Věšíme záclony a závěsy

Záclony a závěsy hrají v interiéru velkou roli, dokážou místnost krásně zútulnit a barevně osvěžit. Při jejich výběru bychom ale měli myslet i na to, jakým způsobem je na okna pověsíme.

Nejdříve musíme vědět, zda budou v místnosti jen záclony či závěsy, nebo obojí, podle toho vybereme systém s jednou, nebo více kolejničkami, lanky nebo tyčemi. Záleží i na hmotnosti textilie a zda ji budeme denně posunovat, nebo bude spíše dekorativním prvkem, jestli má krýt jen okno, nebo větší část stěny.

 

Kolejničky a lanka

V interiérech s velkými prosklenými plochami, kdy chceme mít záclonu nebo závěsy od stěny ke stěně a od stropu k podlaze, je ideální zvolit kolejničky ukotvené do stropu, kolejničky montované pomocí držáků před stěnu nebo lankové systémy, což jsou vypnuté ocelové struny upevněné do stropu nebo na zeď. Kolejničky mohou být i lomené. Lanka jsou ideální pro záclony a lehčí závěsy, jejich délka je ale omezena, jinak by se prověšovala.

 

Garnýže s tyčemi

Pro klasické chalupy a chaty s menšími okny se více hodí garnýže s tyčemi. Může být i jedna delší nad dvěma okny, ale častěji má každé okno vlastní garnýž. Prodává se jako komplet, jež zahrnuje záclonovou tyč, nosníky, koncovky i kroužky. Nebo si ji sestavíme ze samostatně prodávaných částí. U tyče si tak můžeme vybrat tloušťku, materiál (dřevo, kov, plast), povrchovou úpravu a délku, u nosníků (držáky, konzoly) tvar, délku a způsob ukotvení – na zeď nebo strop. Široký výběr je u ozdobných koncovek tyčí, mohou být nejen ze dřeva a z kovu, ale i z porcelánu, keramiky, ze skla. A konečně tu máme i kroužky a žabky (skřipce, klipy) nebo háčky pro zavěšení textilie.

Dekorační hák je dalším zdobným prvkem, kterým si můžeme zkrášlit okolí okna

Boční konzoly a truhlíkové garnýže

Jednoduchým řešením (například když potřebujeme mít závěs dál od okna) je kovová nebo dřevěná boční konzola, která se montuje na protilehlé stěny v ose tyče (systém známý ze šatních skříní). Na chalupách jsou oblíbené i truhlíkové dřevěné garnýže (většinou pro montáž na stěnu) s dekorativními tvary krycích čel nebo nahoře s poličkou.

Krátká bavlněná záclonka nebrání ve výhledu, a přitom místnost krásně zútulní

Chytré tyče a vitrážky

Usnadnit instalaci nebo manipulaci nám můžou roztažitelné záclonové tyče nebo tyče s kolejničkami, které umožní záclonu nebo závěs dotáhnout na kraj až za nosníky. Rozpěrné tyče jsou ideální nad okna do hodně úzkých místností (nebo do výklenků, chodeb či koupelen). Instalují se bez vrtání, konstrukce tyče s pružinou ji umožňuje rozepřít ode zdi ke zdi, od 70 do 220 cm. Na krátké záclonky do kuchyňských oken jsou vhodné slabé vitrážkové tyče, většinou teleskopické, které lze montovat přímo na křídlo okna nebo do špalety.

K venkovským oknům se hodí klasické garnýže, jemné záclony propustí hodně světla

Upevnění textilie

Nejvíc možností nabízejí tyče. Závěs na ně navlékneme pomocí tunýlku vypracovaného v horní části, našitými širokými poutky nebo přivážeme přišitými stužkami. Přímo do vyztuženého horního lemu je možné nechat vsadit velké kroužky, kterými závěs na tyč navlékneme. Chceme-li použít na tyči masivní kroužky, spojíme je se závěsem zavěšenými žabičkami, do kterých látku uchytíme. Pokud je textilie na rubu opatřena řasicí páskou s očky, použijeme ji na spojení závěsu a kroužků háčky. Podle toho, do jaké výšky je navlékneme, kroužky (a tyč) budou, nebo nebudou vidět.
Na lanka se většinou používají kroužky vsazené do látky, žabky nebo háčky. Kolejnice mají speciální jezdce s háčky.

Pěkná kovová garnýž s dekorativní hlavicí se hodí k jednobarevným zatemňovacím závěsům

Třešnička na dortu

Tou jsou dekorační držáky, háky a spony, které drží závěs po straně okna. Jiným řešením může být různě zdobený pruh látky, saténové šňůry a podobně, kterými závěs spoutáme. Udržet je na místě pomůže malý háček ve zdi.

pomocí vsazených velkých kroužků


Text: tvr; foto: Shutterstock

Další články

Větve a špalky v interiéru

Větve a špalky v interiéru

Dřevo v bytě nemusí být jen materiálem na nábytek. Jako funkční doplňky i dekorace se v interiéru uplatní různě silné větve a kmínky stromů, plátky a pláty dřeva i celé špalky.

Celý článek

Jak vybírat vchodové dveře

Jak vybírat vchodové dveře

Při výběru vchodových dveří hraje rozhodující roli vzhled, ale i materiálové provedení, bezpečnostní prvky i tepelněizolační vlastnosti. Někdy je nejlepší nechat vyrobit repliku.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Přečtěte si