčení znemožní, jsou příliš daleko od světla. Záhony poté uhrabejte a zarovnejte, případně lehce ušlapejte. V půdě by neměly zůstat vzduchové kapsy, které by později způsobily propadání povrchu nebo ztěžovaly kořenění semenáčkům. Při pěstování ze sazeniček postupujte stejně, povrch můžete předem i zamulčovat. Většině druhů vyhovuje, pokud semínka zasypete velmi slabou vrstvou jemného substrátu. Poté ji přitlačte dlaněmi, prkénkem nebo i nohama. Semínka potřebují těsný kontakt s půdou, aby nasávala vlhkost. Při přímých výsevech na záhony obvykle vzejde jen část semen, proto je vhodné sít hustěji, nežli je konečný spon rostlin, a rostoucí semenáčky protrhat – ponechávejte vždy ty největší a nejzdravější.

 

Foto: Shutterstock

 


Text: Mirka Koníčková; foto: Shutterstock

Další články

Je vaše zahrada bezpečná pro psy?

Je vaše zahrada bezpečná pro psy?

Zahrada je pro každého psa skvělým prostorem, kde se může proběhnout a provádět další zábavné aktivity. Jste si ale jistí, že je vaše zahrada pro něj bezpečná? Přečtěte si, na co dát pozor.

Celý článek

Knihařství Oujeských: Používáme i sto let staré stroje

Knihařství Oujeských: Používáme i sto let staré stroje

„Tradiční řemeslo s novými nápady. Přijeďte za námi do Sýpky.“ Dvě věty, které na vás bliknou, když prohlížíte webové stránky Knihařství a písařství Oujeských. Bratři Marek a Ladislav navázali na skoro 90 let starou rodinnou tradici a spolu se svými rodinami provozují, obklopeni starými stroji po dědovi, řemeslo dál. Navštívit je můžete v Kontribučenské sýpce v Boskovicích na Blanensku.

Celý článek