Vyzkoušejte si nuno plstění

Chcete si vyrobit zajímavý šál? Zkuste to tentokrát nepříliš známou technikou, která ale není nijak zvlášť náročná a určitě ji snadno zvládnete.

Co budete potřebovat:

  • Ovčí česance, hedvábný šál
  • mýdlo
  • bublinkovou fólii
  • velký pracovní stůl

 

Postup:

 

1. Na stůl si připravte si bublinkovou fólii. Musí být větší, než je váš zamýšlený výrobek. Na fólii pak položte hedvábný šál.

 

2. Na hedvábí poklaďte ovčí vlnu.

 

3. Připravte si horký mýdlový roztok a celé dílo pokropte.

 

4. Mokrý výrobek překryjte bublinkovou fólií a dlaněmi přes fólii hlaďte, aby se mýdlová voda dostala do všech vláken.

 

5. Zabalte šál přes váleček a důkladně ho válejte (celkem asi stokrát).

 

6. Kontrolujte, zda se vlákna vlny zaplsťují do tkaniny. Ke konci srolujte šálu do sebe a v igelitovém sáčku s ní několikrát prudce udeřte o stůl. V závěru plstění můžete vyvíjet na výrobek tlak a používat sílu.

 

 


Co je nunoplstění

Základem této techniky je zapracování nejrůznějších vláknin do tenkých průhledných tkanin. Právě slovo „nuno“ je přejato z japonštiny a znamená tkanina. Metodou nuno plstění si můžete vyrobit například interiérové dekorace, šperky, šátky, šály a další módní doplňky včetně kabelek. Základní tkaninou pro nuno plstění je lehká a průhledná látka, například hedvábí, gáza, mušelín či šifon. Tkaninu můžete barevně upravit, nabatikovat, namalovat, nabarvit nebo můžete barvit či batikovat už zaplstěnou textilii. Jako vlákna se používá česaná ovčí vlna, nejlépe merino, velbloudí srst, alpaka, lama, mohér či srst angorského králíka.

 

Tip

Podkladovou tkaninu si můžete předem obarvit barvami na hedvábí.

 


Realizace, text a foto: Dům Pod Jasanem

Další články

Designové květináče s pruhy

Designové květináče s pruhy

Ze starších misek a květináčů si můžete vytvořit designové stojany na květiny a ozdobit si s nimi třeba stůl na terase či v zahradě. Je to snadné a rychle hotové. Postupujte podle našeho návodu.

Celý článek

Originální květinový stojan

Originální květinový stojan

Vejde se na balkon či terasu, ale může dělat parádu i na zápraží či v zahradě. Navíc na něj zužitkujete i staré nepoužívané štafle. Květinový stojan si snadno vyrobíte, přečtěte si, jak na to.

Celý článek