Veselé lampionky mochyně peruánské

Nejen, že vám na podzim ozdobí zahradu, ale navíc má chutné plody, které se prodávají pod názvem physalis nebo inka třešeň. Proč za ně ale zbytečně utrácet, když si je můžete vypěstovat?

Pro všechny druhy mochyní je typickým znakem kalich podobný miniaturnímu čínskému lampionku. Mochyně známá jako židovská třešeň (Physalis alkekengi var. franchetti) patří mezi ozdobné druhy a často se používá do suchých vazeb. Příbuzná mochyně peruánská (P. peruviana) se také pěstuje jako okrasná rostlina, navíc je ale i jedlá. Její hustě chlupatá lodyha dorůstá do výšky jednoho metru i více.

Nenápadné květy se objevují koncem června, jsou světle zelené s fialovými skvrnami a později se z každého vyvine jedlá žlutá až oranžová bobule. Zajímavostí je, že rostlina kvete jen v noci. Variety se od sebe liší velikostí a barvou plodů – P. peruviana edulis má plody oranžové, plody P. peruviana violacea jsou větší a fialové.

Nároky a péče

Ve své domovině (v Jižní Americe) je mochyně peruánská vytrvalá rostlina, u nás se ale pěstuje jako jednoletá. Nároky má podobné jako rajčata – vyhovuje jí teplá poloha a propustná lehčí výživná půda, potřebuje slunce a během vegetace pravidelnou zálivku. K předpěstování se mochyně vysévá už v lednu. Jakmile pominou mrazíky, vysazují se sazenice asi 70 centimetrů od sebe, protože se silně rozrůstají. Vzhledem k výšce v dospělosti jsou rostliny náchylné ke zlomení, a je proto vhodné k nim umístit podpěry.

Mochyně během růstu žádnou zvláštní péči nepotřebuje, snad jen občasnou kontrolu škůdců. Za sucha totiž trpí nálety molic, za vlhka se na ní zase mohou objevit plísňové choroby, například botrytida. Účinnou ochranou proti plísním je udržení vzdušného porostu a přiměřená zálivka – rostliny musejí do večera oschnout.

Sklizeň až do zimy

Plody mochyně peruánské dozrávají v září a říjnu, kdy květní kalichy začínají zasychat a jejich barva se změní ze světlezelené v nažloutlou. Se sklizní nemusíte spěchat, klidně plody sbírejte až do prvních mrazíků. Bobule mochyně připomínají chutí angrešt s jemným ananasovým aroma a je možné je i se suchým kalichem skladovat několik měsíců. Oranžové bobule jsou velice dekorativní a vhodné jak k přímé konzumaci, tak do ovocného salátu, na dort, k výrobě marmelády, kompotu či šťávy. Působí močopudně a zlepšují látkovou výměnu. Chutnají-li plody příliš kysele, byly pravděpodobně utrženy moc brzy. Lze je sice nechat dozrát podobně jako zelená rajčata, získají tím ale více na barvě než na chuti.

Mochyně v květináči

I doma za oknem si můžete vypěstovat bohatou úrodu tohoto chutného ovoce. Přestože se na záhonu pěstuje mochyně peruánská jako jednoletka, zkuste ji přezimovat doma. Ještě před příchodem mrazů mochyni vyryjte a zasaďte do květináče (průměr volte raději větší) s běžným substrátem pro pokojové rostliny. Přes zimu ji mírně zalévejte a dopřejte jí co nejvíce slunce a světla. Brzy zjara se na rostlině objeví květy a koncem března i plody, které však budou menší než při pěstování mochyně ve volné půdě.


Physalis v čokoládě

Vyzkoušejte tuhle zdravou dobrůtku!

Budete potřebovat:

  • kvalitní čokoládu s vysokým podílem kakaa
  • vychlazené plody physalisu

recept

Čokoládu rozpusťte ve vodní lázni. Lístky kolem zralého plodu šetrně otevřete a obraťte ke stopce. Vychlazené plody namáčejte (i vícekrát) v čokoládě a nechte ji ztuhnout na pečicím papíře.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Dekorativní brsleny

Dekorativní brsleny

Téměř po celý rok zdobí zahradu svými pěknými listy či pestrými plody. Existují druhy opadavé i neopadavé. Vyberte si z mnoha druhů brslenů. Který nejlépe vynikne právě v té vaší zahradě?

Celý článek

Přečtěte si

Bonusy teplého kabátu

Bonusy teplého kabátu

www.peknebydleni.cz

Nejjednodušší způsob, jak snížit náklady na vytápění, představuje důkladné zateplení domu. Úspora topných nákladů díky zateplení dosahuje u nás v průměru 50 %.

Život jako v oáze

Život jako v oáze

www.chatar-chalupar.cz

Katka Špačková a její muž Marek si splnili svůj velký sen. Šestým rokem budují v Orlických horách permakulturní zahradu. Co potřebují, to si vypěstují a sklidí, klidně i v největších mrazech.

Rdesno ptačí na nemoci stačí

Rdesno ptačí na nemoci stačí

www.floranazahrade.cz

Horohaše, chrusťák, koření stržné, krvavá rostlina, oupor, stozrno, štikavec, štukavka, vrabčí jazyk nebo zťukavka – už množství lidových názvů, kterých existuje více než dvacítka, dokládá, že rdesno ptačí je v lidovém léčitelství hodně a dlouho používanou bylinkou.