Domky a chatky do zahrady

Uvažujete o tom, že byste si na zahradě postavili dřevěný domek nebo malou chatičku? Než se do toho pustíte, přečtěte si pár dobrých rad a tipů.

Zahradní domky a chatky mají dvojí využití. Jednak slouží jako kůlny k uskladnění nářadí a náčiní, případně i zahradního nábytku, jednak jako místo pro bydlení, čímž se nejčastěji myslí příležitostné přenocování. Ty první mohou mít velikost skříně, ve druhém případě mají takové domky větší rozměry, obvykle jsou doplněny okny a dveřmi na kliku (a ne pouze petlicí s visacím zámkem) a jejich vybavení je uzpůsobeno účelu, pro který byly pořízeny.

 

Proč další domek?

Hlavním důvodem vzniku dalšího obytného prostoru bývá zajištění soukromí obyvatel domu a současně obyvatel zahradního domečku. Podle úrovně vybavení může jít jen o občasné přespání hostů nebo delší pobyty příbuzných či přátel. Jiné návyky než hostitel mohou mít rodiče na návštěvě, odrostlé děti a jejich partneři, ale i přátelé, kteří přijíždějí párkrát do roka. Pak se stále připravené místo s lůžky, vlastním hygienickým zázemím a malou kuchyňkou hodí. Není nutné, aby domek disponoval rozlehlými pokoji, předpokládá se, že ostatní denní činnosti se uskuteční v domě a na zahradě hostitelů.

Světlé barvy a neobvyklé dekorace promění k lepšímu i fádní malý domek

Domeček může mít i jiné využití. Možná se právě u vás schází parta kamarádů a nechcete, aby děti či rodiče, kteří spí v domě, byli nočním veselím rušeni. Chatka vybavená kulečníkem, terčem se šipkami, domácím kinem, hudební aparaturou a podobně je pak dobrým řešením.
Toužíte po zastřešené letní kuchyni s posezením, kde bude příjemně i v deštivých dnech? I tak můžou některé stavbičky sloužit. Záleží na projektu, jak hodně svůj domek uzavřete či jak jej uzpůsobíte svým záměrům. Letní kuchyně může vypadat jako částečně otevřený altán s ohništěm (krbem, grilem, pecí, elektrickým sporákem či jiným typem varné plochy) pro přípravu jídel a sezením u stolu. V zahradní kuchyni je praktické mít vyřešený přívod vody a odpady, ale pokud taková stavba stojí v blízkosti domu, můžete se bez vody obejít.

Zázemím pro obsluhu udírny se stal uzamykatelný přístřešek

Zahradní domek jako pracovna, dílna či ateliér, kde se lze oddat myšlenkám, tvoření a práci stranou denního ruchu. I to je pádným důvodem jeho pořízení. Pokud máte profesi nebo koníček, které vyžadují klid a soustředění, je váš útěk před světem do uzavřených stěn samostatného domku pochopitelný. Některé domečky jsou vybudovány jen jako posezení chránící před nepřízní počasí. Sice mají stěny a střechu, ale už není nutné tu mít okna a dveře; jsou to spíš altány určené pro krátký pobyt v zahradě.

Tento altánek není kruhový, ale obdélníkový, všechny ostatní vlastnosti má však shodné

 

Bez pravidel i s nimi

Výše uvedený výčet důvodů, proč zahradní domek pořídit, naznačuje, že jeho velikost a vzhled se nedá vtěsnat do nějakých pravidel. Zvláště přistoupíme-li ke stavbě s jistou dávkou nadhledu a nenecháme se svázat zažitými představami, jak by výsledek měl vypadat. I za použití trámové konstrukce s palubkovým obkladem můžou vzniknout nesčetné varianty domů od seriózních až po bláznivé, od minimalistické prosklené chatky jako z architektonického žurnálu přes hrubý lesní srub až po „hobití“ domek se zelenou střechou, křivolakou chaloupku „na kuří nožce“ či romanticky sladký altán se srdíčky a s krajkovými záclonkami.

Individuální přístup stavbě vtiskne punc neopakovatelné nevšednosti. Inspirovat se můžete na internetu, kde si můžete prohlédnout nejrůznější, často i kuriózní zahradní domky z populární soutěže Chatka roku pořádané ve Spojeném království, do níž se každoročně přihlašují tisíce Britů (readersheds.co.uk).

Na zahradě muže stát i maringotka. Prostor v ní je dostatečný

Jednodušší možností, než nabízí originální stavba, je nákup hotové typizované chatky, kterých je na trhu nepřeberně. Tady je potřeba přemýšlet, jaký rozměr vám bude vyhovovat. Nabídka zahrnuje malé kůlničky na nářadí, které jsou ze dřeva, ale i z kovu či plastu, i multifunkční dřevěné chaty, ve kterých se dá bydlet. Ty jsou určeny hlavně do zahrádkářských kolonií. Vhodným nátěrem se dají upravit a zasadit do jakékoliv zahrady, kde poslouží právě tak, jak budete potřebovat.

Chatka až pitoreskního vzhledu je jedním ze zahraničních příkladů malé zahradní stavbičky

 

Zajděte na stavební úřad

Vzhledem k tomu, že každá obec může mít vlastní vyhlášku upravující stavební zákon, je dobré se osobně informovat na příslušném stavebním úřadu, zda právě vaše stavba podléhá, či nepodléhá ohlašovací povinnosti, či zda je dokonce nutné stavební povolení.

Zahradní dřevostavba, v níž se nebydlí a která slouží jen k přechovávání věcí, nemusí mít okna

 

Pro malý domeček v hloubi zahrady lze najít rozličné uplatnění

 

Uzavřený zahradní domek vybavený kamny využijete i za sychravého počasí

 


Text: Martina Lžičařová; foto: Richard Guryča, Jaroslav Hejzlar, Zdeněk Roller, František Vaňásek

Další články

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Letničky na kamennou zídku

Letničky na kamennou zídku

Které květiny vysadit pro zkrášlení či zakrytí kamenné zahradní zídky? Zkuste zkombinovat například osvědčené petúnie s ostálkami, balzamínami a dalšími kráskami.

Celý článek

Mini domečky ze dřeva

Mini domečky ze dřeva

Malé domečky patří mezi kouzelné dekorace, které váš interiér zútulní a vnesou do něj prvek hravosti. Můžete si je snadno vytvořit z různých materiálů – například ze dřeva.

Celý článek

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy můžete natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto druhů nátěrů má své klady, zápory i specifika pro využití podlahy a její údržbu. Přečtěte si, podle čeho si správně vybrat.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.