Trvalky pro vaši zahradu

Trvalky by neměly chybět v žádné zahradě. Rostou několik sezon, dlouho kvetou, jsou nenáročné na péči, a pokud vyberete a sladíte druhy podle podmínek na záhonu, nebudete je muset ani často zalévat.

 

Boubelka velkokvětá

(Platycodon grandiflorus)

Tato rostlina se podobá zvonkům, řadí se i do stejné čeledi. Zaujme velikými květy, které mohou mít v průměru až osm centimetrů. Má i netypická poupata, která vypadají jako malé balonky. Na trhu jsou k dostání odrůdy kvetoucí modře, ale i bíle nebo růžově. Rostlina, která dorůstá do asi čtyřiceticentimetrové výšky, tvoří husté trsy. Množí se pouze semeny.

Nároky na pěstování: humózní, propustné půdy v polostínu

Doba kvetení: červenec až srpen

 

 

Mavuň červená

(Centranthus ruber)

Jde o vysokou trvalku, jejíž květní stvoly dorůstají až k sedmdesáti centimetrům. K jejím přednostem patří nezvykle dlouhá doba kvetení, již můžete ještě podpořit průběžným odstraňováním odkvetlých stvolů. Rostlina je vhodná také k řezu, na místě se často sama vysemeňuje. Jde o nenáročnou květinu pocházející ze Středomoří a jižní Evropy, která se hodí na slunné i suché svahy.

Nároky na pěstování: slunné místo, propustné vápenité půdy

Doba kvetení: květen až říjen

 

 

Vlčinec čínský

(Thermopsis chinensis)

Jde o trvalku podobnou a příbuznou vlčímu bobu, oproti němu je ale odolnější, a to i vůči houbovým chorobám. Dorůstá do půlmetrové výšky, sírově žluté květy se objevují už v květnu, podobně jako u srdcovky, pivoňky či kamzičníku. Jde o vytrvalou rostlinu s velmi silnými kořeny, proto ji lze vysadit i na strmé svahy a erozí ohrožená místa. Hodí se na chaty a chalupy, protože jí stačí jen občasná péče.

Nároky na pěstování: slunná místa s chudší půdou

Doba kvetení: květen až červen

 

 

Lobelka šarlatová

(Lobelia cardinalis)

Oproti známé letničce má lobelka šarlatová exoticky vypadající červené květy, hrozny mohou být vysoké až jeden metr, objevují se později – poslední zdobí zahradu ještě v září. Mrazuvzdorné trvalce původem ze Severní Ameriky se bude dařit i na bažinatých okrajích vodních ploch, hodí se do větších zahrad.

Nároky na pěstování: slunné místo, propustné a na živiny bohaté vlhké půdy

Doba kvetení: červenec až září

 

 

Mochnička trojčetná

(Waldsteinia ternata)

Žlutě kvetoucí trvalka, pocházející ze Sibiře a Sachalinu, má trojčetné listy, které u domácích květin nebývají tak obvyklé. Jde o plazivý druh, může sloužit jako půdopokryvná rostlina pro větší plochy. V nabídce zahradnictví najdete i velmi podobnou vyšší variantu, která se ale do stran nerozrůstá, tvoří trsy. Mochnička potřebuje vlhčí půdy.

Nároky na pěstování: stinná místa, humózní půda pod dřevinami

Doba kvetení: duben až květen

 

 

Kuklík šarlatový

(Geum coccineum)

Žlutý kuklík najdete běžně v lese, ale i na rumištích a sušších místech. Zahradní kultivary, nejčastěji mají oranžovou nebo růžovou barvu, jsou vyšlechtěny z druhu pocházejícího z Balkánu. Lépe rostou a více kvetou než původní trvalka, tvoří velké miskovité květy.

Nároky na pěstování: slunné stanoviště, na živiny bohatá půda

Doba kvetení: květen až červen

 

 

Podeňka Virginská

(Tradescantia virginiana)

Podeňka má sytě modré květy, což je neobvyklé. Vydrží sice jen jediný den, ale rostlina má v zásobě desítky poupat, takže kvete řadu týdnů. Bývá vysoká asi půl metru, jde o druh nenáročný na pěstování, který dobře přezimuje. Pozor ovšem na místa se suchou nebo kontaminovanou půdou, tam se jí nedaří. Vedle frekventované silnice ji proto nevysazujte.

Nároky na pěstování: slunná až polostinná místa, výživné zahradní půdy

Doba kvetení: červen až srpen

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…