Vybíráme plynový gril

Vybrat si dobrý plynový gril není jen tak – je potřeba zohlednit spoustu parametrů, například jeho velikost a mobilitu, výkon, možnost zdravého grilování a spoustu dalších. Poradíme vám, jak na to.

Plynové grily mají oproti grilům na dřevěné uhlí dvě velké výhody: lze je použít téměř okamžitě – stačí otočení knoflíkem – a jejich výkon můžeme regulovat. Není třeba, aby výkon byl co nejvyšší, ale aby byl dostatečný vzhledem ke grilovací ploše. U běžného rodinného grilu by se měl pohybovat v rozmezí 6–10 kW. Součástí grilu je samozřejmě plynová bomba, která se staví na zem za gril, ty menší lze umístit do skříně pod grilem.

 

Zdravější grilování

Grily jsou dnes vybavovány novými technologiemi, které zaručují zdravější, chutnější, rychlejší a ekonomičtější přípravu pokrmů. Například některé plynové grily od renomovaného amerického výrobce Char-Broil v sobě mají zabudovaný unikátní patentovaný systém TRU-Infrared pracující s infračerveným teplem. Ten zaručí, že steaky budou šťavnaté uvnitř a s lahodnou kůrčičkou na povrchu. Griluje se totiž pomocí horkého vzduchu. Systém zajišťuje rovnoměrný ohřev (rozložení tepla) po celé grilovací ploše. Tento gril má o 30 % nižší spotřebu plynu oproti tradičním plynovým grilům. Příprava pokrmů je rychlejší a při širokém rozsahu teploty; nedochází ke vzplanutí odkapávaného tuku.

Grily švýcarské značky Outdoorchef mají technologii Funnel, která umožňuje otočením trychtýře pod grilovací mřížkou nasměrovat žár na připravované potraviny buď přímo (např. na steaky, pizzu), nebo nepřímo (zelenina, uzení, pomalé úpravy masa). Přístroj tak zastane i funkci trouby, sporáku, udírny či pece na pizzu. Trychtýř zároveň odvádí veškerý odkapávající tuk i šťávy do sběrné misky, aby se nedostaly do ohně.

Grily značky Campingaz zas disponují technologií RBS (Radiant Burner Systém). Keramické hořáky jsou umístěny po bocích grilovací vany, díky čemuž šťávy z pokrmů na ně neodkapávají a tuk se tak nepřipaluje. Rozptylovače tepla zajistí rovnoměrné dosažení teploty mezi 250 a 300 °C po celé grilovací ploše.

Systém Flame Tamer, se kterým se můžeme setkat u grilů značky BBQ či Compass, se také týká nahřívání – nad hořáky je kovový profil, který zabraňuje odkapávajícímu tuku dostat se do plamene. Místo toho tuk stéká po stranách grilu do odkapávací misky ve spodní části grilu.

 

Praktické vybavení

Při přípravě různých omáček nebo jiných pokrmů oceníme přídavné boční hořáky. Postranní odkládací plochy (většinou sklopné) umožní pohodlnou přípravu pokrmů, další odkládací poličky nebo závěsný systém zas odložení grilovacího náčiní.

Integrovaný teploměr na víku ukazuje průběžnou teplotu uvnitř grilu. Ideální pro grilování je kolem 250 °C. Výhodou je elektronické zapalování. Praktický je dělený rošt, kdy lze vyjmout jednu jeho část a nahradit ji například kamenem na pečení pizzy, litinovým tálem pro kontaktní grilování, speciální pánví a podobně. Sklopné víko, jímž jsou vybaveny všechny větší grily, udrží teplotu a ochrání grilované potraviny i před náhlým deštíkem.

A pokud se nejedná o malý stolní gril a vy počítáte s jeho častějším přesouváním, vyberte si model opatřený kolečky a nepříliš těžký. Většina grilů váží 10 až 30 kg, ale některé i 70 kg.

Plynové grily nabízejí například značky Weber, Campingaz, BBQ, Barbecook, Char-Broil, Avenberg, Compass. Ceny se pohybují zhruba od dvou tisíc až do několika desítek tisíc korun. Na trhu jsou i tak zvané hybridní grily, které fungují na plyn i dřevěné uhlí, například Combo II značky Activa.

www.campingaz.com/cz, www.datart.cz, www garland.cz, www.grilykrby.cz, www.mountfi eld.cz

 


Gril Mr. Black značky Char-Broil se systémem TRU-Infrared, s grilovací plochou 42 × 42 cm, litinovými rošty potaženými porcelánovou vrstvou a mřížkou na rozpečení pečiva

 

 


Party grill 200 lze použít jako gril i klasický vařič. Díky odnímatelným nohám a uzamykatelnému víku ho můžeme snadno přepravovat. Kartuš Campingaz CV Plus lze odpojit, i když není prázdná

 

 


Gril Australia 445 G značky Outdoorchef s technologií Funnel, s vysokým rozpětím teploty (110–500 °C), teplotu lze velmi přesně regulovat. Rošty z keramického smaltu se snadno udržují

 

 


Gril Ascona 570 G značky Outdoorchef. Díky jednoduchému a kompaktnímu designu je optimální pro grilování i tam, kde je málo místa

 

 


Přenosný Weber Go Anywhere můžete vzít s sebou na výlet. Jeho hmotnost je 6 kg

 

 

 


Text: tvr; foto: archiv firem

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek