Plátěné tašky z Českého západu

Už dvanáctým rokem funguje při obecně prospěšné společnosti Český západ Textilní dílna. Sídlí v městečku Teplá na Chebsku a vyrábějí se v ní nejrůznější plátěné tašky, zástěry, ubrusy, utěrky, sedáky, ale i pytlíky na pečivo.

V kraji, kde je o práci velká nouze, našlo v dílně uplatnění šest žen. Textilní dílna je dotována z projektu Evropské unie s názvem Návrat do práce – návrat do společnosti.

A jak to všechno začalo? Na počátku se v dílně, která až do poloviny loňského roku sídlila v Dobré Vodě u Toužimi, pouze tkalo. V roce 2003 se začaly šít první textilní výrobky na domácích strojích. „V letech 2002 až 2011 dílna sídlila přímo v sídle Českého západu v Dobré Vodě 8. V květnu 2011 proběhlo slavnostní otevření nových prostor textilní a keramické dílny v budově bývalé hájenky v Dobré Vodě 47, dílna byla vybavena průmyslovými stroji a pod vedením zkušené mistrové se zvedla kvalita i kvantita odvedené práce,“ vrací se do historie textilní dílny koordinátorka zaměstnávání Kamila Součková.

Loni v létě se dílna přestěhovala znovu do nových prostor, tentokrát v Palackého ulici v Teplé. Důvodem byla lepší dostupnost dílny pro ženy z okolních vesnic.

 

Sehnat práci je tu těžké

Dílna je vedena jako pracovně tréninkové pracoviště. „V rámci projektu vytváříme pracovní místa tam, kde široko daleko nejsou, a nabízíme tak příležitost a uplatnění těm, kteří o to stojí. Najít v našem kraji práci, která je placená a kde zaměstnavatel se zaměstnanci slušně jedná, není totiž nic jednoduchého,“ připomíná Kamila smutnou realitu. Kritéria pro výběr nových zaměstnanců jsou pevně stanovena samotným projektem – jedná se většinou o dlouhodobě nezaměstnané osoby ze sociálně vyloučených lokalit a osoby, které jsou nějakým způsobem na trhu práce znevýhodněné – tedy menšiny, ženy s nižším vzděláním, s malými dětmi a podobně.

 

Pro ženy, které neumějí šít

Ženy jsou vybírány ve spolupráci s terénními pracovníky Českého západu a před nástupem do práce musí projít různými pohovory, motivačními a aktivizačními kurzy a rekvalifikačním kurzem Šička interiérového vybavení. „Teprve pak jsou vybírány do pracovních pozic na základě výběrového řízení. Do naší dílny si vybíráme záměrně ženy, které neumí na začátku šít a mají malé nebo žádné pracovní zkušenosti,“ vysvětluje Kamila Součková. O práci v dílně je podle ní velký zájem a v současnosti mají plno. „Textilní dílna stále není sama o sobě soběstačná a bohužel jsme také omezeni rozpočtem projektu, a tak si nemůžeme dovolit nabírat další zaměstnance,“ vysvětluje. Ženy pracují v Textilní dílně na plný pracovní úvazek, tedy osm hodin denně. A co všechno během jednoho dne stihnou? „Práce je tu velmi různorodá – jde o stříhání látky, šití, údržbu šicích strojů, opravy oděvů, výrobu potisků – tupování, ale i o balení balíčků a posílání objednávek z e-shopu nebo odesílání jednotlivých zakázek.“

 

Nejoblíbenější jsou tašky a pytlíky na pečivo

Dílna se zaměřuje na textilní výrobu z přírodních materiálů. Vyrábějí tu kvalitní a praktické potřeby pro každodenní používání. „Jedná se například o chňapky, kuchyňské zástěry, dětské zástěrky, ubrusy, utěrky nebo sedáky. Velkou část našeho sortimentu tvoří tašky – kabely, tašky nákupní, skládací nákupní tašky, které je dobré mít v kabelce vždy po ruce, či tašky s veselými barevnými potisky. Tvoříme také tašky na zakázku s firemním potiskem podle přání konkrétního zákazníka,“ vypočítává Kamila, podle které patří mezi nejpopulárnější zboží dílny také pytlíky na pečivo, které slouží k jeho uchování v domácnostech. Při výrobě upřednostňují přírodní materiály, jako je bavlna a len či jejich směsi a zboží odebírají výhradně od českých dodavatelů. Potisk na taškách se nejčastěji dělá takzvaným „tupováním,“ v případě větších firemních zakázek si nechávají zboží potisknout dodavatelsky sítotiskem. „Tupování je technika, při které si vyrobíte šablonu, tu přiložíte na textil a štětcem či houbičkou jemně a rovnoměrně nanášíte barvu na látku. Po nanesení barvy šablonu sejmete, barvu necháte zaschnout, poté přes jemnou látku zažehlíte, a potisk tak zafixujete. Takto vyrobený potisk se dá i prát v pračce při mírných teplotách,“ popisuje Kamila Součková způsob, jakým vznikají na taškách nejrůznější nápisy. Mezi nejoblíbenější potisky prý patří veselá barevná zvířátka a květiny.

 

Velké i malé zakázky

Textilní dílna Českého západu pracuje jak na větších zakázkách pro velké firmy (třeba Mladou frontu Dnes, Univerzitu Karlovu, Magistrát města Plzně nebo Makro), tak na praktických výrobcích pro jednotlivce, tedy každého z nás. Mezi nejčastější zakázky patří výroba dárkových či propagačních předmětů s potiskem firemního loga. A jak to v Textilní dílně Českého západu vlastně vypadá? „Vybavení dílen tvoří průmyslové šicí stroje a velký střihací stůl, což je základ. Zbylou část dílny vyplňují látky, nitě, galanterní potřeby, barvy a různé pomůcky na šití, říká Kamila. „Chybí nám větší prostor pro samotné šití a stříhání, ale třeba i pro skladování hotových výrobků. Ale hlavně nám chybí trvalí a pravidelní odběratelé našich výrobků.“

 

Co bude dál?

Textilní dílna je prozatím dotována z projektu Evropské unie, a tak je peněz na provoz dostatek. „Projekt trvá až do března 2015, do té doby je provoz finančně zajištěn. V současné době řešíme, co bude s textilní dílnou v budoucnu a zda bude schopná postavit se na vlastní nohy. V dnešní době, kdy je konkurence veliká, a my nejsme podnikatelé, ale jen sociální pracovníci, to není zrovna jednoduchý úkol,“ uzavírá koordinátorka zaměstnávání Kamila Součková.

 


Kde se dají výrobky koupit?

Možností je vícero. Buď je můžete zakoupit v e-shopu na adrese eshop.cesky-zapad.cz nebo na portále Fler.cz – www.fler.cz/cesky-zapad-o-p-s. K dispozici jsou ale i v kamenných prodejnách po celé České republice. Jejich seznam najdete na www.eshop.cesky-zapad.cz/eshop/index.php/seznam-prodejnich-mist. Občas se s nimi můžete setkat také na trzích nebo na jarmarcích.


 

 


Text: Andrea Skalická; foto: archiv Textilní dílny při o. p. s. Český západ

Další články

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Bylinky proti jarní únavě

Bylinky proti jarní únavě

Cítíte se unavení a bez energie? Na vině může být málo odpočinku, špatné trávení i nedostatek vitaminů. S většinou těchto neduhů pomohou bylinky, jen stačí vědět které.

Celý článek