Výběr, pokládka a údržba dřevěné podlahy

Podlahy z přírodního dřeva se dnes považují za cenné a exkluzivní. Zároveň jde o tradiční, staletími prověřenou a praktickou podlahu, vlastně poměrně jednoduchou i na údržbu a opravy.

Chystáte-li se položit zcela novou dřevěnou podlahu, máte několik možností. V novostavbách či v kompletně modernizovaných nemovitostech můžete zvolit některou ze současného sortimentu vícevrstvých dřevěných podlah nebo jít klasickou cestou a udělat podlahu z dřevěných palubek spojených na pero a drážku, nebo dokonce z tradičních dřevěných fošen.

Prodejci podlah zpravidla zahrnují mezi dřevěné podlahy i podlahy parketové a lamelové za předpokladu, že jejich svrchní, nášlapnou vrstvu tvoří pravé dřevo. Je proto důležité ujasnit si s dodavatelem hned na počátku pojmy.

Plovoucí způsob pokládky je snadný, zvládne ho i šikovný laik

Dřevo a překližka

Dvouvrstvé dřevěné podlahy se skládají z nášlapné vrstvy z kvalitního dřeva a spodní, tzv. protitahové vrstvy z překližky. Taková skladba zajišťuje perfektní rozměrovou stabilitu podlahy při zachování dostatečně silné nášlapné vrstvy a velmi nízkou kročejovou hlučnost oproti plovoucím podlahám.

Třívrstvé dřevěné podlahy se skládají ze tří vrstev masivního dřeva lepených k sobě. Jedná se o horní, nášlapnou vrstvu středovou vrstvu neboli jádro a spodní, protitahovou vrstvu. Spodní dvě vrstvy tvořící konstrukci lamel jsou lepené do kříže, což posiluje jejich stabilitu. Vrchní, nášlapná vrstva je u těchto typů podlah vyráběná z tvrdého a odolného dřeva. Mezi nejčastěji používané dřeviny patří buk, dub, jasan či bambus. Nášlapná vrstva má obvykle tloušťku 3 až 5 mm, což je tloušťka, která umožňuje tři až čtyři kompletní renovace podlahy.

U třívrstvých podlah bývá nášlapná vrstva tvořena malými lamelami nebo jedním plátem masivní vrstvy. Speciální variantou jsou rošády (malé kousky dřeva spojené v pásech) a bambus.

Nosnou část třívrstvé dřevěné podlahy tvoří tzv. středová vrstva, obvykle ze smrkového nebo z borového dřeva, MDF (dřevovláknitých) desek nebo překližky. Zvláště v případech, kdy je nášlapná vrstva z menších dílců (parkety), je velmi důležitá i spodní, protitahová vrstva, zpravidla silná dva milimetry a vyrobená ze smrkové dýhy.

Tradiční palubky s perem a drážkou se nejčastěji šroubují na dřevěný rošt

Jak pokládat podlahu

Pro různé typy dřevěných podlah existují i doporučené způsoby pokládky. Patří mezi ně pokládka plovoucím způsobem, celoplošné lepení nebo šroubování na dřevěný rošt.

Plovoucím způsobem se prkna či lamely pokládají na izolační podložku a poté se spojují vloženými sponami, které prkna přitáhnou k sobě. Nic se nelepí, nešroubuje ani nepřitlouká, podlaha není s povrchem podkladní vrstvy spojená, ale takzvaně na něm plave. Proto tedy plovoucí podlaha.

U celoplošného lepení se prkna lepí na dokonale vyrovnaný podklad pomocí polyuretanového či silanového lepidla. Lepidlo se nanáší na podklad zubovou stěrkou a mělo by mít tzv. dobu otevření (než začne schnout a přestane lepit) alespoň 60 minut.

U tradičních masivních podlah z palubek či fošen se obvykle upřednostňuje pokládka na dřevěný rošt položený kolmo ke směru prken. První a poslední řada se šroubuje shora skrze prkno, ostatní pak přes pero.

Někteří výrobci uvádějí, kolikrát lze svrchní, nášlapnou vrstvu podlahy kompletně obnovit

Údržba a opravy

Základem trvanlivosti povrchu dřevěných podlah je kvalitní lak. U jednotlivých typů vícevrstvých dřevěných podlah vám prodejce doporučí lak podle toho, z jakého dřeva je vyrobená nášlapná vrstva.

U klasických palubek z měkčích dřev, tedy ze smrku, borovice či modřínu, zvolte podlahový lak, který povrchovou vrstvu co nejvíce zpevní. Dřevo však může být ošetřeno i nejrůznějšími vhodnými oleji či vosky. Volba nátěrové hmoty, kterou použijete k úpravě povrchu, je zásadní i z hlediska pozdější údržby a opravy podlahy.

www.floorwood.cz, www.eamadeo.cz, www.colorlak.cz

 

Charakteristický povrch včetně známek opotřebení je na podlahách z přírodního dřeva nejcennější


Jak na kvalitní podklad

  • Dřevěné podlahy vyžadují kvalitní a vyrovnaný podklad tvořený vrstvami betonu a izolace.
  • Od terénu směrem k finální vrstvě začíná tento podklad zhutněnou drenážní vrstvou štěrkopísku nebo kameniva silnou 150 až 200 milimetrů.
  • Na tuto vrstvu se položí vrstva podkladního betonu o síle 100 milimetrů, zpevněná kari sítí.
  • Pak následuje hydroizolační vrstva z asfaltových pásů a na ni tepelná izolace z polystyrenu o tloušťce 60 až 120 milimetrů.
  • Na polystyren přijde hydroizolační vrstva z asfaltových pásů nebo fólie.
  • Následuje roznášecí vrstva betonové mazaniny, silná 50 až 60 milimetrů.
  • Na ni po vyzrání betonu pokládáme dřevěnou podlahu.

 


Text: red; foto: archiv firem

Další články

Ozdobná koule s tújí

Ozdobná koule s tújí

Nevíte, co s ostříhanými větvičkami tújí? Použijte je k výrobě této jednoduché dekorace. Budete ji mít hotovou za chvilku a může vám zdobit stůl celou zimu.

Celý článek

​ Krabičky na karty

​ Krabičky na karty

Pěkná dřevěná krabička se může stát vděčným dárkem, zejména pokud ji vlastnoručně vyzdobíte a vytvoříte tak jedinečný kousek. Může sloužit třeba jako úschovna na karty.

Celý článek

Hruškové mlsání

Hruškové mlsání

Dopřejte si sladkou tečku za podzimním menu v podobě hruškového koláče, muffinu nebo slaďoučké pečené hrušky. Určitě si trochu toho ovocného mlsání zasloužíte!

Celý článek

Brambory na slano i na sladko

Brambory na slano i na sladko

Jídla z brambor se nikdy neomrzí. Vyzkoušejte tradiční a osvědčené recepty, které přijdou chuti nejen na podzim. Co takhle švestkové knedlíky, bramborový guláš nebo bramboráčky se slaninou?

Celý článek

Přečtěte si

Na statku v České Kanadě

Na statku v České Kanadě

www.chatar-chalupar.cz

Projíždíte-li Radíkovem, nemůžete si nevšimnout krásně opraveného statku se zdobenými zelenobílými vraty. Srdce každého milovníka dobře udělaných rekonstrukcí však zaplesá i uvnitř.

Rodinný dům jako hlediště do krajiny

Rodinný dům jako hlediště do krajiny

www.peknebydleni.cz

Zdálo by se, že u bydlení nás už nic nemůže překvapit. Mění se sice technologie konstrukcí, vyvíjí se životní styl, zdokonalují se domácí spotřebiče, ale podstata zůstává stejná, stále potřebujeme prostory pro spaní, hygienu, vaření a stolování, odpočinek a vzájemnou komunikaci. Ale všechno může vypadat i jinak…