Lapač snů s mandalami

Učarovaly vám mandaly? Ozdobte si s nimi originální lapač snů. Jde to snadno s pomocí šablon a barev na textil. Pusťte se do toho podle našeho návodu.

Budete potřebovat

 • kulatý rámeček na vyšívání
 • jemné bavlněné plátno
 • plastovou šablonu mandaly
 • razítka mandal
 • razítkovací barvu na textil s polštářkem
 • barvu na textil ve spreji (např. Cadence)
 • 3D kontury
 • papírové utěrky
 • igelit
 • nůžky
 • žehličku
 • špejle
 • malé skleněné korálky a korálky s velkým otvorem, flitry
 • peříčka
 • tenkou přízi
 • stužku
 • jehlu

 

Postup

 

 

1 Utrhněte si dva kusy plátna o něco větší, než je vyšívací rámeček. Šablonu mandaly budete používat zároveň jako šablonu i jako razítko. Je potřeba pracovat rychle, proto si předem rozmyslete, jak šablonu použijete. Na pracovní plochu položte igelit a na něj plátno.

 

 

 

2 Šablonu položte na plátno a přidržte ji přitisklou pomocí špejle. Vezměte si růžovou barvu ve spreji a stříkejte ji přes šablonu. Barvou ve spreji stříkejte rovnoměrně ze vzdálenosti asi 20 cm, dokud šablonu celou nevyplníte. Stříkejte plynulými pohyby zápěstí odshora dolů. Poté šablonu částečně přestříkejte modře.

 

 

 

3 Šablonu opatrně sejměte. Držte ji ve vodorovné poloze, aby z ní nestekla barva.

 

 

 

4 Poté ji otočte a barvu, která na ní ulpěla, otiskněte na druhý kousek plátna. Ihned ji přimáčkněte rolí papírové utěrky. Roli po šabloně válejte, tím vytvoříte otisk, a zároveň vysajete přebytečnou barvu z šablony. Poté utěrkou přejeďte i po látce a zachytíte tak vlhkost, která by vám bránila pokračovat hned v práci. Nemusíte se bát, že by barva z utěrky zašpinila motiv.

 

 

 

5 Vytvořili jste tak otisk mandaly. Nyní si vyberte, se kterým kusem látky budete pokračovat v práci, který z nich se vám lépe povedl. Případně vytvořte lapače dva, z obou pláten.

 

 

 

6 Vybraný vzor doplňte natištěním malých mandal. Razítka namáčejte do razítkovacího polštářku a otiskujte na plátno.

 

 

 

7 Vytvořte takto tři malé mandaly pravidelně posazené na spodní velké mandale.

 

 

 

8 Otisky nechte dobře zaschnout a poté je dokreslete 3D konturovací barvou. Tyto barvy se dají koupit v různých odstínech. Nemusíte se držet pouze černé. Na závěr použijte bílou konturu.

 

 

 

9 Obrázek nechte dobře zaschnout (nejlépe několik dní) a poté podle návodu na barvách vzor zafixujte zažehlením z rubové strany. Žehlete minimálně 5 minut. Pak plátno vložte do rámečku.

 

 

 

10 Rámeček otočte a plátno dokola zastřihněte.

 

 

 

11 Vyberte si korálky, přízi a peříčka v barvách mandal. Navlékněte přízi do jehly a omotejte s ní svazek peříček. Poté navlékněte velký korálek a svázaná brka peříček v něm ukryjte. Dále navlékněte několik malých korálků. Pokud jsou tak malé, že by se ztratily v otvoru velkého korálku, vložte mezi ně a velký korálek flitry.

 

 

 

12 Jehlou s navlečenou ozdobou prošijte dvakrát spodek rámečku. Na přízi začněte navlékat další ozdoby z korálků a peří. Závěsy s ozdobami vytvářejte v různých délkách a barevných kombinacích. Nakonec na vršek rámečku přivažte stužku na zavěšení.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Ozdobná koule s tújí

Ozdobná koule s tújí

Nevíte, co s ostříhanými větvičkami tújí? Použijte je k výrobě této jednoduché dekorace. Budete ji mít hotovou za chvilku a může vám zdobit stůl celou zimu.

Celý článek

​ Krabičky na karty

​ Krabičky na karty

Pěkná dřevěná krabička se může stát vděčným dárkem, zejména pokud ji vlastnoručně vyzdobíte a vytvoříte tak jedinečný kousek. Může sloužit třeba jako úschovna na karty.

Celý článek

Hruškové mlsání

Hruškové mlsání

Dopřejte si sladkou tečku za podzimním menu v podobě hruškového koláče, muffinu nebo slaďoučké pečené hrušky. Určitě si trochu toho ovocného mlsání zasloužíte!

Celý článek

Brambory na slano i na sladko

Brambory na slano i na sladko

Jídla z brambor se nikdy neomrzí. Vyzkoušejte tradiční a osvědčené recepty, které přijdou chuti nejen na podzim. Co takhle švestkové knedlíky, bramborový guláš nebo bramboráčky se slaninou?

Celý článek

Přečtěte si

Na statku v České Kanadě

Na statku v České Kanadě

www.chatar-chalupar.cz

Projíždíte-li Radíkovem, nemůžete si nevšimnout krásně opraveného statku se zdobenými zelenobílými vraty. Srdce každého milovníka dobře udělaných rekonstrukcí však zaplesá i uvnitř.

Rodinný dům jako hlediště do krajiny

Rodinný dům jako hlediště do krajiny

www.peknebydleni.cz

Zdálo by se, že u bydlení nás už nic nemůže překvapit. Mění se sice technologie konstrukcí, vyvíjí se životní styl, zdokonalují se domácí spotřebiče, ale podstata zůstává stejná, stále potřebujeme prostory pro spaní, hygienu, vaření a stolování, odpočinek a vzájemnou komunikaci. Ale všechno může vypadat i jinak…