Užitečná a krásná pítka

Ptáci potřebují pomoc nejen v zimě, ale také v létě. Myslete na ně a postavte do zahrady misku s vodou, nebo ještě lépe pítko. Rádi ho využijí nejen v horkých dnech.

Pítko v zahradě je nejen krásné, ale může být velmi užitečné. Ptáci, motýli, včely i další drobní živočichové ocení v horkých dnech příležitost napít se čisté vody. Pokud můžete, dejte do zahrady misky dvě – jednu do výšky pro létající živočichy a druhou nechte na zemi.

 

Na pití i koupel

Pítka vždy umisťujte do stínu, nebudou se tak zanášet řasami a voda tolik odpařovat. Nádoby pro ptáky by měly být postavené na přehledném místě, aby je nepřekvapili predátoři. Pak se nejen v klidu napijí, ale také osvěží – při koupeli si pravidelně čistí peří a zbavují se parazitů. Do pítka položte několik větších oblázků, které budou vyčnívat nad hladinu. Poslouží jako dosedací plocha nejen pro ptáky – nalákáte na ně také motýly, včely či čmeláky. Pítko upevníte na kůl nebo tyč či jej postavíte na vybrané místo.

Jak u pítek, tak misek pro další živočichy nezapomeňte na pravidelnou údržbu. Je jednoduchá – nádobu opláchněte a očistěte obyčejným kartáčkem na ruce, větší množství řas zničí roztok octa a vody v poměru jedna ku devíti. Chemii tak potřebovat nebudete.

 

S moderním designem

Pítko od firmy Plastia zaujme moderním designem, který dobře zapadne do každé zahrady nebo ozdobí balkón. Pítko upevníte na kůl nebo tyč či jej postavíte na vybrané místo. Více na www.plastia.cz

 

Ze starého umyvadla

Na nejedné půdě nebo v bazaru najdete staré smaltované umyvadlo včetně stojanu. Nevadí, že je oprýskané, jako pítko poslouží dobře a stane se hezkým doplňkem zahrady.

 

Na pařezu

Vykopat pařez je obtížné a náročné. A také zbytečné, protože je to pěkné vyvýšené místo pro umístění ptačího pítka – mělké misky.

 

Hezké a nezničitelné

Betonová pítka jsou stabilní, odolná a téměř nezničitelná. Časem dostanou i zajímavou patinu. Litím do forem dostává beton jakýkoli tvar, a tak si z tohoto materiálu můžete pořídit pítka v romantickém stylu i jednoduchá a minimalistická do moderních zahrad.

 

S fontánou

Pokud pítko doplníte o fontánu, nabídne ptákům lepší osvěžení. Proudící voda se navíc méně kazí, a tak si zjednodušíte i jeho údržbu.

 

Jde to i jednoduše

Vymlouvat se na to, že nemáte čas koupit pítko, je zbytečné. Nahradí ho i obyčejná podmiska ke květináčům. A je jedno, zda je z cihlové terakoty, keramiky nebo plastu.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Trávník, nebo květnatá louka?

Trávník, nebo květnatá louka?

Pečlivě pěstovaný trávník patřil dlouhá léta k ozdobě každé zahrady. V posledních letech je však nahrazují květnaté louky. Obojí má své výhody i nevýhody, přečtěte si jaké.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek