Trpí váš pes nadýmáním?

Naše čtyřnohé přátele může také občas trápit nepříjemné nadýmání. Pokud mu chcete ulevit, bude potřeba provést úpravy jeho jídelníčku a životospráv vůbec.

Občasná plynatost neboli flatuence je u psa normálním jevem. Pokud však překročí určitou míru, je dobré změnit pár zvyků, především stravovacích. Příčin flatuence je hned několik. U krátkolebých plemen, jako je třeba francouzský buldoček, to může být vstřebávání nadbytečně spolykaného vzduchu při krmení. Hlavně při rychlém hltání. V těchto případech je dobré rozdělit pejskům krmnou dávkou do dvou dávek, aby neměl nutkání vše rychle sníst. Krmivo mu dávejte do vyvýšené polohy. Je to lepší pro zažívání. Výše položené misky také ocení pejsci, kteří mají problémy se zády. Granule volte spíše menší, snadněji se tráví.

 

Zvolte správné krmivo

U většiny plemen však bývá důvodem nadýmání nekvalitní potrava, především nekvalitní zdroj bílkovin v krmivu, nebo potrava se zbytečně vysokým obsahem obilovin nebo různých kořenících dochucovadel a chemie. „Pokud krmíte extrudovanou potravou (vyráběnou teplem), vyzkoušejte přechod na granule lisované za studena s laktobacily. Tyto granule jsou skvěle stravitelné a ve střevě nezanechávají zahnívající zbytky. Rychleji se tráví, neobsahují lepek, sóju ani chemii, které mohou dráždit zažívání. Laktobacily v granulích také pomáhají udržovat vyváženou střevní mikroflóru a posilovat imunitu psa,“ říká odborník na psí výživu Jiří Švihálek z Yoggies.cz. Za špatným trávením a vzniku plynatosti může být i nedostatek pohybu psa nebo jeho nadváha.

 

Pozor při venčení

Důležité je také pejska hlídat při venčení. Můžete mu dávat to nejkvalitnější krmivo, ale pokud se ocitne u odpadkového koše, tak sní cokoliv, co se mu dostane „pod čenich“. Nekrmte také pejska od stolu. Jednak to není výchovné a jednak lidské jídlo, především tučná masa mohou pejskovy přinést nehezké zažívací problémy.

 

Kdy jít k veterináři?

Jakmile se nadýmání vyskytuje po delší dobu nebo silně zapáchá, je dobré pejska nechat zkontrolovat veterinářem. Přemnožení škodlivých bakterií může ve stáří vést až ke zhoubným nádorovým onemocněním. Flatuence může také znamenat přítomnost parazitů ve střevech. V tomto případě je dobré zkusit pejska odčervit.

 


Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek