Útulné posezení

S pomocí kvalitního, ergonomicky dobře řešeného venkovního nábytku se zahrada rázem promění v nevšední obytný prostor.

Při výběru nábytku bychom se měli zejména soustředit na jeho pohodlnost a odolnost povětrnostním podmínkám. Důležité rovněž je, aby nábytek ladil s architekturou stavby a zahrady. Z typů provedení můžeme vybírat jednoduchý, účelový design nebo historizující, například rustikální či selský styl. Ratan a exotické dřevo vnese do zahrady koloniální nádech, litinové sezení navodí přímořskou atmosféru a dřevěné skládací židličky zavoní nostalgií prvorepublikových letních kin a hospůdek. Kouzlo tajemných zahradních zákoutí podtrhne kamenná lavička.

Rozšířením o podnožky vznikne z křesel pohodlné lehátko (Tchibo)

 

Pohodlí nade vše

Křesla a pohovky by nám měly nabídnout maximálně příjemné sezení, abychom si nepřipadali jako v čekárně. Hloubka sedací plochy má být taková, abychom si nemačkali šlachy a žíly pod koleny a současně se chodidly dotýkali země. Dostatečně vysoká záda zajistí pohodlné opření, kdy nám nepadá hlava. Polohování rozšíří křesílkům a lehátkům jejich užitný komfort. Oceníme i podnožku. Správná výška sedáku jídelních židlí či lavic a stolu je zárukou, že nebudeme mít „hluboko do talíře“. Měkké polstrování nebo pružný výplet jsou zase pojistkou toho, že po delším sezení nebudeme mít otlačené tělo. Stejnou službu udělají odnímatelné sedáky a opěrky. Ty nás také ochrání před stykem se sluncem rozpáleným materiálem, pokud je nábytek z kovu nebo v tmavém provedení.

Kruhová lavice okolo stromu vypadá jako z Ladových obrázků (Atelier Flera)

 

Bytelná náruč

K české chalupě bude pasovat nejlépe nábytek ze dřeva, z našich tvrdých dřevin například z dubu, akátu či červeného buku, který je zároveň pružný. Z jehličnatých dřevin se pro výrobu nábytku využívá jádro borovice a borovice douglasky. Jádrové dřevo, na rozdíl od bělového, nepřijímá vlhkost a dobře odolává škůdcům. Nabízí se i smrk a topol, ale tato méně odolná dřeva se neobejdou bez impregnace a povrchového nátěru.

Ratanové křeslo připomíná 30. léta (Ikea)

 

Nábytek nemusí mít jen přírodní zbarvení, pomocí mořidel nebo barevných laků mu dodáme vzhled souznící s chatou či chalupou. Dobrými užitnými vlastnostmi a životností v řádu desítek let se může pochlubit nábytek vyrobený z tvrdých, vodě i škůdcům odolných exotických dřevin. Při pobytu venku přesto musíme počítat se změnou barvy a tvorbou drobných prasklin nebo pokřivením. Životnost mu prodloužíme pravidelným ošetřením konzervačním olejem. Prim mezi těmito dřevinami hraje teak, který dokáže do jisté míry odolat mrazu. Velmi podobné vlastnosti má eukalyptové dřevo, jež odolává i kyselým dešťům. Vlivem povětrnostních podmínek u něj ale dochází k zhrubnutí povrchu. Často se používá také akácie, mahagon, meranti neboli keruing.

 

Složený stůl zabere minimum místa (Tchibo)

 

Zahradní romantika

Jejím tvůrcem je vyplétaný nábytek z ratanu neboli rotangu, což je materiál vyráběný ze vzdušných kořenů palmy Calamus rattan. Pro venkovní použití se hodí pouze v neloupané formě. Není na dotek studený, je vzdušný, nelepí se k pokožce. S jeho éterickým vzhledem však souvisí i křehkost, výplet při nešetrném zacházení snadno praská. Nábytek umisťujeme na krytém, vzdušném místě, kde mu nehrozí přesušení sluncem ani vznik plísní z přílišného vlhka.

Ratan se často zaměňuje s bambusem, který je naopak pevný, tvrdý a po ošetření povrchu i dostatečně odolný pro venkovní použití. Potřebuje vysokou vzdušnou vlhkost, jinak se rozesychá a praská, ideální je proto jako nábytek k bazénům krytým střechou.

 

Skládací stůl a židle, jaké známe ze zahradních restaurací (Ikea)

 

Plastová kamufláž

Oblíbenost v kontrastu s jeho omezeními vede výrobce nábytku k nahrazování přírodního ratanu umělým. Ten má vyšší pevnost, snadněji se udržuje čistý, může stát venku, protože mu nevadí přímý styk s vodou. Plasty obecně patří k velmi oblíbeným materiálům pro zahradní nábytek, ale pro svou „umělost“ s chatami, natož s chalupami ne vždy ladí.

Moskytiéra pověšená nad ratanovou sedačkou vytváří iluzi altánku

 

Masivnost i lehkost

Nábytek z hliníku a jeho slitin je lehký a mobilní, jen hůře odolává nárazům. Povětrnostními podmínkami je hliník téměř nezničitelný, ke zvýšení ochrany se ještě upravuje eloxováním. Povrchové úpravy jako leštění, kartáčování, lakování už u něj mají pouze estetickou funkci.

Velmi těžký a zároveň křehký litinový nábytek potřebuje stejně jako ten z ocele pravidelné obnovování ochranného nátěru. Nevýhodou všech kovů je na jedné straně jejich chladnost a na druhé rychlé rozpálení sluncem, proto se častěji používají pouze na konstrukci nábytku a sedací plochy či stolní desky bývají z materiálů příjemnějších na dotek.

 

flera.cz, ikea.cz, tchibo.cz

 


Text: red; foto: archiv firem a Shutterstock

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy můžete natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto druhů nátěrů má své klady, zápory i specifika pro využití podlahy a její údržbu. Přečtěte si, podle čeho si správně vybrat.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.