Dávám do toho všechno!

Uchvátily ji polymerové hmoty a to, co všechno z nich jde vytvořit. Ale tvořením to pro Lucy Štruncovou nekončí… Spolu s tátou založila firmu na výrobu designových nástrojů a produktů pro polymer.

Pro všechny příznivce polymeru Lucy vytváří e-booky, sdílí know how na blogu a v současné době píše knihu. Lucy může být skutečnou inspirací, a to nejen širokou paletou svých činností, ale i odhodláním a elánem, se kterým se do všeho pouští. A ještě něčím – cílevědomostí,
s níž do toho jde, i když je jí „pouhých“ 18 let.

Lucy, obrovskou chuť tvořit máš už odmalička, nebo ses k tvoření propracovala postupně?

Rozhodně odmalička. Moje mamka je úžasně kreativní a nádherně kreslí, dědeček byl zase profík na ruční práce s kovem, tak to mám asi v krvi. Po taťkovi jsem získala podnikavého ducha. Za to jsem všem moc vděčná.

Proč sis zvolila právě polymerovou hmotu?

Polymer mi neučaroval na první pohled. Když mi v jedenácti letech přivezli rodiče pár kostiček, strčila jsem je do šuplíku a vytáhla až po pár měsících. Když jsem pak ale na internetu vyhledala „polymer clay“, vykoukla na mě umělecká díla a neskutečné výrobky od umělců z celého světa. Tehdy jsem pochopila, jaký má tento úžasný materiál potenciál, a bylo rozhodnuto.

Co všechno se dá z polymeru vytvořit?

Je toho mraky a nejlepší je, že každý může svým originálním pojetím vytvořit něco nového. Já jsem si nejvíc zamilovala výrobu broží, to je moje srdcovka. Snažím se to ale posouvat dál, experimentujeme v kanceláři s plotrem, 3D tiskárnou a snažíme se propojovat technologický svět s tím polymerovým.

Příroda je pro Lucy nekonečným zdrojem nápadů – ráda chodí po lese a fotí vše, co ji zaujme

V roce 2012, tedy ve 14 letech, jsi začala lidi učit pracovat s polymerem na workshopech. Jak ses u toho cítila?

V začátcích to byl poměrně velký stres a také strach, jestli účastníci přijmou lektora, který je mladší než oni :-). V té době to byla neuvěřitelná zkušenost a hodně mi to dalo. Dnes se u lektorování cítím více uvolněně, je to krásná práce, která ale vyžaduje obrovskou přípravu a promyšlení celého workshopu dopředu. Když se pak sejdou na kurzu nadšení lidé, kterým září oči a mají radost z tvorby, tak je to krásný zážitek.

Proč ses pustila i do psaní e-booků a blogu?

Bylo mi tehdy patnáct let a napsat e-book byl můj sen, ale také obrovská výzva. Chtěla jsem ukázat lidem vlastní nápady, vytvořit něco nového a jednoduše lidi inspirovat. E-book a sociální sítě jsou skvělým prostředkem pro oslovení lidí a sdílení vlastních nápadů. Dělá mi to obrovskou radost, když vidím výrobky zhotovené pomocí mých návodů.

Tvoření je pro mladou výtvarnici vyjádřením toho, jaká je

Co tě přivedlo na myšlenku založit vlastní firmu?

Když nám na kurzech lidé zničili většinu nástrojů, které jsme na kurzy objednali, dostal taťka nápad a za necelý půlrok přišel s prototypem našeho prvního nástroje zvaného Czextruder (ze slov czech a extruder). Teď, když už se o nás více ví, když každý rok přicházíme s novými produkty a objednávky frčí do celého světa, je to celé splněný sen (i když je to samozřejmě náročné)!

Jak stíháš školu (střední školu zaměřenou na design), firmu, tvoření i psaní?

Je to čím dál časově náročnější, takže jsem si ve škole zařídila možnost vyšší absence, a když je toho okolo firmy a mé práce více, zůstávám doma a pracuji na tom, co je nezbytně nutné. Často se stává, že toho mám doopravdy moc, jsem ve stresu a potřebuji trochu zvolnit. Odpověď, že něco nejde, ale neznám :-).

Její srdcovou záležitostí je tvoření broží z polymeru

Máš i nějaký volný čas?

Volný čas mám, když si ho udělám :-). Obuji boty na běhání a utíkám ven, do lesa, cvičím jógu a nebo vypnu u zajímavého filmu. Moc ráda bych více četla, snažím se o to alespoň o přestávkách ve škole.

Na svých stránkách zmiňuješ, že chystáš na konec letošního roku vydání knihy. O čem bude a jaká bude?

Miluji knihy, ty správně napsané jsou nekonečným zdrojem inspirace a často také motivace. Obojí bych chtěla svojí knihou předat dál. Kromě kreativních postupů na práci s polymerem provede čtenáře i dalšími navazujícími tématy, a navíc bude osobní, s příběhem, napsaná tak, aby lidi dokázala na první pohled přesvědčit o možnostech tohoto materiálu a ještě je motivovala k rozvíjení vlastní tvorby.

Chystáš ještě nějaký další projekt?

V lednu jsme v Plzni otevřeli první LC Atelier, který slouží jako zázemí pro všechny lidi tvořící s polymerem. Členové Atelieru mají přes týden možnost využívat všech našich nástrojů, je pro ně připravený fotokoutek i literatura. O víkendech je prostor vyhrazený pro workshopy s lektory z České republiky, kteří mají lidem rozhodně co předat.

„Moje rodina mi poskytuje od samotného začátku neskutečnou podporu. I když doma občas valí oči, co jsem to zase vymyslela. Jsem šťastná, že je mám, protože bez nich bych nevytvořila absolutně nic. Má maminka je skvělá opora, taťka zase parťák, s kterým jsme rozjeli naší firmu. A v neposlední řadě můj přítel, který mě dokáže ve všem podpořit, anebo naopak postavit zpátky na zem, když je to potřeba.“

Vzkaz pro čtenáře

I přes omezený čas má každý v životě neomezené možnosti a byla by velká škoda nevyužít potenciál každého z nás tvořit a inspirovat se navzájem.

Více se o Lucy Štruncové a její tvorbě dozvíte na:

www.lucystruncova.com * www.lucyclaytools.com * www.lucyclayatelier.cz

 

 


Text: Martina Arnoštová; foto Nikola Bruncová (www.linnette.cz)

Další články

Pestré kouzlo jara

Pestré kouzlo jara

Svěží jarní květy vnesou barvy, vůně a optimismus snad do každého interiéru. Obzvlášť, když si z nich vytvoříte vlastní osobitou dekoraci. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek