Velikonoční cukrovinky

Připravte koledníkům, kromě tradičních zdobených vajíček, i sladkou výslužku jako od cukráře. Uvidíte, jaký u nich budete mít úspěch.

Měkké velikonoční perníčky

Budete potřebovat

 • 800 g hladké mouky
 • 300 g medu
 • 300 g cukru
 • 300 g másla
 • 4 vejce
 • 100 ml mléka
 • 2 lžičky jedlé sody
 • 2 lžičky perníkového koření
 • 1 lžíci kakaa
 • na polevu:
 • 1 bílek
 • 1 lžičku solamylu
 • 170 g prosátého moučkového cukru
 • kvalitní potravinářské barvy

Med, cukr, máslo a žloutky dejte do mísy a dobře promíchejte. Pak přidejte mléko, kakao, sodu a koření, znovu promíchejte, přidejte mouku, zapracujte a nakonec opatrně vmíchejte sníh z bílků. Vše dobře zpracujte, z těsta udělejte bochníček a vložte ho do moukou vysypané nádoby. Těsto přikryjte a nechte odpočívat nejméně 12 hodin v lednici. Poté těsto vyválejte na tloušťku asi 3–4 mm a s pomocí tvořítek s velikonočními motivy z něj vykrajujte různé tvary. Pečte asi 6–8 minut v troubě předehřáté na 170 °C.
Připravte si polevu: moučkový cukr alespoň třikrát důkladně prosijte, pak k němu přidejte bílek a solamyl. Polevu důkladně vymíchejte dohladka vařečkou (nepoužívejte mixér, aby se do polevy nedostal vzduch). Poleva by měla mít hustotu asi jako pasta na zuby, pokud je hustá příliš, nařeďte ji pár kapkami citronové šťávy. Pokud chcete perníčky zdobit i jinou než jen bílou polevou, rozdělte si ji do několika mističek a v nich pak rozmíchejte jednotlivé barvy přidáním špetky (pozor, ať to nepřeženete) potravinářské barvy.


Tipy na zdobení

Poleva na vybarvování plošek by měla být trochu řidší, než poleva na zdobení detailů. Na plošky ji nanášejte pomocí štětečku.
Po nanesení každé barvy na perníček nechte polevu důkladně zaschnout.
Hustší polevu na detaily si naplňte do igelitového sáčku s ustřiženou špičkou. Otvůrek udělejte jen malinký, aby byla stopa pěkně tenká.
Na dozdobení perníčků můžete použít i drobné cukrářské ozdoby jako kuličky, srdíčka nebo kytičky, které přilepíte do ještě vlhké polevy.


Barevné sněhové pusinky

Budete potřebovat

 • 300 g cukru krupice
 • 150 g čerstvých vaječných bílků
 • kvalitní potravinářské barvy

recept

Troubu předehřejte na 100 °C. Bílky nalijte do mísy a s pomocí mixéru nebo ručního šlehače šlehejte – nejprve na malé otáčky, a když se začnou tvořit bublinky, přidejte na rychlosti a vyšlehejte pevný sníh. Poté postupně zašlehávejte cukr do sněhu – přidávejte ho po lžících, mixér mějte na nejvyšší stupeň. Po přidání poslední lžíce šlehejte ještě 7 minut na nejvyšší stupeň. Výsledné sněhové „těsto“ musí byt jemné, nesmí v něm být cítit krystalky cukru.
Chcete-li jen bílé pusinky, naplňte hmotu do cukrářského sáčku a s pomocí zdobicí špičky vytvořte na plech potažený pečicím papírem pusinky. Pokud chcete mít barevné, rozdělte si hmotu na více částí a každou obarvěte přidáním malého množství barvy.
Plech s pusinkami vložte do předehřáté trouby a nechte je sušit 35 až 45 minut.

 


Text: mik; foto: Shutterstock

Další články

Netradiční zeleninová jídla

Netradiční zeleninová jídla

Máte chuť vyzkoušet v našich krajích méně obvyklé, a přece výborné zeleninové pochoutky? Nechte se inspirovat zahraničními kuchyněmi a recepty s čekankou, artyčoky či fenyklem.

Celý článek

Domácí likéry

Domácí likéry

Ovocné likéry přijdou k chuti v každém ročním období. Udělejte si své vlastní, z ovoce ze své zahrádky. Chuť a vůni těchto dobrot si tak můžete vyladit podle svého jazýčku.

Celý článek

Neodolatelné pochoutky

Neodolatelné pochoutky

Jahody jsou svěží, lákavé svou barvou i vůní. Kdo by jim odolal? Naservírujte si je čerstvé jen tak v misce, jako zdravou svačinku, nebo z nich připravte vynikající dezert.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.