Bylinky na balkoně? Jde to snadno!

Nemáte zahradu, ale chtěli byste si vypěstovat vlastní bylinky? Nebo zahradu máte, ale hodila by se vám příruční bylinková zahrádka? Vytvořte si ji jednoduše na balkoně či terase.

Pěstování bylinek v květináčích či truhlících na balkoně není nic složitého a zvládne to i úplný začátečník. Proto neváhejte a pusťte se do toho. Připravili jsme pro vás pár tipů a rad, které by se vám mohly hodit.

 

Bylinky podle umístění

Máte balkon orientovaný na jih, takže vám na něj většinu dne svítí slunce? Nebo je na severní straně domu a přímé sluneční paprsky se mu vyhýbají? Tato dispozice je důležitá pro plánování a výběr bylin na vaši příruční zahrádku. Zatímco některým rostlinkám přímé a vydatné sluneční světlo vyhovuje, jiné by na něm trpěly a mohly by i zahynout. ale jsou i takové, které můžete úspěšně pěstovat na obou typech stanovišť. Pokud si nejste jistí, jaké mikroklima panuje právě u vás, vyzkoušejte to a zjistíte sami, které bylinky na vašem balkoně prospívají, a které ne.

Na slunce: rozmarýna, oregano, levandule, yzop, šalvěj, tymián, majoránka, vavřín, mateřídouška, saturejka

Do polostínu a stínu: bazalka, máta, meduňka, řeřicha, lichořeřišnice, pažitka, kerblík, koriandr, petrželka, libeček, měsíček, kerblík

 

Některým bylinkám vyhovuje více slunce

 

Semínka nebo sazeničky?

Nemáte-li zatím zkušenosti s pěstováním bylinek ze semen a toužíte po rychlém výsledku, kupte si místo semínek rovnou sazeničky. Většinu bylinek je totiž potřeba předpěstovat, což za vás mohou udělat zkušení odborníci už v zahradnictví. Nechcete-li však přijít o zázrak prvního vzklíčení a radost z toho, že jste si vypiplali svou první rostlinku, zvolte si k tomuto účelu takové bylinky, u kterých je úspěch takřka předem zaručen– například řeřichu, majoránku nebo lichořeřišnici. Na předpěstování teplomilných bylinek doma v teple za oknem je v dubnu již nejvyšší čas, ty méně choulostivé můžete zasít i později a květináče dát rovnou ven.

Zakoupené sazeničky umístěte trvale na balkon raději až po 15. květnu, kdy již obvykle nehrozí přízemní mrazy. Do té doby je můžete mít za pěkného počasí venku a na noc je raději nechávat doma. Během tohoto „otužovacího“ období je dobré mladé rostlinky také chránit před slunečním úpalem, a dát je raději na stinné místo nebo je aspoň přes poledne přistínit.

 

První přesazování

Když si bylinku přinesete domů ze zahradnictví nebo třeba z farmářských trhů, je dobré ji přesadit do dostatečně velkého květináče nebo truhlíku. Aby se jí v něm dařilo, dopřejte jí kvalitní substrát. V obchodech si můžete pro tento účel zakoupit speciální substrát namíchaný přímo pro bylinky; nejlépe takový, který neobsahuje průmyslová hnojiva a je založený čistě na přírodní bázi. Substrát si ale můžete připravit i sami – smícháním zeminy s rašelinou či kompostem a trochou písku.

Na dno květináče nebo truhlíku dejte drenáž (kamínky, hliněné střepy apod.) a na ni vrstvu substrátu, zhruba 2 cm pod okraj. Do vyhloubené jamky umístěte rostlinu (po vyjmutí z původní nádoby jí rozvolněte kořenový bal) a dobře ji přitlačte. Pak dosypte substrát, aby zemina dosahovala asi 1 cm pod okraj květináče. Do truhlíku můžete vedle sebe vysadit více rostlin jednoho druhu, nebo je i nakombinovat. Dbejte ale na to, aby měly dost místa a abyste v jednom truhlíku měli rostliny s podobnými nároky na světlo a závlahu.

 

Zalévání bylinek

Zatímco středomořské bylinky mají raději sušší podmínky a přežijí, když na zálivku jednou zapomenete (např. rozmarýn, levandule či tymián), jiné, jako třeba bazalka či pažitka budou suchem okamžitě trpět, což snadno poznáte podle zvadlých listů. Zvláště v letních měsících bývá na jižně orientovaných balkonech a terasách velké horko, a tak je nutné bylinky pravidelně, i vícekrát denně, zalévat, a to nejlépe odstátou nebo dešťovou vodou.

Plánujete-li na pár dní odjet, pořiďte si raději samozavlažovací květináče nebo truhlíky. Naopak je-li deštivo, dbejte na to, aby bylinky nebyly přemokřené. Hrozí-li prudký déšť nebo bouřka, raději je schovejte do bezpečí. Jemný déšť bylinkám neškodí, ba naopak. V miskách pod květníky by ale nikdy neměla zůstávat voda, jinak rostlině hrozí uhnívání kořínků. Citlivé na přelití jsou máta, bazalka, petržel i pažitka.

kupte si již vzrostlé sazeničky

 

Jak často sklízet

Nebojte se bylinky pravidelně uštipovat či zastřihovat pro svou spotřebu – rostlinám to neublíží, naopak se pěkně rozkošatí (například bazalka, rozmarýn, máta, meduňka apod.) nebo zabráníte jejich polehnutí (pažitka).

Na konci sezóny jednoleté bylinky zcela spotřebujte. Ty víceleté na zimu umístěte do domu do místnosti s teplotou kolem 15 °C. Omezte jim zálivku na minimum a nechte je v klidu přezimovat. Na jaře je sestřihněte a můžete si je opět umístit na balkon.

Dopřejte jim i pěkné květináče

 

Nejčastěji pěstované bylinky

Bazalka

Jednoletá bylinka, má ráda slunce či polostín a teplo, je však náchylná na průvan a vyžaduje pravidelnou závlahu. Na balkoně ji můžete pěstovat v truhlíku spolu s rajčaty, z čehož budou mít užitek obě rostlinky.

Dobromysl neboli oregano

Tato trvalka je nenáročná, nejlépe jí vyhovuje slunné místo a mírná zálivka.

Na balkoně můžete mít široký výběr bylin

 

Koriandr

Jednoletý koriandr je skvělé koření. Potřebuje slunné místo s pravidelnou závlahou.

Levandule

Tato trvalka potřebuje slunné stanoviště, propustnou zeminu a mírnou zálivku. Za to se vám odmění nádhernou vůní a květy, které lákají motýly.

Majoránka

Majoránka je jednoletka, která si vystačí i s polostínem a s přiměřenou zálivkou.

Máta

Tato trvalka má raději polostín s pravidelnou zálivkou. Kvůli jejím rozpínavým kořenům ji raději v truhlíku nekombinujte s jinými bylinkami.

Meduňka

Bude jí dobře na slunci i v polostínu. Stejně jako máta se rozpíná, a tak pozor na sesazování s dalšími bylinkami.

Pažitka

Má nejraději polostín s dostatkem závlahy, snese i více vody než ostatní bylinky.

Petrželka

Umístěte ji na slunné stanoviště, ale nevadí jí ani polostín. Je vlhkomilná, tak nezapomeňte na pravidelnou zálivku.

Rozmarýna

Jako ostatní středomořské bylinky vyžaduje slunné místo. Nezapomeňte ji pravidelně stříhat, aby vám nezdřevnatěla.

Saturejka

Jednoletá saturejka nejlépe prospívá na slunném stanovišti, potřebuje pravidelnou zálivku. Pokud si na balkoně pěstujete fazole, zasaďte saturejku právě k nim.

Šalvěj

Stačí ji postavit na slunné místo a dopřát jí přiměřenou zálivku. Šalvěj krásně kvete, po odkvětu zastřihněte odkvetlé výhony.

Tymián

Vydrží vám i několik let, pokud mu dodáte dostatek slunce. Po příliš častém zalévání ztrácí aroma.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Pestré kouzlo jara

Pestré kouzlo jara

Svěží jarní květy vnesou barvy, vůně a optimismus snad do každého interiéru. Obzvlášť, když si z nich vytvoříte vlastní osobitou dekoraci. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek