Trpí váš pes nadýmáním?

Naše čtyřnohé přátele může také občas trápit nepříjemné nadýmání. Pokud mu chcete ulevit, bude potřeba provést úpravy jeho jídelníčku a životospráv vůbec.

Občasná plynatost neboli flatuence je u psa normálním jevem. Pokud však překročí určitou míru, je dobré změnit pár zvyků, především stravovacích. Příčin flatuence je hned několik. U krátkolebých plemen, jako je třeba francouzský buldoček, to může být vstřebávání nadbytečně spolykaného vzduchu při krmení. Hlavně při rychlém hltání. V těchto případech je dobré rozdělit pejskům krmnou dávkou do dvou dávek, aby neměl nutkání vše rychle sníst. Krmivo mu dávejte do vyvýšené polohy. Je to lepší pro zažívání. Výše položené misky také ocení pejsci, kteří mají problémy se zády. Granule volte spíše menší, snadněji se tráví.

 

Zvolte správné krmivo

U většiny plemen však bývá důvodem nadýmání nekvalitní potrava, především nekvalitní zdroj bílkovin v krmivu, nebo potrava se zbytečně vysokým obsahem obilovin nebo různých kořenících dochucovadel a chemie. „Pokud krmíte extrudovanou potravou (vyráběnou teplem), vyzkoušejte přechod na granule lisované za studena s laktobacily. Tyto granule jsou skvěle stravitelné a ve střevě nezanechávají zahnívající zbytky. Rychleji se tráví, neobsahují lepek, sóju ani chemii, které mohou dráždit zažívání. Laktobacily v granulích také pomáhají udržovat vyváženou střevní mikroflóru a posilovat imunitu psa,“ říká odborník na psí výživu Jiří Švihálek z Yoggies.cz. Za špatným trávením a vzniku plynatosti může být i nedostatek pohybu psa nebo jeho nadváha.

 

Pozor při venčení

Důležité je také pejska hlídat při venčení. Můžete mu dávat to nejkvalitnější krmivo, ale pokud se ocitne u odpadkového koše, tak sní cokoliv, co se mu dostane „pod čenich“. Nekrmte také pejska od stolu. Jednak to není výchovné a jednak lidské jídlo, především tučná masa mohou pejskovy přinést nehezké zažívací problémy.

 

Kdy jít k veterináři?

Jakmile se nadýmání vyskytuje po delší dobu nebo silně zapáchá, je dobré pejska nechat zkontrolovat veterinářem. Přemnožení škodlivých bakterií může ve stáří vést až ke zhoubným nádorovým onemocněním. Flatuence může také znamenat přítomnost parazitů ve střevech. V tomto případě je dobré zkusit pejska odčervit.

 


Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…