Vyšívání dutou jehlou

Možná už tuto techniku, nazývanou anglicky Punch Needle, znáte a patří mezi vaše oblíbené. Ale zrovna tak je možné, že o ní slyšíte poprvé. Pojďme si ji v krátkosti představit a ukázat, jaké obrázky lze díky ní vytvořit.

Vyšívání s pomocí speciální duté jehly by mohlo oslovit i toho, koho „obyčejné“ vyšívání nikdy moc nelákalo. Můžete totiž kromě klasických vyšívacích bavlnek pracovat i s poměrně silnou přízí (například i vlnu na pletení či háčkování nebo šňůry na macramé), stehy jsou tak delší a práce rychle přibývá. Navíc není nutné jehlu propichovat látkou shora dolů a pak zase zpět z líce na rub. Pracuje se stále z jedné strany podobně, jako když šijete na šicím stroji.

 

Co potřebujete?

Chcete-li se do této techniky pustit, potřebujete především samotný nástroj – dutou jehlu, do které se navléká příze, vhodnou bavlnku či vlnu, vyšívací látku a rámeček na její upevnění.
Dutá jehla vypadá podobně jako pero s hrotem, kterým vede otvor, jímž se protáhne vyšívací příze. Pomocí tohoto speciálního pera se propichováním látky vytvářejí stehy.

foto: Shutterstock

 

Jak na to?

Před začátkem práce je nutné upevnit látku do vyšívacího rámečku. Pro menší motivy vám postačí klasický kulatý vyšívací rámeček. Pokud byste si chtěli vyšít například povlak na polštářek, použijte dřevěný rám a látku na něj napněte s pomocí připínáčků nebo sponkovačky.

S pomocí duté jehly můžete vyšívat i klasickou vlnou na pletení. Výsledná výšivka je plastická, tvořená smyčkami. foto: Shutterstock

Rozdílný rub a líc

Zatímco na jedné straně je vytvořená výšivka plochá, na straně druhé vytváří plastické smyčky. Je na vás, kterou stranu si pro konečný vzhled výrobku vyberete. Pokud chcete použít tu se smyčkami, je důležité, abyste dělali stejně dlouhé stehy a vedli jehlu ve stále stejném úhlu k látce (kolmo nebo mírně šikmo).

Dutá jehla se do plátna vpichuje pouze z jedné strany. Pracuje podobně, jako například jehla šicího stroje. foto: Shutterstock

 

Tato technika je ideální například pro vytváření dekorativních polštářků, protože výšivka je měkká. foto: Shutterstock

 

foto: Shutterstock

 

foto: Shutterstock

 


Liščí přívěsek

foto: Shutterstock

Vyšijte si plastickou lištičku a použijte výšivku pro výrobu přívěsku na tašku či na klíče. Motiv lišky je vyšit s pomocí duté jehly.

Budete potřebovat

 • vyšívací plátno
 • tužku
 • nůžky
 • kulatý rámeček na vyšívání
 • rezavou, bílou a černou vlnu
 • dutou jehlu
 • lepidlo
 • 2 černé korálky nebo knoflíky
 • kousek černé plsti
 • plátno na zadní stranu přívěsku
 • vlizelín
 • výplň, např. duté vlákno
 • jehlu a nit
 • řetízek s kroužkem nebo karabinkou
 • stužku na poutko

 

postup

 

 

 

foto: Shutterstock

1 Na plátno si tužkou nakreslete obrysy lišky. Upevněte plátno do vyšívacího rámečku. Nyní vyšijte s pomocí duté jehly motivy rezavou vlnou. Lícová strana výšivky bude v tomto případě ta se smyčkami, odstřižené části vlny proto protáhněte do rubu.

 

 

foto: Shutterstock

2 Nyní vyšijte bílou vlnou části kolem očí a náprsenku. Černou vyšijte špičky uší. Na rubové straně zbytky příze odstřihněte a konce zafixujte lepidlem.

 

 

foto: Shutterstock

3 Přišijte dva černé korálky nebo knoflíky jako oči a kousek černé plsti jako čumák.

 

 

foto: Shutterstock

4 Zhruba 2 cm od kraje výšivky tvar lišky vystřihněte. Z jiného plátna vystřihněte stejný tvar, a ještě jeden z vlizelínu. Nažehlete vlizelín na zadní stranu výšivky. Poté k lícové straně lišky přiložte zadní stranu, po obvodu ji přišijte, ale ponechte otvor na plnění. V této fázi můžete lišce mezi uši přišít poutko. Lišku převraťte na líc, vyplňte dutým vláknem nebo jinou výplní a ponechaný otvor zašijte. Na poutko připevněte řetízek s kroužkem nebo karabinkou.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je tradiční ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Jeho výrobou se začali zabývat manželé Lutonští ve Vizovicích v polovině 19. století.

Celý článek

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…