Vyšívání korálky

Rádi vyšíváte? Zkuste si s námi techniku, díky které bude vaše výšivka ještě zajímavější. Korálky, flitry a jiné ozdoby jí dodají na atraktivnosti.

Korálky jsou dostupné ve spoustě tvarů, velikostí i materiálů. Nejobvyklejší je přišít je k tkanině jehlou, existují ale i korálky samolepicí.

Z korálků můžete vytvořit těžkou celoplošnou výšivku nebo je použít jen místy, ozdobně. Lze je také zkombinovat s klasickou výšivkou bavlnkou nebo jinou přízí. Zvlášť vhodné k výšivce jsou skleněné korálky, protože odrážejí světlo.
Pokud chcete tkaninu pošít hustě nebo použít velké těžké korálky, je potřeba se ujistit, že podklad je natolik silný, aby je udržel. Zároveň korálky nesmí propadat na druhou stranu, proto pokud chcete vyšívat na krajku, síťovinu nebo jiný materiál s volnou vazbou, je potřeba je podložit ještě jednou vrstvou tkaniny, aby měla výšivka pevný podklad.
Existují dvě metody přišívání korálků. Obě si ukážeme. Při první přišíváme ke tkanině jednotlivé korálky, při druhé použijeme předem navléknutou šňůrku, kterou klademe a přišíváme ke tkanině.

Při přišívání jednotlivých korálků protáhneme jehlu tkaninou i korálkem. Vpíchneme, protáhneme a jehlu vytáhneme v místě dalšího korálku. Tento postup opakujeme. Po každých přibližně pěti stezích zajistíme výšivku zadním stehem, zapošijeme ji. Případně můžeme každý korálek přišít dvakrát, pro větší pevnost. To je důležité například u lemu šatů nebo na jiném namáhaném místě, které jsme se rozhodli ozdobit.

V druhém případě, kladení navléknutých korálků, postupujeme tak, že položíme navlečené korálky na tkaninu. Navlékneme druhou nit a tou přišíváme návlek tak, že uděláme uzlík, jehlu s nití protáhneme na lícovou stranu a první korálek v řadě prošijeme, tím začátek upevníme. Každý další korálek přichytáváme k podkladu tak, že přišíváme ke tkanině nit mezi jednotlivými korálky. Pokud jsou korálky malé, je možné takto přišívat najednou dva nebo tři korálky. Vše si ukážeme v praxi.

Vyšívaná vánoční ozdoba s korálky

Budete potřebovat

  • skleněné korálky různých tvarů a velikostí
  • jehlu a nit
  • plátno
  • mizící fix
  • nůžky
  • tužku a papír
  • výplň (například vatelín)
  • stužku
 

postup

 

1 Budeme vytvářet ozdobu ve tvaru srdce. Nejprve si vytvoříme papírovou šablonu. Papír přeložíme na polovinu a nakreslíme na něj půlku srdce ve velikosti, jakou chceme ozdobu finálně mít. Poté srdce obkreslíme přerušovanou čarou asi centimetr od původního okraje (viz foto).

 

 

2 Nyní tvar srdce vystřihneme podle přerušované čáry.

 

 

3 Mizícím fixem srdce obkreslíme na tkaninu, kterou budeme pošívat korálky.

 

 

4 Obrys pak pečlivě nastehujeme.

 

 

5 Nyní vystřihneme vnitřní srdce.

 

 

6 Opět ho překreslíme na tkaninu a nastehujeme.

 

 

7 Nyní si do vnitřního srdce naaranžujeme korálky tak, jak je budeme chtít mít vyšité. Tento obrázek si buď překreslíme na papír, nebo ho vyfotíme a vytiskneme na tiskárně, tím budeme mít vzor, podle kterého budeme dále pracovat.

 

 

8 Vyšívat začneme od středu srdce. Navlékneme jehlu s malým ouškem nití v barvě podkladu. Budeme vyšívat s dvojitou nití, na jejím konci uděláme uzlík. Jehlu vypíchneme do lícové strany, nabereme korálek, stáhneme jej k látce a jehlu vpíchneme do látky v délce korálku. Další vypíchnutí do líce bude u dalšího korálku. Občas zapošijeme.

 

 

9 Středový kříž doplníme menšími korálky.

 

 

10 Nyní vyšijeme tři skupinky vzoru po stranách středového kříže.

 

 

11 Okraj středového srdce nyní obšijeme korálky (viz informace v úvodu). Pokud chceme našívat korálky těsně ležící u sebe kolem motivu, navlékneme si je na nit. Potom je vedeme po obrysu srdce a za každým korálkem přišijeme kratičkým kolmým stehem nitku, na níž jsou korálky navlečené. Steh vytvoříme co nejblíže korálku. Posuneme druhý korálek a pokračujeme stejně do konce šňůrky.

 

 

12 Jakmile máme celé srdce vyšité, vystřihneme ho po obrysu nastehovaného většího srdce. Stejně velké srdce vystřihneme na zadní část ozdoby.

 

 

13 Obě srdce k sobě z rubu sešijeme zadním stehem. Ponecháme pouze malý otvor na obrácení na líc. Tímto otvorem také srdce vyplníme výplní a poté zašijeme. Místa sešití zakryjeme našitou stuhou. V horní části srdce ji zavážeme na mašličku, případně z ní vytvoříme poutko na zavěšení na stromeček.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Ušijte si pizzu!

Ušijte si pizzu!

Máte doma malé kuchaře či kuchařinky? Vytvořte si spolu s nimi pokrmy, které se nezkazí a zůstanou stále čerstvé a k nakousnutí. Co třeba pravou domácí pizzu? Pusťte se do toho s námi.

Celý článek

Léčivé borůvky

Léčivé borůvky

Většina z nás má ráda tmavě modré borůvky. Můžete si z nich připravit nejen výborný ovocný moučník, ale i jiné zdravé dobroty, které vám přijdou vhod v zimě.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.