Nová radost ze starých oken

Spousta majitelů domů nahrazuje původní okna plastovými či eurookny. Vcelku levně tak můžete získat stará okna, která mohou dál dobře sloužit k původním účelům, anebo jako zajímavá dekorace.

Stavební bazary i inzertní weby a časopisy jsou plné nabídek na prodej či odvoz nejrůznějších typů oken, která stavebníkům zbyla po výměně za nová. Při troše hledání tak můžete získat zajímavé kousky, které stojí za rekonstrukci a opětovné použití. Lidé se totiž někdy zbavují oken, která lze považovat za malá umělecká díla. Ať už kvůli zajímavým řezbám a reliéfům v profilech rámů, nebo zachovalému kování.

Může se stát, že potřebujete osadit nějakým originálním oknem zahradní domek, hospodářskou stavbu na chalupě, rekonstruovanou do podoby společenské místnosti s krbem, nebo i vyměnit okna v samotné chalupě. Často potřebujete například pouze dvě nebo čtyři okna a narazíte na inzerát stavebníka, který jich má po výměně k dispozici mnohem více. Tady je třeba zbystřit pozornost, protože pokud je z čeho vybírat a nejsou-li nabízená okna příliš drahá, můžete z takové nabídky dobře zkombinovat kvalitní rámy i kování za výhodnou cenu.

Některá okna jsou skutečnými uměleckými díly

Špaletová i kastlová

V nabídce starších tradičních typů oken se nejčastěji objevují okna špaletová. Tento rozšířený typ oken má více než stoletou tradici. Špaletová okna bývají většinou dvoukřídlá a nahoře mohou být doplněna takzvaným nadsvětlíkem. Venkovní křídla špaletových oken se otevírají ven, vnitřní křídla pak do místnosti. Každé okno mívá svůj vlastní rám. Mezi vnějšími a vnitřními křídly špaletových oken bývá obvykle dřevěné ostění. Celá řada truhlářů i stavařů považuje tato okna za kvalitnější než moderní typy oken. Ať už kvůli jejich zvukovým, ale i tepelně izolačním vlastnostem. Spolehnout se na takové vlastnosti však samozřejmě lze pouze u kvalitních, nepoškozených a nepokroucených rámů.
Modernější, byť také letitou a tradiční variantou špaletových oken jsou okna kastlová. Od špaletových oken se liší tím, že vnitřní i venkovní křídlo se otevírá do místnosti. Vnitřní a vnější křídla okna jsou spojena rámem po celém obvodu okna, tedy „kastlí“.

Izolační schopnost špaletových i kastlových oken je možné zvýšit osazením izolačního dvojskla do vnitřního křídla.

Do venkovských stavení se klasická dřevěná okna hodí mnohem lépe, než ta plastová

Kouzlo litinových rámů

Zajímavé možnosti využití nabízejí i litinové rámy oken, používaných u hospodářských staveb, například chlévů, ale i nejrůznějších dílen. Takové rámy lze vyčistit a použít je například jako dekorace, nebo průhledy v zídkách, v nichž působí lépe než například často používaná loukoťová kola. Můžete zůstat pouze u rámů, nebo jednotlivá políčka znovu zasklít čirým i barevným sklem v nejrůznějších kombinacích.

 


Text: gur; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Dejte to na gril!

Dejte to na gril!

Milujete večerní grilování? Pak spojte hned několik příjemných zážitků v jeden a vychutnejte si letní večeři s rodinou na zahradě či na terase. A můžete pozvat i pár přátel…

Celý článek

Zapečte to v troubě!

Zapečte to v troubě!

Nechce se vám trávit pěkný letní večer u plotny? Vyberte si ze svých oblíbených druhů letní zeleniny a dejte prostor troubě, aby část práce udělala za vás.

Celý článek

Přečtěte si

Co dělat se semeny před výsevem?

Co dělat se semeny před výsevem?

www.floranazahrade.cz

Rovnoměrné vzcházení, dobrý stav vyklíčených rostlin a maximální úroda – to si přejí zahradníci, když vkládají do půdy semena. Právě na jejich kvalitě a ošetření záleží, zda a jak se pěstování povede.

Uzlík k uzlíku

Uzlík k uzlíku

www.chatar-chalupar.cz

Tolik oblíbený retrostyl přináší i některé pozapomenuté, přitom jednoduché techniky, pomocí nichž mohou vzniknout funkční doplňky i pěkné dekorace.

Pod sedlovou i rovnou střechou

Pod sedlovou i rovnou střechou

www.peknebydleni.cz

Zapadnout do řadové zástavby moravské vesnice, nebýt přitom pouhou replikou původních stavení a nabídnout moderní pohodlné bydlení – to byly úkoly, které měl splnit dům pro čtyřčlennou rodinu.