V suchu pod okapem

Déšť není žádná pohroma. Pokud není srážek moc a pokud máme na domě funkční okapy.

Podokapní žlaby neboli okapy jsou důležitým doplňkem střech. Zachytávají srážkovou vodu a odvádějí ji okapními svody do bezpečné vzdálenosti od domu, obvykle do kanalizace či do drenáže. Kdybychom nechali vodu volně stékat ze střechy, hrozilo by podmáčení stavby, průsak vody do zdí a poničení omítky na domě. Tím by došlo ke znehodnocení celé stavby a také ke snížení její životnosti Chataři a chalupáři, jejichž stavení jsou od obecní kanalizace daleko, si často musí poradit jinak. Dešťovou vodu zachytávají do nejrůznějších nádob a pak s ní zalévají na zahrádce, nebo ji od domů odvádějí vyspádovanými kanálky, vysypanými štěrkem a kamením. Chalupy ve svahu mohou mít přímo pod střechou místo okapu úzký či širší betonový kanálek, který vodu odvede do bezpečné vzdálenosti.

Pravidelná péče se rozhodně vyplatí

Pravidelné kontroly jsou nutné

Pro funkčnost okapového systému je důležité, aby žlaby, svody i spojovací kolínka byly čisté a průchodné. Okapy zanesené spadaným listím a navátými nečistotami se mohou ucpat a při dešti může voda začít přetékat přes jejich okraj. Pokud takové „rizikové“místo zaregistrujeme, je nevyšší čas okapy zkontrolovat a vyčistit. Kromě listí a drobných větviček můžeme v okapu objevit i úlomky střešních tašek, které snadno prorostou mechem. Kdybychom je nechali svému osudu, může se stát, že se v mechu uchytí nějaké semínko a za pár let poroste z okapu třeba bříza. Podobným lapáliím předejdeme, když po celé délce žlabů nainstalujeme okapovou mřížku, nebo alespoň do zaústění žlabu do svodu vložíme lapač, který hrubé nečistoty rovněž zachytí. A když už budeme při čištění okapových žlabů a rour stát na žebříku, věnujeme pozornost i proděravělým a netěsnícím místům. Malá poškození je možné opravit trvale elastickým klempířským tmelem, díly s větším poškozením raději vyměníme.


Jak ho složit?

Vedení okapů má svá pravidla. Skládá se z horizontálních okapových žlabů – kotlíků a svislých okapových rour. V místech propojení žlabové a svodové části, na nárožích a v místech „uskočení“ jsou kolena. Samotné okapové žlaby drží pod střechou žlabové háky, svodové roury jsou do fasády domu upevněny objímkami. Jednotlivé díly se sesazují po směru toku odváděné vody. Do svodů nesmí zaúsťovat žádná připojovací potrubí a svodů musí být dostatek. Dimenzování okapového systému musí odpovídat ploše střechy. Na jeden svod by nemělo připadat víc než 10 metrů žlabu.

 


Text: lžič; foto: Shutterstock

Další články

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Hrát loutkové divadlo začala Hanka Čížková už v osmi letech. Ještě více ji ale o několik let později zaujalo vyřezávání loutek ze dřeva. Jako řezbářka a loutkářka pak pracovala v plzeňském Divadle ALFA nebo v Loutkovém filmu ve Studiu Jiřího Trnky v Praze. Před lety založila vlastní autorské divadlo Divadýlko HáČek. Loutky ji tak provázejí po celý profesní život.

Celý článek