Včela je pro nás posvátný tvor

Pojďte se s námi podívat, jak se vyrábějí svíčky ze včelího vosku. A nejen to – v rukodělné dílně v Českých kopistech toho hendikepovaní zvládají ještě mnohem víc.

Chráněné bydlení, jehož součástí je bio-dynamický statek a rukodělné dílny v Českých Kopistech zvané také Camphill na soutoku, je jediným zástupcem tohoto celosvětového hnutí u nás. Camphillské společenství je založené na soužití s lidmi se speciálními potřebami. Rodina Lenhartových tak sdílí svůj životní prostor se sedmi mentálně postiženými lidmi. Jednou z mnoha aktivit, kterým se tu společně věnují, je výroba svící z včelího vosku.

 

Co je Camphillské hnutí

O Camphillském hnutí se toho u nás moc neví. Jednou z prvních vlaštovek je zapsaný spolek Camphill na soutoku, který pro působení v oblasti zemědělství založil obecně prospěšnou společnost Svobodný statek na soutoku. Součástí Camphillu jsou také dílny, v nichž vznikají rozmanité výrobky. „Kromě běžných aktivit v rámci slavností, ekovýchovných programů pro děti a mládež, dobrovolnických workcampů a jarmarků, na které zveme hosty s nejrůznějšími řemeslnými a uměleckými schopnostmi, se věnujeme v našich dílnách práci s ovčí vlnou a tkaní koberců. S našimi spolubydlícími také malujeme, zpíváme, někdy hrajeme divadlo a pravidelně se zabýváme i eurytmií,“ vypráví Jaroslav Lenhart.

 

Navazují na pražskou dílnu Ignis

Dílna, v níž se zpracovává včelí vosk a vyrábějí svíce, je nejnovějším projektem Camphillu. Navazuje na práci pražské dílny Ignis manželů Šilarových. „Předali nám ji mimo jiné proto, že jim současná legislativa už neumožňovala ekonomickou udržitelnost. Jsme vděčni za to, že na jejich práci můžeme navázat. Stále nás doprovázejí v procesu hledání nové identity naší svíčkařské dílny,“ přibližuje Jaroslav Lenhart. Svíčkárna vznikla v prostoru bývalé keramické dílny, kterou camphillští přestavěli.„Jsme stále v procesu, protože část dílny ještě čeká na realizaci. Práci jsme si vyzkoušeli skoro všichni a v tuto chvíli hledáme, kteří z našich spolubydlících by nám byli schopni nejlépe pomoci. Vyrábíme hlavně svíce, a to svíce máčené, stáčené a odlévané. Také děláme sady na domácí výrobu svíček a válcovaný a kusový vosk v různých barevných variantách pro domácí tvoření. V nabídce je také pár dekoračních předmětů,“ popisuje Jaroslav Lenhart.

 

Na začátku včela, na konci svíce

Camphillští chovali v Českých Kopistech vlastní včely, jenže loni jim všechna včelstva uhynula. Včela je pro ně posvátný tvor, proto se o ně učí pečovat co nejšetrněji a hledají alternativy v jejich chovu. A jaká je cesta od péče o včely až po samotný výrobek? „Na počátku je nezměrná píle a obětavost jednotlivce, tedy včely, pro společenství. Voskové plástve, které včely vytvářejí, to je vlastně domov; a ten stojí na počátku naší práce. Pak přijde včelař a odebere spíže toho domova a vezme z nich med. Spíže roztaví a je z nich včelí vosk, ve kterém je spousta pylu, propolisu, a dalších propriet, které se musí vyčistit, aby svíce dobře hořely,“ vypráví Jaroslav Lenhart.

 

Svíce máčené, stáčené i odlévané

Roztavený vosk se vyčistí speciální šetrnou metodou, která mu navrací jeho zlatavou barvu a přitom zachová poddajnost i vůni. Pak už se práce odvíjí podle toho, jaký typ svící z něj chtějí v Camphillu na soutoku vyrábět. Pro stáčené se musí nalít do forem, nechat ztuhnout, znovu zahřát, vyválcovat do dlouhých plátů, a ty se musí nařezat podle typu svící. U máčených stačí vyčištěný vosk nalít do velké nádoby a začít namáčet připravené knoty. Odlévané svíce vzniknou vyloupnutím z formiček, které se předtím naplnily tekutým voskem.

 

Povodeň jim pomohla

A co říkají na práci v dílně lidé, kteří tu pracují? „Ze začátku jsou každou prací nadšení. Po čase však je potřebná při vytváření pracovních návyků i určitá motivace. Je to prostě řemeslo, do kterého je potřeba proniknout. Je to běh na dlouhou trať a my jsme na začátku,” přiznává Jaroslav. Pro camphillské je to ve skutečnosti už druhý začátek. V roce 2013 je totiž postihla povodeň. „Nakonec pro nás znamenala velký přerod. Vlastně díky ní se nám spoustu věcí podařilo uvést do pohybu. A nápadů máme celou řadu. Dokončujeme projekt ubytování nazvaný Podkroví, jehož součástí je i další prostor svíčkařské dílny. Stále vylepšujeme také náš kulturní sál. Rekonstruujeme statek, kde vzniká ubytování pro dobrovolníky. A pak je mnoho drobných udržovacích a renovovacích prací, na které je stále málo času a prostředků.“

 

Hledají včelaře i odbytiště

Camphill v Českých Kopistech a jeho svíčkařskou dílnu lze finančně podpořit. „Stále je otevřena sbírka na dokončení svíčkařské dílny, kde nám chybí ještě přibližně půl milionu korun. Hledáme spolupracující včelaře, od kterých bychom mohli odkupovat vosk přímo. Teď také hledáme odbytiště pro naše svíce. Ale podpořit nás můžete už jen tím, že na nás v dobrém myslíte. Podpora závisí na každém člověku, na jeho možnostech, schopnostech a jeho zájmu o společnou věc. Co se u nás děje, můžete sledovat na našich stránkách svickarna.camphill.cz,“ připomíná Jaroslav Lenhart a radí všem, aby si med kupovali od známého včelaře, o němž vědí, že se o včely stará dobře a s úctou.

 


Kontakt

Camphill České Kopisty

České Kopisty 6
412 01 Terezín

tel.: +420 416 738 673
email: camphill@camphill.cz
web: svickarna.camphill.cz
Účet: 2300295815/2010 (FIO banka)
IBAN: CZ9220100000002300295815
BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX


Text: Andrea Skalická; foto: Svíčkárna Camphill

Další články

Léčivé borůvky

Léčivé borůvky

Většina z nás má ráda tmavě modré borůvky. Můžete si z nich připravit nejen výborný ovocný moučník, ale i jiné zdravé dobroty, které vám přijdou vhod v zimě.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.