dav

Truhlář Bořivoj Obšivač: Nejraději pracuji s dubovým dřevem

Valašský nábytek i dekorace vyrábí truhlář Bořivoj Obšivač jen z kvalitního masivního dřeva. Ruční výrobou nábytku se zabývá rodinná firma z Vidče na Vsetínsku skoro třicet let. Některé výrobky dokončují v kovářské výhni, tak jako to dělali jejich předkové.

Kdo všechno se ve vaší rodině truhlařinou zabýval?

Dřevěnými výrobky se zabýval již můj otec, který dělal jednoduché výrobky – například hrábě, stoličky a jiné drobnosti. Můj praděda byl tesař, ale to už bylo dávno. Já jsem začal s výrobou dřevěného nábytku v roce 1993, kdy jsem postavil stolárnu a řemeslu jsem se začal věnovat naplno.

 

Přičichnul jste k tomuto řemeslu už jako malý kluk? A bavilo vás to od první chvíle?

Se dřevem mě bavilo pracovat už od mala. Nejdříve jsem vyráběl jednodušší výrobky a postupem času je rozšiřoval o ty, jejichž výroba je náročnější. Myslím, že pokud práce člověka nebaví, nemůže být kvalitní. A mě to opravdu těšilo.

 

Vyrábíte hlavně tradiční valašské výrobky: trakaře, žebřiňáky nebo loukoťová kola. To ale zdaleka není všechno…

Ano, dále jsou to například stoly, dveře, schodiště a mnoho dalšího, všechno převážně z masivního dřeva. Něco ale vyrábíme také z lamina, jde například o kuchyňské linky nebo skříně.

 

Vyrobit trakař nebo žebřiňák jistě není jednoduché. Jak dlouho to trvá?

Výroba trakaře zabere přibližně dva až tři dny. Vyrobit žebřiňák je o něco náročnější, jeho výroba zabere asi čtyři až 5 dnů. Doba výroby je závislá jak na přípravě dřevěné části, která zahrnuje výběr kvalitního dřeva, vysušení a opracování dřeva, ale i na přípravě kovových částí. Ty se následně zpracovávají v kovářské výhni.

Vyráběné žebřiňáky jsou plně funkční. Můžete si ho namořit nebo nechat bez povrchové úpravy

 

Stejně to kdysi dělali i naši předkové, koláři. Můžete připomenout toto staré řemeslo? Jak při práci postupujete?

Postup je stále stejný jako před mnoha lety. Kovové části se musí zkrátit na patřičné míry a ohnout do požadovaných tvarů. Některé části se pak dále vkládají do ohně/výhně, aby se teplem roztáhly. Rozpálené kovové části se pak pomocí speciálních pomůcek nasadí na kolo a ihned zchladí ve studené vodě. Tím dojde opět ke smrštění kovu, stažení a zpevnění výrobku.

 

Jaké výrobky u vás lidé poptávají nejčastěji?

Poptávky jsou různé. Záleží na aktuální potřebě zákazníka. Často vyrábíme celé interiéry, ale také jednotlivé kusy na míru podle jeho představ a přání. Lidé u nás také často poptávají schody, dveře, postele, ale i valašské židle a stoly.

Na zakázku vyrábějí kromě nábytku také dřevěné schody se zábradlím

 

Který výrobek vyrábíte nejraději?

Nedá se říct, že bych měl nejoblíbenější výrobek. Práci se dřevem mám rád jako takovou. Můžu však říct, že rád vyrábím výrobky, které jsou originální nebo něčím typické.

 

Kolik lidí ve vaší dílně pracuje? Máte nějaké pomocníky?

V minulosti jsem se zabýval výrobou velkého množství obrazových lišt. V té době jsem měl čtyři zaměstnance. Nyní pracuji převážně sám a podle množství práce využívám spolupráce brigádníků nebo svých synů.

 

Takže se vaši synové „potatili“? Byl byste rád, kdyby šli ve vašich stopách?

To je spíš otázka přímo na ně. Nicméně starší syn se stará o náš e-shop, který mi také zařídil. Oba synové pak příležitostně pomáhají nebo se mnou jezdí na montáže, protože ty často jeden člověk nezvládne.

 

S jakým typem dřeva nejčastěji pracujete?

Pracujeme s různými druhy dřeva v závislosti na daném výrobku a požadavku zákazníka. Hodně poptávaný a mnou oblíbený je díky své kresbě a vlastnostem dub.

Ručně vyráběná loukoťová kola jsou kovaná tradičním způsobem v kovářské výhni

 

Jak dřevo skladujete? Jak o něj pečujete, aby se nepoškodilo?

Skladování dřeva je velmi důležité. Je potřeba, aby nezvlhlo a dobře prosychalo. U některých typů materiálů hrozí znehodnocení – například u borovice, aby nezamodrala, nebo třeba dub, aby nezčernal. Je potřeba mít materiál dobře uložený na přeložkách určité tloušťky, aby řezivo proschlo a nezahnívalo, nebo naopak aby nepopraskalo vlivem přílišného působení slunce. Je také dobré znát, kterou stranou a jak desky ukládat, aby se nekroutily. Než se ze dřeva začne vyrábět nábytek, necháváme ho dosušit v naší sušárně řeziva, kde prosychá už na požadované procento vlhkosti. To, jak moc má být materiál vysušený, se odvíjí podle druhu dřeva a také podle toho, jaký z něj má být finální výrobek.

 

Vše děláte ručně. Jaké nástroje ke své práci potřebujete?

Moje dílna je vybavena vším možným. Od ručních nástrojů a pomůcek až po velké stroje jako jsou zkracovací pily, frézy nebo hoblovky.

Takto vzniká klasické loukoťové kolo

 

Mimochodem, je možné vás někde vidět při práci?

Účastníme se tradičních akcí v našem regionu, jako jsou dny řemesel, jarmarky a podobně. Tady ve Vidči mě při práci zastihnout můžete, tedy pokud zrovna nejsem u zákazníka v rámci zaměření nebo samotné montáže.

 

Dnes si lidé mohou jednoduše koupit nábytek ve velkých řetězcích. Proč je lepší nechat si vyrobit nábytek na míru?

Pokud se obrátíte přímo na truhláře, máte výhodu, že nábytek vám vyrobí přímo podle vašich požadovaných rozměrů, materiálu, odstínu… A to tak, aby zapadl přímo do vašeho interiéru přesně podle vašich představ. Takový kvalitní nábytek na míru vám pak vydrží mnoho let.

Také kolečko od trakaře je osazené kovovou obručí

 

Máte pocit, že poptávka po nábytku na míru roste?

Myslím, že ano. Hodně lidí si nechává nábytek vyrobit na míru, protože jej potřebují mít v konkrétním rozměru, anebo jen zkrátka chtějí mít ve svém domově „svůj originální kousek“, který nikdo jiný nemá.

 

Co máte právě teď rozdělané? Pracujete na vícero výrobcích současně?

Aktuálně mám rozpracovanou manželskou postel ze světlého javorového dřeva s úložným prostorem a nočními stolky. Většinou zároveň pracuji i na jiných zakázkách, například pro náš e-shop www.valasske-truhlarstvi.cz, nebo se jen připravuji na další práce. Pořád je co dělat.

Tradiční, ručně vyráběné a plně funkční kolečko je vyrobené ze smrkového řeziva

 

Jaké jsou vaše plány do budoucna? Chcete ještě sortiment rozšiřovat?

To nevím. Jistý jsem si ale tím, že chci stále vyrábět kvalitní nábytek a výrobky tak, aby byli zákazníci spokojeni a rádi se k nám vraceli.

 

Přetrvá poctivá truhlařina do budoucna?

Jsem přesvědčen, že ano. Mohu říci, že již teď lidé umí ocenit poctivou řemeslnou práci.

 

Kvalitní dřevěná stolička má všestranné využití


Kontakt

Dřevovýroba Obšivač

Bořivoj Obšivač
756 53 Vidče 426
Mobil: 603 571 788
E-mail: info@valasske-truhlarstvi.cz
www.valasske-truhlarstvi.cz

 


Text: Andrea Skalická; foto: archiv Bořivoje Obšivače

Další články

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek