Umyvadla na desku

Umístění umyvadla na umyvadlovou desku se stalo v poslední době výrazným trendem při zařizování koupelen. Jaké přednosti tohoto řešení a na co pamatovat při nákupu?

Pohled na vybavení koupelny se v průběhu let mění. V současnosti je tato místnost chápána někdy také jako prostor k relaxaci a tomu se přizpůsobují i jednotlivé zařizovací předměty. Umyvadlo už dávno přestalo být pouze užitečným kusem sanitární keramiky. Stále častěji hledáme řešení, které bude odpovídat požadovanému stylu naší koupelny. Kombinace umyvadla a desky nebo koupelnové skříňky poskytuje ideální příležitost, jak vytvořit zajímavý prvek v moderní i rustikálně laděné koupelně.

 

Vybíráme umyvadlo

Většina výrobců koupelnového vybavení a nábytku jde tomuto trendu vstříc a nabízí velký výběr umyvadel, která lze umístit na desku. Velmi často mají jednoduchý kulatý nebo oválný tvar, ale setkáme se i s ostře řezanými hranami nebo nepravidelnými organickými tvary. Při výběru je důležité zvážit, zda chceme umyvadlo s otvorem pro armaturu, nebo zda armaturu umístíme přímo na desku nebo na zeď. Řada z těchto umyvadel má i přepad, ale zdaleka to není pravidlem.

Umyvadlo z leštěného mramoru je elegantním prvkem i v retrostylové koupelně, foto Sapho

Neobvyklé materiály

Kromě bílé keramiky už v našich koupelnách zdomácněly i další materiály, třeba litý mramor nebo akrylát. U umyvadel na desku se ale možnosti rozšiřují mnohem dále. Můžeme se například setkat s umyvadly z říčního kamene, pískovce či mramoru, skleněnými umyvadly nebo třeba s ručně točenou a glazovanou kameninovou keramikou. Nezvyklým, ale zároveň velmi krásným materiálem je třeba speciálně ošetřené dřevo. Kvůli odolnosti se používá především modřín nebo dub, ale i tak je o jeho povrch třeba pravidelně pečovat.

Umyvadlo zde skvěle doplňuje moderní podomítková baterie Alexa, foto Keramico

Desky pod umyvadlo

Plochy, na kterých je umyvadlo umístěno, mohou mít různé podoby. Velmi elegantní řešení představuje pouze samotná deska, která je pomocí speciálních konzol s vysokou nosností připevněna na zdi. Konzoly podpírající desku mohou být buď skryté, nebo přiznané a dotvářet tak celkový vzhled tohoto prvku. Dokonce některé mohou sloužit jako věšák na ručníky.

Nabídka materiálů desek je široká, ale asi nejčastěji se používá lamino s různými dekory, protože spojuje nároky na odolnost a co nejnižší hmotnost. I zde se ale čím dál tím víc dostávají ke slovu přírodní materiály, které pomáhají vytvořit příjemnou a útulnou atmosféru domácích lázní.

Neobvyklým, ale krásným solitérem je mramorové umyvadlo, foto Malvarosa

Koupelnová skříňka

Montáž umyvadla a desky na zeď může být kvůli velké hmotnosti v řadě případů komplikovaná, někdy dokonce nemožná. Instalace umyvadla na samostatně stojící skříňku tak představuje způsob, jak se tomuto problému vyhnout. Kromě toho skříňka poskytuje vítaný úložný prostor, kterého jinak v koupelně obvykle nebývá nazbyt. Tento kus nábytku nám navíc spolu s vhodně zvoleným umyvadlem a armaturou může pomoci defi novat styl celé koupelny.

Koupelnové skříňky ve venkovském stylu se s umyvadly na desku snadno kombinují. Skříňka Hemnes, umyvadlo Törnviken, foto Ikea

Praktická stránka věci

U výběru umyvadla platí dvojnásob, že bychom se neměli nechat unést pouze estetikou. Rozhodně bychom si předem měli odpovědět na otázku, jakým způsobem koupelnu používáme a kolik času jsme ochotni věnovat její údržbě. Například dřevěným prvkům styk s vodou příliš nesvědčí, takže je potřeba častěji obnovovat jejich povrchovou úpravu a co nejvíce je před vodou chránit. Stejně tak povrch přírodního kamene bude vyžadovat větší péči, aby si zachoval svou původní krásu.

 

foto Shutterstock

 

foto Shutterstock

 

foto Shutterstock


Text: red; foto: Shutterstock a se souhlasem firem Sapho, Keramico, Malvarosa, Ikea,

Další články

Listové těsto na slano

Listové těsto na slano

Přemýšlíte, jakou dobrotu připravit pro posezení s přáteli či jako lehký předkrm? Vyzkoušejte naše recepty z listového těsta. Nejsou náročné na přípravu, a přitom jsou velice chutné.

Celý článek

Léto s bylinkami

Léto s bylinkami

Milujte bylinky? Dejte jim na zahradě větší prostor – získáte tak nejen bohatou sklizeň aromatických a léčivých rostlin, zároveň si také vytvoříte zákoutí plné vůně a pohody.

Celý článek

Mokré filcování

Mokré filcování

Filcování neboli plstění, je proces, během kterého vzniká z vlny pevná homogenní struktura. Vlněná vlákna se spojí a vytvoří materiál, který je tvarově stabilní a zároveň si ponechává vlastnosti vlny.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.