Svěží máta

Vyrobte si domácí sirup z mátových listů. Můžete si z něj pak připravit osvěžující studený či horký nápoj nebo si s ním ochutit sladký dezert. Přečtěte si, jak na to.

Domácí mátový sirup

Budete potřebovat

  • 1 litr mátových lístků
  • 1 kg cukru
  • 1 litr vody

 

 

Postup

 

 

 

1 Do hrnce nalijte vodu, vsypte cukr (můžete použít cukr podle své volby, například třtinový), zamíchejte, přiveďte k varu a vařte, dokud se cukr nerozpustí.

 

 

2 Do horkého sirupu vsypte mátové lístky a nechte asi 1 minutu povařit. poté stáhněte z ohně a nechte směs odstát. Aspoň tři hodiny nebo přes noc. Hotový sirup přeceďte, zahřejte a ještě horký naplňte do sterilizovaných láhví se šroubovacím uzávěrem. Láhve položte a nechte vychladnout.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Sladká chuť jablek

Sladká chuť jablek

Jablečné moučníky se skvěle hodí k čaji i kávě, můžete si je dát k snídani nebo jako sladkou svačinku. Vyberte si z klasických a vyzkoušených receptů.

Celý článek

Houbová klasika

Houbová klasika

Také s chutí vyrážíte do lesa na houby, a ještě raději z nich připravujete osvědčené pochoutky? Pokud vám už dochází inspirace, vyberte si z těchto osvědčených receptů.

Celý článek

Sbírejte šípky

Sbírejte šípky

Dozrávají od konce září a můžete je využít na mnoho způsobů. Nezapomeňte si ani letos v přírodě nasbírat rudé šípky a připravit si z nich léčivé dobroty.

Celý článek

Přečtěte si