Při setí nezapomeňte zapojit i děti, jejich drobné prstíčky jsou na tuto práci velmi šikovné

Únorové výsevy

Pokud si neplánujete kupovat vzrostlé sazenice v obchodech, měli byste s prvními výsevy zeleniny i květin začít právě teď, v únoru. Je čas na předpěstování paprik i celeru, muškátů a petúnií.

Skleník vyhřívaný na dvacet pět stupňů má zřejmě málokdo, a tak mnozí využijí parapety oken. Zde je návod, jak to dělat správně. Teplo a také světlo – to jsou dvě základní veličiny, které semena a později také semenáčky potřebují. Protože dny jsou v únoru stále ještě krátké a teploty nevyrovnané, bývá předpěstování zeleniny i květin náročné. Čekat se však nevyplácí, zvlášť u paprik a celeru, které se řadí mezi zeleninu s dlouhou vegetační dobou.

 

Vysévat můžete rovnou do rozložitelných květináčků a pak v nich rostlinky i vysadit

Kdy začít?

Že vám papriky doma za oknem nejdou? Zkuste při pěstování dodržet několik zásad: Nevysévejte je příliš brzy, druhá polovina února a počátek března jsou tak akorát. Zvolte také správný substrát, vhodný je ten výsevní s nízkým obsahem živin a pH upraveným v rozmezí 6–8.
Sazenice také potřebují dostatek místa a především správnou teplotu, kterou je nutné upravovat podle délky a intenzity slunečního svitu. V prvních dnech by se měla pohybovat mezi 26 až 30 stupni Celsia. Umístěte proto misku se semeny v nejteplejší místnosti v domě, klidně i v koupelně. Ve fázi klíčení tma nevadí. Ovšem hned, jak se objeví první rostlinky na povrchu substrátu, přeneste výsev na světlo. Jakmile k nim přibudou ještě děložní lístky, snižte teplotu na 20 až 22 stupňů během dne a na 14 až 16 v noci.

 

Papriky je třeba zasít včas, abyste se úrody dočkali již v létě

Zálivka každý den škodí

Když jsou semenáčky dost silné, přepikýrujte je. Do kelímků je zasaďte hlouběji, děložní lístky i s růstovým vrcholem mají být těsně nad povrchem substrátu. Důležité je, aby malé rostlinky dostaly pro svůj růst dostatek místa a tím i světla. Uvádí se, že potřebují čtyřicet až šedesát centimetrů čtverečních prostoru, což odpovídá sponu 8 x 5 až 8 x 8 centimetrů. Při předpěstování je zalévejte pouze dvakrát až třikrát týdně. Zemina mezi jednotlivými zálivkami má být přibližně stejnou dobu vlhká a suchá. Jedině tak zajistíte kořenům dostatečný přístup vzduchu a nedojde k jejich odumírání. Pamatujte, že kořenové špičky musejí být stále bílé, jakékoli zhnědnutí je příznakem odumírání. Podle kondice a použité zeminy můžete sazenice dvakrát přihnojit krystalickým nebo tekutým hnojivem. Ovšem pozor, některé substráty obsahují startovací dávku pomalu se uvolňujících živin na pět až šest týdnů. Optimálně vyvinutá rostlina papriky by měla být pevná, nepřerostlá, s prvními nasazenými květními poupaty.

 

Mladé rostlinky potřebují nejen teplo, ale i dostatek světla

Další užitečné tipy

Semena celeru jsou velice drobná, vysévejte je proto na povrch substrátu a zasypte přesetou zeminou ve vrstvičce jeden, maximálně dva milimetry. Až jsou semenáčky dostatečně velké k uchopení, přepikýrujte je do zeminy se středním obsahem živin tak, aby na každou sazenici připadlo přibližně deset centimetrů čtverečních.

Pokud sejete do truhlíku, je potřeba sazeničky přepíchat

Pokud pěstujete v nevytápěném skleníku nebo fóliovníku první saláty, kedlubny nebo květák, také již pomalu nastává doba jejich výsevu.
Z květin můžete začít s předpěstováním muškátů a petúnií. Sazeničky begonií raději kupte později na jaře u zahradníka, jejich pěstování ze semen opravdu není jednoduché.

Při setí nezapomeňte zapojit i děti, jejich drobné prstíčky jsou na tuto práci velmi šikovné

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek