Trvalky pro vaši zahradu

Trvalky by neměly chybět v žádné zahradě. Rostou několik sezon, dlouho kvetou, jsou nenáročné na péči, a pokud vyberete a sladíte druhy podle podmínek na záhonu, nebudete je muset ani často zalévat.

 

Boubelka velkokvětá

(Platycodon grandiflorus)

Tato rostlina se podobá zvonkům, řadí se i do stejné čeledi. Zaujme velikými květy, které mohou mít v průměru až osm centimetrů. Má i netypická poupata, která vypadají jako malé balonky. Na trhu jsou k dostání odrůdy kvetoucí modře, ale i bíle nebo růžově. Rostlina, která dorůstá do asi čtyřiceticentimetrové výšky, tvoří husté trsy. Množí se pouze semeny.

Nároky na pěstování: humózní, propustné půdy v polostínu

Doba kvetení: červenec až srpen

 

 

Mavuň červená

(Centranthus ruber)

Jde o vysokou trvalku, jejíž květní stvoly dorůstají až k sedmdesáti centimetrům. K jejím přednostem patří nezvykle dlouhá doba kvetení, již můžete ještě podpořit průběžným odstraňováním odkvetlých stvolů. Rostlina je vhodná také k řezu, na místě se často sama vysemeňuje. Jde o nenáročnou květinu pocházející ze Středomoří a jižní Evropy, která se hodí na slunné i suché svahy.

Nároky na pěstování: slunné místo, propustné vápenité půdy

Doba kvetení: květen až říjen

 

 

Vlčinec čínský

(Thermopsis chinensis)

Jde o trvalku podobnou a příbuznou vlčímu bobu, oproti němu je ale odolnější, a to i vůči houbovým chorobám. Dorůstá do půlmetrové výšky, sírově žluté květy se objevují už v květnu, podobně jako u srdcovky, pivoňky či kamzičníku. Jde o vytrvalou rostlinu s velmi silnými kořeny, proto ji lze vysadit i na strmé svahy a erozí ohrožená místa. Hodí se na chaty a chalupy, protože jí stačí jen občasná péče.

Nároky na pěstování: slunná místa s chudší půdou

Doba kvetení: květen až červen

 

 

Lobelka šarlatová

(Lobelia cardinalis)

Oproti známé letničce má lobelka šarlatová exoticky vypadající červené květy, hrozny mohou být vysoké až jeden metr, objevují se později – poslední zdobí zahradu ještě v září. Mrazuvzdorné trvalce původem ze Severní Ameriky se bude dařit i na bažinatých okrajích vodních ploch, hodí se do větších zahrad.

Nároky na pěstování: slunné místo, propustné a na živiny bohaté vlhké půdy

Doba kvetení: červenec až září

 

 

Mochnička trojčetná

(Waldsteinia ternata)

Žlutě kvetoucí trvalka, pocházející ze Sibiře a Sachalinu, má trojčetné listy, které u domácích květin nebývají tak obvyklé. Jde o plazivý druh, může sloužit jako půdopokryvná rostlina pro větší plochy. V nabídce zahradnictví najdete i velmi podobnou vyšší variantu, která se ale do stran nerozrůstá, tvoří trsy. Mochnička potřebuje vlhčí půdy.

Nároky na pěstování: stinná místa, humózní půda pod dřevinami

Doba kvetení: duben až květen

 

 

Kuklík šarlatový

(Geum coccineum)

Žlutý kuklík najdete běžně v lese, ale i na rumištích a sušších místech. Zahradní kultivary, nejčastěji mají oranžovou nebo růžovou barvu, jsou vyšlechtěny z druhu pocházejícího z Balkánu. Lépe rostou a více kvetou než původní trvalka, tvoří velké miskovité květy.

Nároky na pěstování: slunné stanoviště, na živiny bohatá půda

Doba kvetení: květen až červen

 

 

Podeňka Virginská

(Tradescantia virginiana)

Podeňka má sytě modré květy, což je neobvyklé. Vydrží sice jen jediný den, ale rostlina má v zásobě desítky poupat, takže kvete řadu týdnů. Bývá vysoká asi půl metru, jde o druh nenáročný na pěstování, který dobře přezimuje. Pozor ovšem na místa se suchou nebo kontaminovanou půdou, tam se jí nedaří. Vedle frekventované silnice ji proto nevysazujte.

Nároky na pěstování: slunná až polostinná místa, výživné zahradní půdy

Doba kvetení: červen až srpen

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek