Lapač snů s mandalami

Učarovaly vám mandaly? Ozdobte si s nimi originální lapač snů. Jde to snadno s pomocí šablon a barev na textil. Pusťte se do toho podle našeho návodu.

Budete potřebovat

 • kulatý rámeček na vyšívání
 • jemné bavlněné plátno
 • plastovou šablonu mandaly
 • razítka mandal
 • razítkovací barvu na textil s polštářkem
 • barvu na textil ve spreji (např. Cadence)
 • 3D kontury
 • papírové utěrky
 • igelit
 • nůžky
 • žehličku
 • špejle
 • malé skleněné korálky a korálky s velkým otvorem, flitry
 • peříčka
 • tenkou přízi
 • stužku
 • jehlu

 

Postup

 

 

1 Utrhněte si dva kusy plátna o něco větší, než je vyšívací rámeček. Šablonu mandaly budete používat zároveň jako šablonu i jako razítko. Je potřeba pracovat rychle, proto si předem rozmyslete, jak šablonu použijete. Na pracovní plochu položte igelit a na něj plátno.

 

 

 

2 Šablonu položte na plátno a přidržte ji přitisklou pomocí špejle. Vezměte si růžovou barvu ve spreji a stříkejte ji přes šablonu. Barvou ve spreji stříkejte rovnoměrně ze vzdálenosti asi 20 cm, dokud šablonu celou nevyplníte. Stříkejte plynulými pohyby zápěstí odshora dolů. Poté šablonu částečně přestříkejte modře.

 

 

 

3 Šablonu opatrně sejměte. Držte ji ve vodorovné poloze, aby z ní nestekla barva.

 

 

 

4 Poté ji otočte a barvu, která na ní ulpěla, otiskněte na druhý kousek plátna. Ihned ji přimáčkněte rolí papírové utěrky. Roli po šabloně válejte, tím vytvoříte otisk, a zároveň vysajete přebytečnou barvu z šablony. Poté utěrkou přejeďte i po látce a zachytíte tak vlhkost, která by vám bránila pokračovat hned v práci. Nemusíte se bát, že by barva z utěrky zašpinila motiv.

 

 

 

5 Vytvořili jste tak otisk mandaly. Nyní si vyberte, se kterým kusem látky budete pokračovat v práci, který z nich se vám lépe povedl. Případně vytvořte lapače dva, z obou pláten.

 

 

 

6 Vybraný vzor doplňte natištěním malých mandal. Razítka namáčejte do razítkovacího polštářku a otiskujte na plátno.

 

 

 

7 Vytvořte takto tři malé mandaly pravidelně posazené na spodní velké mandale.

 

 

 

8 Otisky nechte dobře zaschnout a poté je dokreslete 3D konturovací barvou. Tyto barvy se dají koupit v různých odstínech. Nemusíte se držet pouze černé. Na závěr použijte bílou konturu.

 

 

 

9 Obrázek nechte dobře zaschnout (nejlépe několik dní) a poté podle návodu na barvách vzor zafixujte zažehlením z rubové strany. Žehlete minimálně 5 minut. Pak plátno vložte do rámečku.

 

 

 

10 Rámeček otočte a plátno dokola zastřihněte.

 

 

 

11 Vyberte si korálky, přízi a peříčka v barvách mandal. Navlékněte přízi do jehly a omotejte s ní svazek peříček. Poté navlékněte velký korálek a svázaná brka peříček v něm ukryjte. Dále navlékněte několik malých korálků. Pokud jsou tak malé, že by se ztratily v otvoru velkého korálku, vložte mezi ně a velký korálek flitry.

 

 

 

12 Jehlou s navlečenou ozdobou prošijte dvakrát spodek rámečku. Na přízi začněte navlékat další ozdoby z korálků a peří. Závěsy s ozdobami vytvářejte v různých délkách a barevných kombinacích. Nakonec na vršek rámečku přivažte stužku na zavěšení.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je tradiční ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Jeho výrobou se začali zabývat manželé Lutonští ve Vizovicích v polovině 19. století.

Celý článek

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…