Trvalky pro vaši zahradu
Boubelka velkokvětá
(Platycodon grandiflorus)
Tato rostlina se podobá zvonkům, řadí se i do stejné čeledi. Zaujme velikými květy, které mohou mít v průměru až osm centimetrů. Má i netypická poupata, která vypadají jako malé balonky. Na trhu jsou k dostání odrůdy kvetoucí modře, ale i bíle nebo růžově. Rostlina, která dorůstá do asi čtyřiceticentimetrové výšky, tvoří husté trsy. Množí se pouze semeny.
Nároky na pěstování: humózní, propustné půdy v polostínu
Doba kvetení: červenec až srpen
Mavuň červená
(Centranthus ruber)
Jde o vysokou trvalku, jejíž květní stvoly dorůstají až k sedmdesáti centimetrům. K jejím přednostem patří nezvykle dlouhá doba kvetení, již můžete ještě podpořit průběžným odstraňováním odkvetlých stvolů. Rostlina je vhodná také k řezu, na místě se často sama vysemeňuje. Jde o nenáročnou květinu pocházející ze Středomoří a jižní Evropy, která se hodí na slunné i suché svahy.
Nároky na pěstování: slunné místo, propustné vápenité půdy
Doba kvetení: květen až říjen
Vlčinec čínský
(Thermopsis chinensis)
Jde o trvalku podobnou a příbuznou vlčímu bobu, oproti němu je ale odolnější, a to i vůči houbovým chorobám. Dorůstá do půlmetrové výšky, sírově žluté květy se objevují už v květnu, podobně jako u srdcovky, pivoňky či kamzičníku. Jde o vytrvalou rostlinu s velmi silnými kořeny, proto ji lze vysadit i na strmé svahy a erozí ohrožená místa. Hodí se na chaty a chalupy, protože jí stačí jen občasná péče.
Nároky na pěstování: slunná místa s chudší půdou
Doba kvetení: květen až červen
Lobelka šarlatová
(Lobelia cardinalis)
Oproti známé letničce má lobelka šarlatová exoticky vypadající červené květy, hrozny mohou být vysoké až jeden metr, objevují se později – poslední zdobí zahradu ještě v září. Mrazuvzdorné trvalce původem ze Severní Ameriky se bude dařit i na bažinatých okrajích vodních ploch, hodí se do větších zahrad.
Nároky na pěstování: slunné místo, propustné a na živiny bohaté vlhké půdy
Doba kvetení: červenec až září
Mochnička trojčetná
(Waldsteinia ternata)
Žlutě kvetoucí trvalka, pocházející ze Sibiře a Sachalinu, má trojčetné listy, které u domácích květin nebývají tak obvyklé. Jde o plazivý druh, může sloužit jako půdopokryvná rostlina pro větší plochy. V nabídce zahradnictví najdete i velmi podobnou vyšší variantu, která se ale do stran nerozrůstá, tvoří trsy. Mochnička potřebuje vlhčí půdy.
Nároky na pěstování: stinná místa, humózní půda pod dřevinami
Doba kvetení: duben až květen
Kuklík šarlatový
(Geum coccineum)
Žlutý kuklík najdete běžně v lese, ale i na rumištích a sušších místech. Zahradní kultivary, nejčastěji mají oranžovou nebo růžovou barvu, jsou vyšlechtěny z druhu pocházejícího z Balkánu. Lépe rostou a více kvetou než původní trvalka, tvoří velké miskovité květy.
Nároky na pěstování: slunné stanoviště, na živiny bohatá půda
Doba kvetení: květen až červen
Podeňka Virginská
(Tradescantia virginiana)
Podeňka má sytě modré květy, což je neobvyklé. Vydrží sice jen jediný den, ale rostlina má v zásobě desítky poupat, takže kvete řadu týdnů. Bývá vysoká asi půl metru, jde o druh nenáročný na pěstování, který dobře přezimuje. Pozor ovšem na místa se suchou nebo kontaminovanou půdou, tam se jí nedaří. Vedle frekventované silnice ji proto nevysazujte.
Nároky na pěstování: slunná až polostinná místa, výživné zahradní půdy
Doba kvetení: červen až srpen