Rohové jídelní lavice

Rohová lavice u jídelního stolu nahradí několik židlí. Ideální využití má na chatách a chalupách, ale hodí se i do běžné kuchyně. Jaké jsou její výhody?

Potřebujete zařídit jídelní kout a rozhodujete se, zda budou stát kolem stolu jen židle, nebo i lavice? Nabízí se nejen lavice rovná, ale i rohová.

Rohová lavice Miami má potah z imitace bílé kůže (Kika)

Výhody rohové lavice

Na lavici se vejde více lidí než na jednotlivé židle. Pokud je jídelní kout v rohu místnosti, nebude také zeď otlučená od odsouvaných židlí. Máte-li na jídelní sestavu místa dostatek, třeba ve velké obytné kuchyni, lavice postavená v prostoru umožní optické rozdělení místnosti. Jedinou nevýhodou může být, pokud sedíte uprostřed lavice a chcete vstát, že se musí zvednout i ostatní.

Lavice, stůl a židle ze smrkového dřeva jsou patinovány mořidlem, s povrchovou úpravou tvrdým voskovým olejem. (Truhlářství Mádle)

Sezení na lavici, kde vás od spolustolovníků nedělí prostor mezi židlemi nebo jejich opěrky, umožní bližší kontakt mezi lidmi a především s dětmi. Pro menší děti je lavice bezpečnější než židle, nepřevrátí se, pravděpodobnost pádu je podstatně menší a matčina nebo otcova pomocná ruka je hned vedle.

U rohové lavice a židlí zdobí opěradla pravidelně se střídající užší a širší příčky

Místo pro odpočinek

Rohovou lavici nevyužíváme jen při stolování, dá se na ní i příjemně odpočívat. Někdo si u stolu rád čte, luští křížovky, věnuje se ručním pracím. Když si chce pochutnat na odpolední kávě a svačině, nemusí hledat místo, kam literaturu či pletení uklidit, jednoduše je položí na lavici vedle sebe. Majitelé psa nebo kočky vědí, že se domácí mazlíčci rádi usadí u svého pána. Na lavici je k tomu prostoru dost.

Kuchyňský rohový set v rustikálním stylu se vejde i do malé kuchyně

Řada lavic disponuje i úložným prostorem pod sedáky. Někdy jen mělkým, ale pokud je podnož lavice uzavřená ze všech stran, vejdou se do něj i polštáře či deky. Ty využijete, když budete chtít na lavici odpočívat vleže.

Jakou vybrat

Rohová lavice se hodí jak k menšímu, tak k rozměrnějšímu stolu. Hotové jídelní sestavy s rohovou lavicí se nabízejí většinou v menším provedení pro pět stolovníků a bývají čalouněné. Řada našich větších i menších výrobců dřevěného nábytku má v sortimentu kromě stolů a židlí i rohové lavice, které vyrábí na míru. Stačí si vybrat typ, rozměry a povrchovou úpravu.

Kombinace bílé či krémové a přírodního dřeva se hodí do stylového i moderního interiéru. (Art-Style)

Lavice se liší především tvarem a provedením opěradla – to může být plné, s příčkami hladkými, soustruženými i různě tvarovanými, svisle nebo ozdobně rozmístěnými.

Nohy může zpevňovat trnož, jindy jsou nohy soustružené. Lavice s úložným prostorem má podnož zakrytou, opěradlo je v tom případě také plné. Stoly bývají se zásuvkami.

Lazury i patina

Jídelní soupravy jsou vyráběny většinou z měkkého smrkového nebo borovicového dřeva. To si může ponechat přírodní barevnost nebo je povrchově upraveno nejčastěji hnědými, bílými, zelenými či modrými lazurami. Ty jsou pak voskovány nebo lakovány. Dřevo může být také natřeno barvou a „zestařeno“, aby získalo patinu. Populární barvy jsou v současné době krémové či bílé patiny v duchu Provence stylu. Nábytek lze ozdobit i malovanými motivy, třeba podle vaší vlastní předlohy.

Bílá rohová lavice s dekorativně pojatým opěradlem i stůl se soustruženými nohami působí noblesně. Klasické dřevěné židle nahradily celovyplétané z běleného ratanu

 

 


Text: tvr; foto: V. Hájek, J. Hejzlar, P. Veselý a archiv firem

Další články

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Letničky na kamennou zídku

Letničky na kamennou zídku

Které květiny vysadit pro zkrášlení či zakrytí kamenné zahradní zídky? Zkuste zkombinovat například osvědčené petúnie s ostálkami, balzamínami a dalšími kráskami.

Celý článek

Mini domečky ze dřeva

Mini domečky ze dřeva

Malé domečky patří mezi kouzelné dekorace, které váš interiér zútulní a vnesou do něj prvek hravosti. Můžete si je snadno vytvořit z různých materiálů – například ze dřeva.

Celý článek

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy můžete natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto druhů nátěrů má své klady, zápory i specifika pro využití podlahy a její údržbu. Přečtěte si, podle čeho si správně vybrat.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.