V přirozeném prostředí roste klikva na vlhkých rašeliništích

Vypěstujte si brusinky na zahradě

Brusinková omáčka ke zvěřině a zavařené brusinky či klikva ke svíčkové patří do české kuchyně snad odjakživa. Ale kde je nasbírat, když klikva u nás neroste a brusinka je ve volné přírodě chráněná?

Zkuste si je vysadit na zahradě. Jejich pěstování není příliš náročné, důležité je připravit jim podmínky, ve kterých se jim bude dařit.

Brusinku můžete vysadit na záhon, do skalky, k rododendronům a azalkám nebo do vřesoviště.

Brusnice brusinka

Nejlepším obdobím k vysazení brusinky (Vaccinium vitis-idaea) je jaro či podzim. Ke svému růstu potřebuje brusinka stejné podmínky jako borůvka, tzn. kyselou půdu (pH 3,5–4,5) a slunné stanoviště. Růst dokáže sice i v polostínu a stínu, ale plodí pak méně nebo vůbec.
Převážná část půd v našich zahradách není k pěstování brusinky vhodná. Potřebují upravit kyselost a těžší jílovité půdy je třeba vylehčit. Vhodným substrátem ke zvýšení kyselosti může být například speciální směs určená pro vřesovištní rostliny či rododendrony. Čistou rašelinu nepoužívejte, špatně přijímá vodu a rostliny v ní trpí suchem. Těžší půdy vylehčíte přidáním pilin a drcené kůry z jehličnatých dřevin, které rýčem nebo motykou zapravíte do hloubky 20–30 centimetrů. Na hnojení není brusinka náročná. Pro její růst a plodnost je důležitý dostatek organické hmoty v půdě (rašelina, kůra, piliny, lesní hrabanka), jejímž rozkladem se potřebné živiny uvolňují.

Na zahradě připravte pro brusinky speciální půdu vhodnou pro vřesovištní rostliny

Výsadba a sezonní péče

Brusinku můžete vysadit na záhon, do skalky, k rododendronům a azalkám nebo do vřesoviště. Optimální spon je 45 x 45 centimetrů, může být ale i volnější. Rostliny citlivě reagují na zaplevelení, boj proti plevelům je tudíž důležitým opatřením před výsadbou i během celého roku. Brusinka vytváří mělkou kořenovou soustavu, proto ji nikdy neokopávejte. Běžný plevel pouze vytrhejte a vytrvalé plevele likvidujte pomocí kontaktního herbicidu. V boji proti plevelům se osvědčilo také mulčování drcenou kůrou, štěpkou a pilinami z jehličnatých dřevin, příp. i jehličím a lesní hrabankou. Mulčování navíc v okolí keříků udržuje rovnoměrnou vlhkost. Řez brusinka téměř nepotřebuje. Výjimkou jsou pouze porosty starší šesti až sedmi let, které brzy zjara seřízněte na výšku pět až sedm centimetrů nad zemí. Rostliny pravidelně zalévejte a k zálivce používejte měkkou nebo dešťovou vodu, která půdu nezasoluje.

Pro pěstování na zahrádkách nabízí trh řadu šlechtěných odrůd brusinek

Plodnost a odrůdy

Brusinky často plodí už rok po výsadbě, pořádnou úrodu vám ale poskytnou až ve třetím roce. První úroda dozrává obvykle od poloviny července do poloviny srpna, avšak až ta podzimní, od poloviny září do poloviny října, bývá bohatší. Pro pěstování na zahrádkách nabízí trh řadu šlechtěných odrůd, například ‚Koralle‘, ‚Red Pearl‘, ‚Linnea‘, ‚Sanna‘, ‚Ida‘, ‚Minor‘ nebo ‚Langlois‘, které v katalozích najdete pod označením kanadské brusinky. Většina odrůd se od sebe liší výškou růstu a termínem plodnosti. Letošní novinkou je právě odrůda ‚Langlois‘ s oválnými, korálově červenými a až centimetr velkými plody.

Pro gurmány i jako lék

Plody brusinek působí dezinfekčně a protizánětlivě, zejména na močové ústrojí. Pro vyšší obsah kyseliny šťavelové se zvýšená konzumace brusinek nedoporučuje lidem náchylným na tvorbu ledvinových kamenů. V lidovém léčitelství se čaj a nálev ze sušených brusinkových plodů používá jako podpůrný prostředek při léčbě cukrovky a revmatismu. A v kuchyni? Brusinky jsou výbornou přílohou k jídlům ze zvěřiny, drůbeže a sýra, ideální k přípravě omáček, je z nich vynikající džem, osvěžující džus, sirup kompot a můžete je sušit i zamrazit.

V přirozeném prostředí roste klikva na vlhkých rašeliništích

Klikva bahenní

Klikva (Vaccinium oxycoccus) nebo také mechová brusinka či klikva žoravina je žíznivější příbuzná brusnice brusinky. V přirozeném prostředí roste na vlhkých rašeliništích, na zahradě jí vhodné podmínky musíte vytvořit. V nárocích se klikva shoduje s brusinkou, včetně nízkého pH půdy. Sazenice vysazujte do mokrého substrátu ve sponu 25 x 25 centimetrů, ale tak, aby sedm centimetrů balu vyčnívalo nad úroveň terénu. Povrch substrátu pak zakryjte mulčem z pilin a rašeliny smíchaných v poměru 2:1. Výsadbu je opět nutné řádně zalít měkkou, nejlépe dešťovou vodou a během vegetace porost udržovat stále vlhký. Jednodušším způsobem je pěstování klikvy v nádobách. Tehdy však nesmíte zapomenout na pravidelné přihnojování speciálním hnojivem určeným pro borůvky a kyselomilné rostliny a zalévat rostliny tak, aby měly v podmisce vždy dostatek vody.

Plodnost a odrůdy

Klikvu v nabídce zahradnictví nehledejte. Sazenice se totiž prodávají pod označením velkoplodá či americká brusinka. Při výběru dejte přednost raným a středně raným odrůdám, například ‚Big Pearl‘, ‚Howes‘, ‚McFarlin‘, ‚Stevens‘, ‚Ben Leer‘ nebo ‚Growley‘, a pozornost věnujte i jejich samosprašnosti či cizosprašnosti. První významnější úrody se, tak jako u brusinky, dočkáte po dvou až třech letech. Plodnost klikvy podmiňuje dostatečný počet plodonosných výhonků, jejichž růst podpoříte jarním řezem, kdy vzpřímené výhonky vyrůstající z plazivého stonku zkrátíte asi o třetinu.

Plody klikvy se sbírají ručně, jakmile se převážná část bobulí vybarví do různých odstínů červené barvy. Podle odrůdy a místních podmínek to bývá zpravidla od poloviny září až do zámrazu.

Klikva v kuchyni

Je zdrojem vitaminu C a betakarotenu, obsahuje také vitaminy skupiny B1 a B2, stopy draslíku, manganu a železa, vlákninu, bioflavonoidy, organické kyseliny a pektin. V kuchyni nahradí brusinkový kompot nebo se zavařuje ve vlastní šťávě. Jako prevence proti nachlazení a horečce výborně pomáhá čaj či vylisovaná šťáva z plodů klikvy.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Hrát loutkové divadlo začala Hanka Čížková už v osmi letech. Ještě více ji ale o několik let později zaujalo vyřezávání loutek ze dřeva. Jako řezbářka a loutkářka pak pracovala v plzeňském Divadle ALFA nebo v Loutkovém filmu ve Studiu Jiřího Trnky v Praze. Před lety založila vlastní autorské divadlo Divadýlko HáČek. Loutky ji tak provázejí po celý profesní život.

Celý článek