Užitečná a krásná pítka

Ptáci potřebují pomoc nejen v zimě, ale také v létě. Myslete na ně a postavte do zahrady misku s vodou, nebo ještě lépe pítko. Rádi ho využijí nejen v horkých dnech.

Pítko v zahradě je nejen krásné, ale může být velmi užitečné. Ptáci, motýli, včely i další drobní živočichové ocení v horkých dnech příležitost napít se čisté vody. Pokud můžete, dejte do zahrady misky dvě – jednu do výšky pro létající živočichy a druhou nechte na zemi.

 

Na pití i koupel

Pítka vždy umisťujte do stínu, nebudou se tak zanášet řasami a voda tolik odpařovat. Nádoby pro ptáky by měly být postavené na přehledném místě, aby je nepřekvapili predátoři. Pak se nejen v klidu napijí, ale také osvěží – při koupeli si pravidelně čistí peří a zbavují se parazitů. Do pítka položte několik větších oblázků, které budou vyčnívat nad hladinu. Poslouží jako dosedací plocha nejen pro ptáky – nalákáte na ně také motýly, včely či čmeláky. Pítko upevníte na kůl nebo tyč či jej postavíte na vybrané místo.

Jak u pítek, tak misek pro další živočichy nezapomeňte na pravidelnou údržbu. Je jednoduchá – nádobu opláchněte a očistěte obyčejným kartáčkem na ruce, větší množství řas zničí roztok octa a vody v poměru jedna ku devíti. Chemii tak potřebovat nebudete.

 

S moderním designem

Pítko od firmy Plastia zaujme moderním designem, který dobře zapadne do každé zahrady nebo ozdobí balkón. Pítko upevníte na kůl nebo tyč či jej postavíte na vybrané místo. Více na www.plastia.cz

 

Ze starého umyvadla

Na nejedné půdě nebo v bazaru najdete staré smaltované umyvadlo včetně stojanu. Nevadí, že je oprýskané, jako pítko poslouží dobře a stane se hezkým doplňkem zahrady.

 

Na pařezu

Vykopat pařez je obtížné a náročné. A také zbytečné, protože je to pěkné vyvýšené místo pro umístění ptačího pítka – mělké misky.

 

Hezké a nezničitelné

Betonová pítka jsou stabilní, odolná a téměř nezničitelná. Časem dostanou i zajímavou patinu. Litím do forem dostává beton jakýkoli tvar, a tak si z tohoto materiálu můžete pořídit pítka v romantickém stylu i jednoduchá a minimalistická do moderních zahrad.

 

S fontánou

Pokud pítko doplníte o fontánu, nabídne ptákům lepší osvěžení. Proudící voda se navíc méně kazí, a tak si zjednodušíte i jeho údržbu.

 

Jde to i jednoduše

Vymlouvat se na to, že nemáte čas koupit pítko, je zbytečné. Nahradí ho i obyčejná podmiska ke květináčům. A je jedno, zda je z cihlové terakoty, keramiky nebo plastu.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Přivítejte jaro s březnovou Rozmarýnou

Přivítejte jaro s březnovou Rozmarýnou

Připravte se na jaro a Velikonoce s Rozmarýnou. V aktuálním březnovém vydání najdete spoustu nápadů a jednoduchých návodů na výrobu dekorací a doplňků, které naplní váš domov svěží jarní atmosférou. Tak neváhejte a začněte s námi tvořit!

Celý článek

Sklízejte řeřichu celou zimu

Sklízejte řeřichu celou zimu

Jak si v zimě vypěstovat čerstvé vitaminy? Je to jednoduché. Stačí dát naklíčit semena řeřichy a za týden sklízíte mladou pikantní nať bohatou na vitamin C. Ale víte, že tato rostlina nahradí i listovou zeleninu a využívá se také při ekologickém pěstování?

Celý článek

Stromky z mechu

Stromky z mechu

Rozmohl se vám na zahradě mech? Zužitkujte ho při výrobě jednoduchých dekorativních stromečků. Jsou velice efektní a rychle hotové. Pusťte se do jejich výroby s námi.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.