Talíř s otisky

Rostliny s výraznější strukturou, například luční trávy nebo divoké koření, můžete využít pro vytvoření jedinečných plastických vzorů. Ozdobte si s nimi třeba dekorativní talíř.

Budete potřebovat

  • rostliny s výraznou strukturou
  • samotvrdnoucí modelovací hmotu (nebo keramickou hlínu)
  • 2 dřevěné laťky o tloušťce asi 1 cm
  • váleček
  • molitanovou houbičku
  • papírový kruh
  • nůž
  • akrylové barvy (nebo glazury)
  • štětce

 

 

Postup

 

foto: Shutterstock

1 Pracujte se samotvrdnoucí modelovací hmotou, kterou stačí nechat uschnout, nebo s keramickou hlínou, jestliže máte možnost nechat hotový výrobek vypálit. S pomocí dvou latěk si nejprve z modelovací hmoty válečkem vyválejte rovný plát silný asi 1 cm.

 

 

foto: Shutterstock

2 Na hmotu položte rostliny a jemně je do ní zatlačte molitanovou houbičkou. Vytvořte z rostlin dekor podle své fantazie.

 

 

foto: Shutterstock

3 Přejeďte přes květiny válečkem, aby se vzor do hmoty pěkně otiskl. Laťky vám pomohou udržet stejnou tloušťku plátu. Pak rostliny odstraňte, přiložte na plát kruhovou papírovou šablonu a vyřízněte kruh. Okraje talíře prsty vymodelujte tak, aby byly mírně zvýšené.
Nechte talíř uschnout (případně vypálit). Otisky rostlin můžete zvýraznit akrylovými barvami nebo barevnými glazurami.

 

foto: Shutterstock

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Náušnice z korálků

Náušnice z korálků

V dnešním dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se seznámíte s tvorbou šperků z korálků metodou takzvaného ketlování. Zkuste si s námi vyrobit originální náušnice.

Celý článek

Tmavomodré mlsání

Tmavomodré mlsání

Pochutnáte si rádi na ovocných moučnících? Můžete si je dopřát k obědu, ke svačince nebo je nabídnout hostům ke kávě. Co takhle šťavnatý borůvkový koláč, lehké taštičky nebo nadýchané muffiny?

Celý článek

Působivé hortenzie

Působivé hortenzie

Jejich květy jsou v zahradě nepřehlédnutelné, navíc vypadají krásně ve váze i v nejrůznějších květinových dekoracích včetně věnců. A tak není divu, že hortenzie patří k nejoblíbenějším okrasným rostlinám. Jak je správně pěstovat a z jakých druhů vybírat?

Celý článek

Péče o chrup psů a koček

Péče o chrup psů a koček

Představa psa s kartáčkem na zuby je sice úsměvná, přesto šlo donedávna spolu s okusováním tvrdých předmětů o jediný způsob čištění zvířecího chrupu v domácím prostředí. Nyní s péčí o chrup účinně pomáhají přípravky podávané v krmivu.

Celý článek

Přečtěte si

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

www.chatar-chalupar.cz

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Drátěná paráda

Drátěná paráda

www.chatar-chalupar.cz

Právě prošla vašima rukama nepotřebná klec. Co s ní? Zavěste ji do zahrady nebo do ní naaranžujte kytky a dejte ji na parapet. Vyrábějí se čistě ozdobné klece, které nemají dvířka pro ptáčky, ale celý vrchní díl je odklápěcí. V nich můžete pěstovat rostliny v květináči nebo sem postavit svíčky; jejich zapalování půjde snadno.